Koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV.). WHO: COVID-19 to poważne zagrożenie. Jak można się zarazić?

mik, KiKŚ, wp.pl, wprost.pl, rmf.fm, polishexpress.co.uk, cnn.com, MSZ, gis.gov.pl

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Koronawirus z Wuhan: WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wydała komunikat o światowym zagrożeniu. Czy mamy powody do niepokoju? Jak można zminimalizować ryzyko zarażenia, jakie są objawy zachorowania i dlaczego koronawirus jest tak groźny dla ludzi. Jaki scenariusz napisały światu chińskie władze, które zbagatelizowały pierwsze przypadki zakażenia wirusem COVID-19 już w grudniu ubiegłego roku? Sytuacja jest niepokojąca. Poniżej aktualne informacje oraz grafiki i mapy online, aktualizowane co 2 godziny.

Koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV.). Aktualne informacje. Więcej informacji na dole artykułu

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zakażeń. Rośnie również liczba zgonów. Dane na ten temat w mapkach poniżej. Ze świata płyną informacje o chorych osobach zgłaszających się do szpitali. Specjaliści twierdzą, że można już mówić o epidemii, tym, bardziej, że potwierdzono już, że potwierdzono transmisję z człowieka na człowieka. Zakażone osoby nie były w Chinach, ale miały kontakt z osobami stamtąd.

Eksperci wyjaśniają: COVID-19 to nazwa choroby, jaką wywołuje koronawirus SARS-CoV-2, nam znany dotychczas jako 2019-nCoV.

Aktualizacja, 11 lutego, g. 17.53

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nadano nową nazwę koronawirusowi z Wuhan, i jest nią SARS-CoV-2 (2019-nCoV.). W oficjalnie stosowanej terminologii tą nazwą zostaje zastąpiona stosowana dotychczas, 2019-nCoV. WHO ogłosiło, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV.) (2019-nCoV.) stanowi poważne zagrożenie dla całego świata. Według informacji WHO, pierwsze szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 (2019-nCoV.) będą dostępne za 18 miesięcy.

Oficjalne dane są ukrywane?

W sieci pojawiły się informacje, jakoby chińskie władze miały omyłkowo opublikować prawdziwą listę ofiar koronawirusa. Rzeczywista liczba zarażonych ma wynosić 154.023 chorych, a koronawirus miał zabić już 24.589 osób. Śmiertelność wirusa miałaby sięgać blisko 16 procent. Ta informacja pojawiła się w witrynie Tencent 1 lutego br. i krótko potem zastąpiona została oficjalnymi danymi.

WHO wprowadza stan wyjątkowy

Koronawirus rozprzestrzenia się na niespotykaną skalę - mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Aktualizacja, 30 stycznia, g. 21.00:

 • WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłasza światowe zagrożenie, tłumacząc tę decyzję obawą o rozprzestrzenienie się wirusa w krajach ze słabszą służbą zdrowia.
 • Rosja zamyka granicę z Chinami (liczącą 4200 km) i wstrzymuje wydawanie wiz dla obywateli Chin.
 • Sieć IKEA tymczasowo zamyka swoje sklepy w Chiach.
 • Kolejne zachorowania na świecie, w tym w Europie: Finlandii, Niemczech i Francji.

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie

Link do mapy

Koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV.).Aktualne mapy zachorowań (aktualizowane co 2 godziny)

Dane z poniższej mapy to oficjalne informacje udostępnione przez chiński resort zdrowia. Pierwsza liczba (na czerwono) to potwierdzone zarażenia w Chinach, druga liczba (na żółto) podejrzenia zakażeniem koronawirusem, trzecia liczba (na szaro) - liczba zgonów wywołanych przez 2019-nCoV, czwarta liczba (na zielono) to liczba wyleczeń z koronawirusa. Wskazania poniżej liczb oznaczone plusem odnoszą się do danych z dnia poprzedniego.

Link do mapy

Czerwonymi punktami zaznaczono skupiska zachorowań. Im większy obszar, tym więcej zarażonych osób się na nim znajduje.

Link do mapy

to może cię zainteresować

Koronawirus w Polsce - to tylko kwestia czasu

- Koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski i to nie będzie nic nadzwyczajnego, jesteśmy na to przygotowani - powiedział w środę, 29 stycznia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kompilacja wideo z ulic Wuhan. Uwaga, niektóre fragmenty są drastyczne!

Koronawirus - co to jest?

Koronawirusami nazywane są wirusy z podrodziny Coronavirinae. To wirusy, których nosicielami są zwierzęta, najczęściej ptaki i ssaki. Nazwa "koronawirus" związana jest z charakterystyczną pierścieniową budową wirusa, widoczną pod mikroskopem. Pierścień ma charakterystyczne wypustki, przypominające koronę.

2019-nCoV to siódmy koronawirus

Kronawirusy groźne dla ludzi odkryto w latach 60. XX wieku. Od tego czasu hoduje się je i bada w laboratoriach medycznych. Do tej pory naukowcy wyodrębnili siedem gatunków koronawirusów, które są śmiertelnie groźne dla ludzi.

Koronawirusy - dlaczego są tak niebezpieczne?

Wirusy z podrodziny Coronavirinae powodują u ludzi choroby, których objawy przypominają przeziębienie i grypę, ale powikłania mogą doprowadzić do śmierci.

Zobacz również:

Skąd się wziął wirus 2019-nCoV?

Koronawirus 2019-nCoV, czyli tak zwany wirus z Wuhen, został zidentyfikowany w chińskim mieście Wuhan w 2019 roku. Do zakażenia doszło najprawdopodobniej wskutek zjedzenia nieświeżych owoców morza z targu żywności (pierwszymi ofiarami wirusa byli pracownicy i klienci targowisk z owocami morza i przetworami z mięs). Pojawiła się również teoria, że źródłem wirusa mogą być węże. Badania pokazały również, że kod genetyczny 2019-nCoV jest zbliżony do SARS, co wskazywało, że koronawirus mógł pochodzić od nietoperzy.

Jakie objawy mają zakażeni koronawirusem 2019-nCoV?

Zarażeni koronawriusem z Wuhan mają gorączkę, odczuwają zmęczenie, suchy kaszel. U jednego z zakażonych, 45-letniego mężczyzny przed zdiagnozowaniem zarażenia wystąpiła trzydniowa biegunka. U mężczyzny zdiagnozowano również zapalenie płuc. U części innych pacjentów z wirusem z Wuhan także nie występowały typowe objawy zakażenia dróg oddechowych, ale pojawiały się takie objawy, jak:

 • bóle głowy
 • kołatanie serca
 • ucisk w klatce piersiowej
 • zapalenie spojówek
 • bóle kończyn
 • bóle mięśni dolnej części pleców

Jak można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV?

Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi, ale także od zwierząt. Wirus przenosi się na człowieka w chwili kontaktu z wydzielinami osoby zakażonej lub zakażonego zwierzęcia.

Czy można zarazić się koronawirusem, kupując i odbierając paczki z Aliexpress?

W tej sprawie głos zabrał Głony Inspektorat Sanitarny, który opublikował uspokajający komunikat. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin

Jak chronić się przed zarażeniem koronawirusem?

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat, w którym przypomina między innymi o profilaktyce, zmniejszającej ryzyko zakażeniem wirusami (także koronawirusem).

Tak zminimalizujesz ryzyko zakażenia wirusem (i koronawirusem 2019-nCoV)

 • Myj dokładnie ręce, używając mydła i ciepłej wody lub preparatów odkażających na bazie alkoholu.
 • Jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywają chusteczką usta, którą zaraz potem należy wyrzucić, a następnie umyc ręce.
 • Unikaj przebywania w pobliżu osób z gorączką, kaszlących i kichających.
 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem.
 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów.
 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

Koronawirus 2019-nCoV. Jest czego się bać?

Wirus rozprzestrzenia się po świecie, co jest zjawiskiem niepokojącym, ale z spodziewanym. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) monitoruje sytuację. Na razie nie ma powodów do ogłaszania stanu wyjątkowego.

Polacy z Wuhan wracają do kraju. Jest powód do niepokoju?

Jak informuje Wirtualna Polska, w sobotę do Polski wróciła kolejna grupa studentów przebywających wcześniej w Wuhan. Zostali skierowani na obserwację w szpitalu specjalistycznym. Polacy zostało zbadani w momencie wejścia na pokład i znowu na lotnisku Chopina w Warszawie. Powtórna weryfikacja to wynik nowych procedur. Badane są wszystkie osoby przekraczające granicę naszego kraju. Przylatujący z Azji muszą wypełnić dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Z kolei RMF donosi. że co najmniej 23 osoby z Polski przebywają w Chinach w obszarze, skąd pochodzi koronawirus 2019-nCoV - taką informację przekazał w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny. Jak wyjaśnił, to m.in. studenci z Politechniki Rzeszowskiej.

MSZ publikuje oświadczenie

Polskie MSZ wydało specjalne oświadczenie ws. wirusa 2019-nCoV. W ambasadzie RP w Pekinie powołano zespół kryzysowy. Polacy wracający z Chin są dobrej kondycji i nie wykazują żadnych oznak zakażenia. Ministerstwo spraw zagranicznych "odradza podróże do prowincji Hubei, które nie są konieczne".

GIS również ostrzega Polaków

Główny Inspektor Sanitarny również opublikował ostrzeżenie:

Koronawirus 2019- Czego można się spodziewać?

Chińskie władze poinformowały, że zanim wprowadzono ograniczenia w ruchu i wprowadzono enklawy miast objęte zakazem opuszczania granic, z Chin wyjechało pięć milionów mieszkańców. To oznacza, że koronawirus rozprzestrzeniać się może w najbliższym czasie w gwałtowny sposób. Nie tylko bowiem chorzy ludzie mogą zarażać wirusem. Również zdrowe osoby mogą byc nosicielami śmiertelnie groźnego koronawirusa. Jaki scenariusz napisały światu chińskie władze, które zbagatelizowały pierwsze przypadki zakażenia wirusem 2019-nCoV w grudniu ubiegłego roku? Tego jeszcze nikt nie wie. Chińskie władze informują, że zdolność do przenoszenia się koronawirusa jest coraz większa, a jednocześnie przyznają, że nie mają dużej wiedzy na temat patogenu.

źródło: wp.pl/rmf.fm/twitter.com/wprost.pl/polishexpress.co.uk/cnn.com/MSZ/gis.gov.pl

Zobacz również:

Materiał oryginalny: Koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV.). WHO: COVID-19 to poważne zagrożenie. Jak można się zarazić? - Express Bydgoski

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

tyle pisania, tymczasem jest na odwrót. Nowa nazwa wirusa ogłoszona publicznie jest jedna:

COVID-19

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3