Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem - raport na żywo

redakcja

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Koronawirus w województwie kujawsko-pomorskim. Najnowsze informacje na temat walki z epidemią w regionie. Podajemy na bieżąco komunikaty władz wojewódzkich, samorządowych oraz służb sanitarnych. Poniżej najważniejsze informacje, liczba zakażonych, zalecenia dla mieszkańców.

Uwaga seniorzy! >> TUTAJ << znajdziecie numery telefonów, gdzie możecie uzyskać pomoc w regionie.

Zapytaj eksperta w temacie koronawirusa - kliknij poniżej i zadaj pytanie w interaktywnym wywiadzie.

Koronawirus. Zapytaj eksperta

Aktualizacja 8 kwietnia

13:54 Włocławek

Aż 5 tys. maseczek higienicznych dostarczyli dziś (8 kwietnia) do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 4051. W akcję włączyło się ponadto blisko 70 wolontariuszy, którzy cały poprzedni tydzień poświęcili na przygotowanie dostarczonych materiałów i uszycie maseczek. Członkowie Jednostki Strzeleckiej czekają na kolejne zamówione materiały, z których po świętach powstanie nowa porcja maseczek higienicznych na potrzeby włocławskich medyków.

13:22 Bydgoszcz

Bydgoskie Obiekty Sportowe sp. z o.o. wraz z Miastem Bydgoszcz zdecydowały o przekazaniu bazy noclegowej Przystani Bydgoszcz do nieodpłatnego wykorzystania przez środowisko medyczne zaangażowane w bydgoskich szpitalach i placówkach medycznych w walkę z pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Przystań Bydgoszcz (ul. Tamka 2) dysponuje 22 pokojami 2-osobowymi, czyli 44 miejscami noclegowymi o standardzie hotelu trzygwiazdkowego. Pokoje są do dyspozycji od 8 kwietnia wyłącznie dla osób wskazanych przez dyrekcje 11 bydgoskich placówek medycznych, którzy nie chcąc narażać najbliższych nie decydują się na powrót do domu po zakończonym dyżurze.

12:45 kujawsko-pomorskie

Jeden z funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Policja potwierdza przypadek. - To osoba z kadry kierowniczej - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik regionalnej policji z siedzibą w Bydgoszczy. Pojawiły się jednocześnie nieoficjalne informacje, że wszyscy pracownicy wydziału, w którym pracuje zakażony funkcjonariusz, zostali objęci kwarantanną. Policja dementuje natomiast te doniesienia.

10:35 kujawsko-pomorskie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o kolejnych 13 przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Wśród potwierdzonych nowych przypadków są 4 osoby z Torunia, 3 osoby z Bydgoszczy, 2 osoby z powiatu nakielskiego, 1 z powiatu toruńskiego, 1 osoba z powiatu chełmińskiego, 1 osoba z powiatu włocławskiego, 1 osoba z powiatu lipnowskiego.

Aktualizacja 7 kwietnia

18:25 woj. kujawsko-pomorskie

Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o kolejnych 19 osobach zakażonych koronawirusem. Wśród nich jest 6 osób z Torunia, 1 osoba z Bydgoszczy, 1 osoba z Inowrocławia, 6 osób z powiatu toruńskiego, 2 osoby z powiatu nakielskiego, 1 osoba z powiatu świeckiego, 1 osoba z powiatu aleksandrowskiego, 1 osoba z powiatu żnińskiego.

Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzone zostały 264 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

W wcześniejszym komunikacie - informuje rzecznik wojewody, Adrian Mól - dwie osoby z Rogowa w powiecie rypińskim zostały omyłkowo wskazane jako mieszkańcy Rogowa w powiecie żnińskim. Obecnie w Rogowie (pow. rypiński) zakażone są łącznie 3 osoby.

12:25 Nowa organizacja pracy izb przyjęć i SOR-ów

Od 7 kwietnia obowiązują nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał polecenie organizacji pracy izb przyjęć i SOR. Polecenie ma zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. W placówkach medycznych będą prowadzone regularne badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala. Nowa organizacja pracy na SOR-ach i izbach przyjęć ma umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji. Dodatkowo ma zostać wdrożony algorytm postępowania w szpitalach niezakaźnych, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta Krajowego, zawierający wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19. - Teraz jest konieczność, aby stały przed tymi jednostkami służby zdrowia specjalne namioty. Takich namiotów w tej chwili rozstawionych jest 9. Ma w nich być badana temperatura i podejmowane decyzje czy pacjent idzie do danego szpitala, czy do szpitala podwyższonej gotowości lub szpitala jednoimiennego - informuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

11:20 Toruń

Koronawirusa wykryto u dwóch pacjentów i jednego pracownika oddziału chirurgi szpitala miejskiego w Toruniu. Pacjentów ewakuowano transportem medycznym do jednoimiennego szpitala w Grudziądzu. Tym samym chirurgia stała się trzecim zawirusowanym oddziałem w miejskiej lecznicy.

Aktualizacja 6 kwietnia

19:45 Koronawirus w regionie

Według informacji na dzień 6.04.2020 roku w regionie mamy 245 przypadków zakażeń koronawirusem potwierdzonych laboratoryjnie. Hospitalizowanych jest 197 osób, a w kwarantannie przebywają 13042 osoby. Nadzorem objęto 829 osób, a liczba pobranych próbek wynosi 4502.

18:00 4 kolejne zakażone osoby w naszym regionie

Adrian Mój, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego informuje o kolejnych 4 osobach zakażonych w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 1 osoba z Bydgoszczy, 1 z Torunia, 1 z powiatu brodnickiego, 1 z powiatu toruńskiego. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzone zostały 245 przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

16.05 7 kwietnia bezpłatny dyżur ZUS na temat świadczenia postojowego

Jedną z form pomocy wypłacanej przez ZUS jest świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne oraz dla samozatrudnionych. Wszelkie informacje na temat świadczenia postojowego będzie można uzyskać kontaktując się z ekspertem przez telefon. Wystarczy 7 kwietnia, w godz. 9-12, zadzwonić pod nr tel. 52 34 18 138. Nasi eksperci wyjaśnią m.in. komu należy się świadczenie postojowe, ile wynosi, jak złożyć wniosek. Odpowiedzą też na pytanie jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie postojowe - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

14.55 Czy przez pandemię koronawirusa będziemy płacić niższe czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych?

Pismo do minister rozwoju w sprawie możliwości obniżenia opłat przed spółdzielnie mieszkaniowe wystosował poseł Paweł Olszewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Proponuje do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadzić zapis: „W przypadku obniżenia opłat, o których mowa w art. 4 ust. 7 par. 1, spółdzielnia jest zobowiązana zawiadomić co najmniej na 14 dni naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”. - Powyższa zmiana pozwoli spółdzielniom na skrócenie terminu potrzebnego na obniżenie opłat, które ponoszą członkowie spółdzielni. Jest to zmiana pożądana przez wiele spółdzielni i jej członków, szczególnie w okresie panującej epidemii, która prowadzi do problemów z zatrudnieniem i do uszczuplania budżetów domowych - przekonuje poseł Paweł Olszewski.

13:40 Lekarze, ratownicy, pielęgniarki ze szpitala w Chełmnie są na kwarantannie

W piątek przez Sanepid zostały podjęte kolejne decyzje, dotyczące ilości osób skierowanych na kwarantannę – mówi Jacek Misiołek, dyrektor chełmińskiego szpitala. - Przebywa na niej obecnie czterech ratowników medycznych, jedenaście pielęgniarek, sześciu lekarzy - w tym dwóch internistów i jedna rejestratorka. Już w sobotę mieli pobierany materiał do testów.

13:20 Maseczki od OSP Pędzewo dla toruńskiego szpitala

Dzisiaj rano do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu trafiła pierwsza partia 240 sztuk trójwarstwowych maseczek ochronnych wykonanych przez druhny, druhów i osoby dobrej woli skupione wokół OSP Pędzewo. - Jesteśmy w trakcie produkcji następnej dostawy. Mamy opracowany wzór w dwóch rozmiarach i dobry materiał w postaci włókniny polipropylenowej. Zapraszamy osoby z maszynami do szycia do współpracy - informuje OSP Pędzewo na swoim Facebooku.

11:56 Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w "Bizielu"

W bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. J. Biziela potwierdzono dwa kolejne zakażenia koronawirusem. Jeden przypadek dotyczy pracownika administracji, drugi pacjenta Kliniki Neurochirurgii, który został przewieziony do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu. Do tej pory w "Bizielu" potwierdzono testami 20 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2: 19 wśród pracowników szpitala i 1 u pacjenta.

10:49 Kujawsko-pomorskie

Wojewoda Kujawsko-Pomorski informuje o osobach objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym w powiatach województwa kujawsko-pomorskiego na dzień 6 kwietnia 2020 r. (to stan na godz. 8.00). Spadki liczb w statystykach dot. kwarantanny związane są z zakończeniem tego okresu u wielu osób, które 14 dni wcześniej wróciły do kraju. Dane dotyczą całego obszaru, który nadzoruje PPIS (np. Bydgoszcz - 353 objętych kwarantanną; - 79 objętych nadzorem epidemiologicznym; - dane dotyczą Bydgoszczy i całego powiatu).

 • Aleksandrów Kuj. - 45 objętych kwarantanną; - 0 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Brodnica - 296 objętych kwarantanną; - 2 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Bydgoszcz - 353 objętych kwarantanną; - 79 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Chełmno - 420 objętych kwarantanną; - 167 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Golub-Dobrzyń - 142 objętych kwarantanną; - 19 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Grudziądz - 587 objętych kwarantanną; - 190 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Inowrocław - 3 objętych kwarantanną; - 4 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Lipno - 0 objętych kwarantanną; - 0 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Mogilno - 197 objętych kwarantanną; - 15 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Nakło nad Notecią - 428 objętych kwarantanną; - 140 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Radziejów - 202 objętych kwarantanną; - 74 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Rypin - 240 objętych kwarantanną; - 13 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Sępólno Kraj. - 245 objętych kwarantanną; - 43 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Świecie - 473 objętych kwarantanną; - 105 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Tuchola - 268 objętych kwarantanną; - 27 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Toruń - 685 objętych kwarantanną; - 71 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Wąbrzeźno - 197 objętych kwarantanną; - 0 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Włocławek - 22 objętych kwarantanną; - 0 objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • Żnin - 3 objętych kwarantanną; - 0 objętych nadzorem epidemiologicznym;

Aktualizacja 5 kwietnia

18.06 Kujawsko-pomorskie

Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował, że wśród nowych 17 przypadków zakażeń koronawirusem w naszym regionie są osoby: 9 z Bydgoszczy, 1 z Włocławka, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu wąbrzeskiego, 1 z chełmińskiego, 1 z aleksandrowskiego, 1 z nakielskiego. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzonych zostało 241 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jednocześnie potwierdzono zgony dwóch kobiet 80-latki i 64-latki zarażonych koronawirusem hospitalizowanych w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu.

Raport dzienny 05.04.2020 r.:
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241
liczba osób hospitalizowanych – 176
liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477
liczba osób objętych nadzorem – 949

17.35 Kujawsko-pomorskie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 17 osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Poinformowano również o kolejnych 10 ofiarach koronawirusa - nie ma wśród nich osób z regionu. W sumie liczba zakażonych koronawirusem 4102/94 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

17.14 Inowrocław

Udało się zweryfikować docierające do nas sprzeczne informacje dotyczące rzekomego pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Inowrocławiu. 70-letnia inowrocławianka, która zmarła w bydgoskim szpitalu, była badana na obecność koronawirusa. Okazało się jednak, że nie była zakażona. Dlaczego więc najpierw podawano takie informacje? Czytaj więcej w materiale poniżej:

Czytaj więcej

17.10 Kujawsko-pomorskie

Informacja dotycząca osób objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym w powiatach woj. kujawsko-pomorskiego (5.04. 2020):

Aleksandrów Kuj. Liczba osób objętych kwarantanną / Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym 235 / 0
Brodnica 545 / 2
Bydgoszcz 680 / 79
Chełmno 521 / 177
Golub-Dobrzyń 314 / 19
Grudziądz 695 / 190
Inowrocław 753 / 51
Lipno 932 / 0
Mogilno 420 / 15
Nakło nad Notecią 755 / 190
Radziejów 289 / 75
Rypin 557 / 11
Sępólno Kraj. 365 / 58
Świecie 1060 / 102
Tuchola 549 / 32
Toruń 1177 / 0
Wąbrzeźno 367 / 0
Włocławek 1181 / 30
Żnin 595 / 0

14.31 Grudziądz

Dziś rano rozpoczęła się zbiórka w Fundacji "SMS z Nieba" na respirator dla Grudziądza. Zebrano już 7 245 zł z potrzebych 105 000 zł. Wpłat można dokonać na stronie fundacji https://zanurzeniwmilosci.pl

14.18 powiat wąbrzeski

Jak poinformował starosta wąbrzeski, 4 osoby z powiatu są zakażone koronawirusem (w tym 1 hospitalizowana). Ponadto, 197 osób zostało objętych kwarantanną. Stan danych na dzień 5 kwietnia 2020, godz. 11:30.

13.50 Bydgoszcz

Na portalu zrzutka.pl trwa druga część zbiórki pieniędzy na pomoc kujawskim szpitalom. Akcję organizują Bydgoscy Patrioci, ONR Brygada Kujawsko-Pomorska i Ruch Narodowy Bydgoszcz. Do tej pory (5 kwietnia, godz. 13.50) zebrano 429 zł. Zbiórka potrwa jeszcze 28 dni. Z pierwszej części zbiórki zakupiono środki dezynfekujące i kombinezony ochronne.

12.06 Bydgoszcz

U 3 pracowników Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej bydgoskiego "Biziela" wynik testu na obecność koronawirusa jest dodatni - poinformowała Kamila Wiecińska, rzecznik prasowa szpitala. Trwa pobieranie próbek do badań od wszystkich pacjentek Kliniki oraz od noworodków. Tymczasowo wstrzymane zostały wypisy do domu.

Czytaj więcej

Aktualizacja 4 kwietnia

18.15 Kujawsko-Pomorskie

 • Dzienny raport - koronawirus w woj. kujawsko-pomorskim (sobota, 4 kwietna)

224 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
162 osoby hospitalizowane
11988 osób objętych kwarantanną
1031 osób objętych nadzorem epidemiologicznym
3499 pobranych próbek

17.43 Kujawsko-Pomorskie

 • Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą:
32 osób z woj. małopolskiego,
25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
15 osób z woj. śląskiego,
13 osób z woj. pomorskiego,
11 osób z woj. łódzkiego,
8 osób z woj. podlaskiego,
7 osób z woj. podkarpackiego,
7 osób z woj. dolnośląskiego,
4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego.

Jak informuje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wśród 25 nowych zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem jest 6 osób z Bydgoszczy, 5 z Torunia, 4 z powiatu żnińskiego, 3 z powiatu nakielskiego, 2 z powiatu bydgoskiego, 2 z powiatu świeckiego, 1 z powiatu toruńskiego oraz 1 z powiatu wąbrzeskiego. W przypadku jeszcze jednej osoby trwa ustalanie danych. Łącznie w regionie potwierdzone zostały 224 przypadki zakażenia.

Jednocześnie resort zdrowia poinformował o kolejnych sześciu zgonach osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3️3627 / 79 (wszystkie pozytywne przypadki / w tym osoby zmarłe).

17.41 Kujawsko-Pomorskie

 • Urząd Wojewódzki poinformował o przekazaniu środków ochrony do DPS-ów w regionie. - Domy Pomocy Społecznej są miejscem wyjątkowym, gdzie przebywają osoby starsze, szczególnie narażone na działanie koronawirusa. Dlatego przekazujemy 10 tys. maseczek pozyskanych od Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych i przeszło 2 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, które zostały rozdysponowane na terenie naszego województwa poprzez starostów. To jest niezbędna pomoc dla personelu, który opiekuje się swoimi podopiecznymi, ale także dla samych pensjonariuszy DPS-ów - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Zapewniam, że to nie ostatnia taka pomoc - dodał.
 • Przypomnijmy, w czwartek 2 kwietnia donosiliśmy o koronawirusie w DPS Podobowice w powiecie żnińskim. Dwóch tamtejszych pensjonariuszy trafiło do szpitala a 100 osób do kwarantanny.

16.37 Powiat wąbrzeski

 • U dwóch osób z powiatu wąbrzeskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem. Taką informację przekazał w oficjalnym komunikacie Krzysztof Maćkiewicz, starosta wąbrzeski. Jedna z tych osób jest hospitalizowana. Jak poinformował za pośrednictwem Facebooka Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica jedna z osób zakażonych mieszka na terenie gminy Płużnica. Kwarantanną z kolei objętych jest 205 osób z powiatu wąbrzeskiego. Nikt nie jest objęty nadzorem epidemiologicznym.

16.20 Włocławek

 • Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski poinformował o kolejnym przypadku koronawirusa w tym mieście. Zakażona jest osoba pochodząca z kwarantanny zbiorowej. - Dobra informacja jest taka, że ta osoba nie przebywała wśród ludzi na terenie miasta - powiedział Marek Wojtkowski. Obecnie w kwarantannie na terenie Włocławka przebywają 454 osoby, w tym 426 osób w kwarantannie indywidualnej a 28 osób w kwarantannie zbiorowej w dwóch ośrodkach miejskich - przy ul. Żytniej 22 osoby oraz 6 osób przy ul. Mechaników.
 • Marek Wojtkowski poinformował także o sytuacji w związku z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 10 maja. Zostało bowiem opublikowane obwieszczenie o powoływaniu we Włocławku składu komisji wyborczych. - Zgłoszenia do komisji są przyjmowane wyłącznie korespondencyjnie pocztą lub pocztą elektroniczną, co nie grozi bezpośrednim niebezpieczeństwem zarażeniem koronawirusem. Spełniam obowiązek, który został na mnie nałożony, ponieważ termin wyłonienia komisji jest do 10 kwietnia. Nie wiadomo czy zostaną one wyłonione, bo zainteresowanie jest niewielkie - poinformował prezydent Włocławka i jednocześnie zapewnił mieszkańców miasta, że: - W poszanowaniu bezpieczeństwa Państwa życia i zdrowia nie przyłożę ręki do tego, że wybory we Włocławku zostaną ogłoszone czy przeprowadzone. Nie udostępnie żadnych lokali wyborczych w instytucjach publicznych. Jeszcze raz apeluję: zostańcie w domach.

15:30 Bydgoszcz

 • Bydgoszczanka wybrała się dziś o godzinie 8 rano na zakupy do sklepu Lidl przy ul. Inowrocławskiej. Oto jej relacja: - Gdy stanęłam w kolejce przed sklepem, było przede mną 20 osób. Przez pierwsze pół godziny kolejka ruszyła zaledwie o jedną osobę. Udało mi się wejść do sklepu po godzinie czekania. O godzinie 9.45 obsługa zaczęła informować, że zostało jeszcze 15 minut do zamknięcia sklepu dla osób poniżej 65. roku życia. Nie zdążyłam kupić wszystkiego co potrzebowałam. Denerwowało mnie to, że mimo wyznaczonych specjalnych godzin dla osób starszych, o godzinie 8 w gigantycznej kolejce do sklepu stało wielu seniorów, którzy blokowali w ten sposób miejsce na zakupy osobom poniżej tego wieku. Później widziałam też, że niektórzy młodsi klienci próbowali wejść do sklepu mimo zakazu od godziny 10. Interweniowali pracownicy sklepu, doszło do małej szarpaniny. Kolejna sprawa, to rękawiczki ochronne. Owszem, w przedsionku sklepu były przygotowane dla klientów i pracownik informował o konieczności ich założenia, ale były to zwykłe foliowe rękawiczki takie jak do wyciągania pieczywa. To powodowało dużą trudność, bo takimi foliowymi rękawiczkami bardzo trudno jest rozwinąć foliowy woreczek, do którego wrzuca się bułki czy owoce. Rękawiczki śliskie, woreczek też śliski. O tym nikt nie pomyślał - mówi bydgoszczanka.

12:00 Bydgoszcz

 • Zakazy zakazami, a na targowiskach tłum - mówi bydgoszczanka, która robiła zakupy w sobotnie przedpołudnie na targowisku w Nowym Fordonie. - Nie było ograniczeń trzech klientów do jednej kasy, ani 2-metrowych odstępów między klientami. Patroli policji też nie było. To tak wygląda troska o nasze bezpieczeństwo w czasie koronawirusa?
 • Kom. Przemysław Słomski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy dodaje: - Nasi funkcjonariusze pojawili się na fordońskim targowisku już około godz. 7.00 rano, gdy sprzedawcy rozstawiali swoje stragany. Wtedy jeszcze było spokojnie. Po pewnym czasie na bazarze zrobiło się tłoczno. Policjanci apelowali, m.in. przez głośniki, do klientów o zachowanie bezpieczeństwa. Gdy tylko zrobił się tłum, interweniowali również u zarządcy targowiska. Ten zamknął jedną bramę. Jego pracownik liczył osoby, chcące wejść na bazar, i dozwoloną ich liczbę wpuszczał drugą bramą.

11:10 Bydgoszcz

Pacjentki przebywające na oddziale położniczym w szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy skarżą się na trudne warunki. - Kobiety po porodach, też te po cesarskich cięciach, leżą od piątku (3 kwietnia - przyp. red.) bez kontroli lekarskiej - mówi jedna z nich. - Wczoraj po prostu nikt nie przyszedł na obchód.
Dyrekcja leczniczy przedstawia swoje stanowisko: - Wczoraj rzeczywiście nie było obchodu wieczornego - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala im. Biziela. - To dlatego, że personel był badany, ale dzisiaj już ten obchód się odbędzie. Musimy zdawać sobie sprawę, że w tej skomplikowanej sytuacji oddział nie funkcjonuje standardowo, ale robimy wszystko, żeby to nie odbiło się negatywnie na pacjentach.

3 kwietnia

23:15 Kujawsko-Pomorskie

W naszym województwie 156 osób jest hospitalizowanych z powodu zarażenia koronawirusem. Na kwarantannie przebywa 11284 osób, a 1150 objęto nadzorem. Pobrano w sumie 3030 próbek.

23:10 Kujawsko-Pomorskie

Według piątkowych komunikatów 42 nowy przypadki odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 16 osób z Torunia, 11 z Bydgoszczy, 3 z Włocławka, 3 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu nakielskiego, 1 z powiatu aleksandrowskiego, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego oraz 1 z powiatu włocławskiego. 2 zakażone osoby z Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu pochodzą spoza województwa kujawsko-pomorskiego (Tychy i Gorzów Wielkopolski). W przypadku jeszcze jednej osoby trwa ustalanie danych. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzonych zostało 199 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

23:00 Kujawsko-Pomorskie

Ministerstwo poinformowało w piątek o 437 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Ostatni komunikat pojawił się późnym wieczorem. 39 nowych przypadków dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego.

19:36 Grudziądz

Zgodnie z zaleceniami Premiera Rzeczpospolitej Polskiej oraz w nawiązaniu do decyzji wydanej przez Lasy Państwowe Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wprowadza zakaz wstępu do lasu komunalnego znajdującego się w granicach administracyjnych miasta do 14 kwietnia włącznie. - Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania. W czasie epidemii jedynie odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o rozsądne potraktowanie zakazu, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest najważniejsze. Stosując się do ograniczeń możemy ochronić siebie i swoich bliskich - apeluje prezydent.

17:26 Kujawsko-Pomorskie

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w piątek w kraju odnotowano 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W grupie tej są 3 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego. Oficjalnie potwierdzono jeden zgon w regionie. To 80-letnia kobieta, która była hospitalizowana w szpitalu w Grudziądzu, miała choroby współistniejące.

16:02 Bydgoszcz

Centrum Medyczne Gizińscy informuje o sytuacji w swojej placówce, odnośnie oddziału psychiatrycznego: Pracownik u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 ostatni raz przebywał w pracy na oddziale psychiatrycznym 7 dni temu, dnia 27.03.2020 roku i od tego czasu nie miał kontaktu z żadnymi pacjentami oraz pracownikami Centrum Medyczne Gizińscy. Ze względu na ryzyko zakażenia, podjęliśmy decyzję o kwarantannie pacjentów i personelu oddziału psychiatrycznego zamkniętego. Pacjenci i personel poddani kwarantannie, po 7 dniach od ostatniego kontaktu z zarażonym, czują się dobrze i nie wykazują żadnych objawów chorobowych. W Centrum Medyczne Gizińscy na oddziałach psychiatrycznych już 12.03.2020 roku wprowadzono ścisły reżim sanitarno-epidemiologiczny obejmujący m.in. całkowity zakaz odwiedzin oraz udzielania przepustek hospitalizowanym Pacjentom.

14:22 Kujawsko-Pomorskie

Jak informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy, od momentu wprowadzenia przepisów m.in. ograniczających możliwość przemieszczania się policjanci skontrolowali ponad 600 miejsc gromadzenia się osób. Nałożyli 106 mandatów karnych, wobec 74 osób sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Natomiast w 282 przypadkach zastosowali pouczenia. Nie obyło się bez kontroli przemieszczających się pieszych. 12 osób zostało ukaranych mandatami, 6 osób policjanci pouczyli, a wobec 10 skierują wnioski o ukaranie do sądu. W zakresie ilości osób podróżujących zbiorowym transportem policjanci przeprowadzili ponad 260 kontroli. W 36 przypadkach pouczyli kierowców i przypomnieli im obowiązujące ograniczenia. - Apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do wprowadzonych zasad bezpieczeństwa. Wychodźmy z domu tylko, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie narażajmy siebie i swoich bliskich i pozostańmy w domach - przypomina policja.

13:20 Bydgoszcz

 • Od czwartku nie mamy w szpitalu żadnych nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - informuje Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. - Po potwierdzeniu wczorajszych zakażeń [w czwartek potwierdzono 7 przypadków zakażenia korowirusem w bydgoskim Bizielu - przyp. red] przebadani zostali wszyscy pacjenci oraz personel dwóch oddziałów, tj. Kliniki Neurologii oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Otrzymaliśmy już wyniki wszystkich osób związanych z neurologią i są one ujemne. W przypadku intensywnej terapii nie dotarły do nas jeszcze wszystkie wyniki, ale te które otrzymaliśmy są również ujemne.

12:50 Inowrocław

W czwartek Mikołaj Bogdanowicz poinformował o nowych przypadkach zakażenia, wśród 74 przypadków z regionu był też ktoś z Inowrocławia. Prezydent Ryszard Brejza podał na Facebooku informacje, jakie do niego dotarły. "Nieoficjalnie docierają do mnie informacje, że ofiarą jest kobieta, zameldowana w Inowrocławiu, ale zmarła dwa dni temu w jednym ze szpitali bydgoskich. Nie była w kwarantannie. Wszystkie osoby, z którymi miała kontakt powinny natychmiast być umieszczone w kwarantannie oraz poddane testom. Nie wiemy, od kogo mogła zakazić się i to niepokoi" - napisał Brejza.

12:00 Grudziądz

W szpitalu w Grudziadzu zmarły dwie pacjentki. Pierwsza pacjentka która zmarła to 80-letnia kobieta, hospitalizowana w szpitalu w Grudziądzu od 29 marca. Pacjentka miała choroby współistniejące sercowo-naczyniowe. Druga ofiara koronawirusa to 64-letnia kobieta, przewieziona do szpitala w Grudziądzu z oddziału hematologii Szpitala Miejskiego w Toruniu, 2 kwietnia. Pacjentka miała współistniejącą chorobę hematologiczną.

11:00 Bydgoszcz

W Centrum Medycznym Gizińscy zamknięto oddziały psychiatryczne. Jeden z lekarzy został zakażony wirusem. Szpital sam nałożył kwarantannę na pacjentów i medyków i czeka na decyzję Sanepidu.

10:40 Włocławek

Kolejne dwa badania próbek pobranych od mieszkańców Włocławka zakończone wynikiem pozytywnym - poinformował prezydent Marek Wojtkowski. Zamknięte oddziały szpitala we Włocławku. - Jestem zobowiązany, żeby państwa poinformować o sytuacji naszego szpitala - mówi prezydent. - Sześć oddziałów zostało zupełnie wyłączone z uwagi na zakażenia personelu medycznego. Wcześniej mówiłem o oddziale wewnętrznym drugim. W piątek (3 kwietnia) o 2.30 pani dyrektor poinformowała mnie o kolejnych. Są to: dwie interny, neurologia, udary, oddział paliatywny, wyłączona też jest izba przyjęć.

9:20 Chełmno

Koronawirus w szpitalu w Chełmnie. Zamknięto fizjoterapię. W chełmińskim szpitalu zamknięto Dział Fizjoterapii. Powód? Jedna z osób z Chełmna, u której test na koronawirusa wyszedł pozytywny, przychodziła tam na zabiegi. Zawieszona została działalność Działu oraz rejestracja na zabiegi – do odwołania. Wśród pracowników tego miejsca jest żona starosty chełmińskiego. Tym samym, nie tylko ona, ale również Zdzisław Gamański, od wczoraj przechodzą kwarantannę.

Aktualizacja 2 kwietnia

21:20 kujawsko-pomorskie

Ministerstwo Zdrowia potwierdza 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem.

- Mamy 254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

 • Potwierdzone przypadki dotyczą:
 • 142 osób z woj. mazowieckiego,
 • 73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
 • 8 osób z woj. zachodniopomorskiego,
 • 7 osób z woj. małopolskiego,
 • 6 osób z woj. świętokrzyskiego,
 • 4 osób z woj. łódzkiego,
 • 4 osób z woj. podlaskiego,
 • 3 osób z woj. lubelskiego,
 • 3 osób z woj. wielkopolskiego,
 • 2 osób z woj. pomorskiego oraz
 • 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i
 • 1 osoby z woj. lubuskiego

- Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 77-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu oraz 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie. Wszyscy mieli choroby współistniejące - czytamy w komunikacie.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2946/57 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:10 powiat chełmiński

Są dwa kolejne przypadki osób zarażonych koronawirusem. O trzeciej zarażonej osobie poinformował wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz: - To kobieta z gminy Unisław, która przebywa w domu, jest w dobrej formie. Przebada zostanie także rodzina, która z kobietą mieszka. O drugim dziś potwierdzonym przypadku koronawirusa (i w sumie czwartej już osobie) w powiecie chełmińskim poinformował wójt gminy Lisewo Jakub Kochowicz, to pierwszy przypadek w tej gminie. Z ostatnich danych przedstawionych przez wojewodę (wieczór 1 kwietnia) wynika, że w powiecie chełmińskim w kwarantannie przebywa 250 osób, natomiast 212 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

12:50 Bydgoszcz

Siedem kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem wśród personelu Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. J. Biziela potwierdza Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala. W związku z tym podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć na oddział neurologii i intensywną terapię. Wszczęte zostało postępowanie epidemiczne. Kolejne próbki pobrano od wszystkich pacjentów i pracowników oddziałów.

12:10 powiat radziejowski

W jednej z miejscowości gminy Osięciny (powiat radziejowski) policjanci przyłapali 23-latkę na złamaniu zasad kwarantanny. 23-latka wyszła z mieszkania, ponieważ chciała wyjaśnić nieporozumienie z sąsiadem. Policjanci skierowali wniosek o jej ukaranie do sądu.

11:05 powiat żniński

W DPS Podobowice koronawirus. Dwóch pensjonariuszy w szpitalu. Sto osób w kwarantannie.

11:00 powiat chełmiński

Jest trzecia osoba zarażona koronawirusem w powiecie chełmińskim. - To kobieta z gminy Unisław, która przebywa w domu, jest w dobrej formie- mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - W związku z tym, że ma rodzinę, z która mieszka, także oni zostaną przebadani.

10:50 Sępólno

Losowo od 11 pracowników Polcomu, którzy byli na delegacji w Anglii pobrano wymaz na obecność koronawirusa. W czwartek (2.04) w nocy okazało się, że jeden z nich ma koronawirusa, choć nie miał żadnych objawów. A wczoraj pracował razem z 150 osobami.

9:50 Toruń

Trwa ewakuacja w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dwudziestu pacjentów Oddziału Hematologii Szpitala Miejskiego w Toruniu przewożonych jest do Grudziądza. Jak już informowaliśmy Oddział Hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu został zamknięty. Powodem było wykrycie koronawirusa u jednej z pacjentek. Okazuje się, że wynik pozytywny zarażenia koronawirusem potwierdzono u 22 osób.

9:50 Rypin

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rypinie potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w naszym powiecie. Osoba zarażona to kobieta w średnim wieku, która odbywała kwarantannę domową. Więcej: >> tutaj <<

9:00 Włocławek

Prezydent Włocławka poinformował o kolejnej osobie zakazonej koronawirusem we Włocławku. W sumie u 4 osób przebywających na kwarantannie zbiorowej test na COVID 19 dał wynik pozytywny. Wśród nich jest 17-letni chłopak.

Aktualizacja 1 kwietnia

21:30 Kujawsko-Pomorskie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia. Osiem kolejnych osób z kujawsko-pomorskiego jest zarażonych. To siedem kobiet i mężczyzna. Są mieszkańcami Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, a także powiatów: bydgoskiego, toruńskiego, świeckiego i mogileńskiego. Stan jednej z kobiet jest ciężki, stan mężczyzny jest średni, a pozostałych kobiet - dobry.17.50 Mogilno

Jak poinformował dziś (1 kwietnia) starosta Bartosz Nowacki, w powiecie mogileńskim wykryto drugi przypadek pacjenta z koronawirusem. Więcej >>tutaj<<

17.20 Żnin

Koronawirus w żnińskim szpitalu? Są pewne podejrzenia i na razie stan tzw. zawieszenia. Szpital w Żninie czeka na wynik testu. Będzie jasne, czy pacjentka z oddziału wewnętrznego jest zarażona koronawirusem. Więcej >>tutaj<<

16.37 Toruń

Oddział Hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu został zamknięty. Wszystko przez koronawirusa, którego wykryto u jednej z pacjentek. Od osób przebywających na tym oddziale, czyli od 9 pracowników szpitala oraz od 25 pacjentów, zostały pobrane wymazy. Oczekujemy na wyniki badań, które w tym momencie są przeprowadzane w Bydgoszczy. Więcej >>TUTAJ<<

15.06 Aleksandrów Kujawski

Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego nie pójdą do urn 5 kwietnia. Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zmianie daty przedterminowych wyborów na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego. Więcej: >> tutaj <<

14.52 Bydgoszcz

Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny Bydgoszczy pilnie poszukuje techników elektroradiologii, techników sterylizacji, lekarzy radiologów, anestezjologów i pielęgniarek.

14.48 Bydgoszcz

Na ulice Bydgoszczy wróciły skutery blinkee.city. W celu zwiększenia bezpieczeństwa mają być one dezynfekowane przy każdym przeglądzie oraz wymianie baterii. Dodatkowo serwisanci dezynfekują elementy pojazdów napotkanych na terenie miasta, a w bagażnikach pojazdów można znaleźć jednorazowe czepki. Operator blinkee.city zdecydował się również przekazać 10 procent całkowitej wartości przychodów z przejazdów na bydgoską służbę zdrowia.

14.45 Bydgoszcz

Oszuści nie próżnują i co rusz, wymyślają nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy. Dwoje seniorów z bydgoskich Wyżyn zostało oszukanych metodą „na koronawirusa”. Każdy z nich przekazał przestępcom po prawie 50 tys. zł. Przestępcy podszywają się pod policjantów i każą zostawić pieniądze w wiacie śmietnikowej, tłumacząc, że gotówka musi być poddana obowiązkowej dezynfekcji z uwagi na epidemię koronawirusa.

Aktualizacja 1 kwietnia

13.28 Kujawsko-Pomorskie

Trwa walka z epidemią. Na pierwszej linii frontu są pielęgniarki, lekarze i ratownicy. Brakuje im kremów do rąk zniszczonych środkami odkażającymi. Rossmann przekaże ponad 82 tys. kremów do rąk szpitalom walczącym z koronawirusem (około 1000 na placówkę).

9.58 Bydgoszcz

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy została zdezynfekowana i funkcjonuje już normalnie. 15 strażaków nadal przebywa na kwarantannie w ośrodku w Łubiance. Przypomnijmy, że podczas pełnienia służby z poniedziałku na wtorek okazało się, że jeden ze strażaków, który jest także ratownikiem medycznym miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Wszyscy strażacy, którzy profilaktycznie objęci są kwarantanną, czują się dobrze i nie mają żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Wyniki testu strażaka-ratownika medycznego nie są jeszcze znane.

9.00 Włocławek

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski na wideokonferencji poinformował o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem we Włocławku. Chodzi o młodą, 23-letnią kobietę. Przebywa w kwarantannie.

Aktualizacja 31 marca

18.50 Kujawsko-Pomorskie

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 76 przypadków zakażenia koronawirusem.

Jak informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego aktualna sytuacja w regionie przedstawia się następująco -
Stan na 31.03.2020:

 • - liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76
 • - liczba osób hospitalizowanych – 75
 • - liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867
 • - liczba osób objętych nadzorem – 1500
 • - liczba pobranych próbek – 2046

18.17 Aleksandrów Kujawski

Sześć osób tylko w poniedziałek ukarała mandatami aleksandrowska policja za nieprzestrzeganie zakazu gromadzenia się. Osoby te gromadziły się pod jednym ze sklepów. Jeden z mężczyzn nie przyjął mandatu, twierdząc, że „nie robi nic złego”. W jego przypadku policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci przypominają, że obowiązuje zakaz grupowania się więcej niż 2 osób. Wszyscy Ci, którzy ewidentnie wykazują rażące lekceważenie prawa muszą liczyć się z konsekwencjami i karą grzywny.

16.45 Kujawsko-Pomorskie

 • W województwie kujawsko-pomorskim na dzień 31 marca 2020 kwarantanną objęte są 8143 osoby, natomiast nadzorem epidemiologicznym - 1543 - poinformował Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. Najwięcej osób objętych jest kwarantanną w miastach i powiatach: Świecie - 822 osoby, Toruń - 805 osób, Lipnie - 718, Włocławku - 705, Bydgoszczy - 632. Najmniej w Mogilnie - 191.

15.50 Jabłonowo Pomorskie

Grzywna do 5 tys. zł grozi młodym ludziom, którzy złamali zakaz gromadzenia się i pili razem alkohol w Jabłonowie Pomorskim. W poniedziałek przy ul. Rynek policjanci zastali grupę 5 osób w wieku od 20 do 42 lat. Młodzi ludzie które jak gdyby nigdy nic stali blisko siebie, pili alkohol i zaśmiecali teren, a dyskutując używali przy tym wulgaryzmów. Wniosek o ich ukaranie trafi teraz do sądu.

15.30 Toruń

W Toruniu od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania wprowadza się zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 11, 22, 27 i 31. Ponadto uruchomione zostały dodatkowe, dublujące kursy na linii nr 10 i 24. Zmiany te wprowadzane są w związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się wprowadzonymi w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zmiany dotyczą dni roboczych w godzinach międzyszczytowych, tj. od 8:00 do 13:00 oraz szczytu popołudniowego, w których odnotowano bardzo małe wykorzystanie, wprowadzane są ograniczenia w kursowaniu tych linii.

Dodatkowe kursy uruchomione będą natomiast w godzinach szczytu na liniach, gdzie pasażerów jest dużo. I tak uruchomione zostały dodatkowe dublujące kursy na linii nr 10 i 24 ukierunkowane na przewóz do i z pracy na godz. 6:00, 14:00 i 22:00.

15.10 Kujawsko-Pomorskie

Kolejne 4 osoby zakażone koronawirusem w regionie. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano 76 potwierdzonych przypadków.

O szczegółach informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego:

 • Siedemdziesiąta trzecia osoba to mężczyzna w starszym wieku z Bydgoszczy, obecnie przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy jego stan jest dobry,
 • Siedemdziesiąta czwarta osoba to mężczyzna w sile wieku z powiatu żnińskiego, obecnie przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry,
 • Siedemdziesiąta piąta osoba to mężczyzna w sile wieku z powiatu świeckiego, który wrócił z zagranicy, obecnie przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry,
 • Siedemdziesiąta szósta osoba to mężczyzna w sile wieku z Torunia, który wrócił z zagranicy, obecnie przebywa w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu, jego stan jest średni.

14.54 Sępólno Krajeńskie

W Sępólnie Krajeńskim policja podjęła interwencję wobec czworga osób, które nie przestrzegały zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
Dyżurny sępoleńskiej policji w sobotę został poinformowany, że w rejonie „starej plaży” grupują się młode osoby, które spożywają alkohol. Mundurowi zastali na miejscu trzech mężczyzn (22, 23 i 27l.) i kobietę (18l.) Policja poinformowała ich, że zostanie skierowany przeciwko nim wniosek o ukaranie do sądu oraz nakazali przestrzeganie obowiązujących przepisów.
Policjanci przypominają, że obowiązuje zakaz grupowania się więcej niż 2 osób. Wszyscy, którzy ewidentnie wykazują rażące lekceważenie prawa muszą liczyć się z konsekwencjami i karą grzywny.

14.44 Kujawsko-Pomorskie

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w regionie. Są to kolejne 4 osoby.

Mamy 83 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje po godz. 14:30 Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. podkarpackiego, 12 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 70-letniej kobiety zakażonej koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2215/32 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

13.56 Bydgoszcz

W kwarantannie przebywa 14 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy. Czekają na wyniki badań strażaka, który miał styczność z osobą chorą na COVID-19. - Strażak ten pełni również służbę w systemie ratownictwa medycznego. Podczas wizyty domowej miał kontakt z pacjentem, u którego dopiero później stwierdzono zakażenie koronawirusem - mówi kp. Karol Smarz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. - Informacja o wynikach badań tego pacjenta była znana w poniedziałek. W związku z tym strażak został skierowany przez sanepid do kwarantanny domowej, obecnie czeka na pobranie próbek.

Rzecznik dodaje, że 14 strażaków, którzy mieli kontakt z kolegą, zostało odizolowanych w ośrodku szkolenia w Łubiance (powiat toruński), który został przystosowany do tego celu. - - Jest to odizolowanie profilaktyczne - dodaje kpt Karol Smarz. - Trwa również dezynfekcja jednostki. Strażacy, którzy przyszli do pracy we wtorek zostali skierowani do sąsiednich jednostek. W niczym nie zakłóca to naszej pracy. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

13.05 Toruń

Radni skupieni w Klubie KO toruńskiej Rady Miasta apelują do rządu o zmianę terminu wyborów prezydenckich. Ich zdaniem forsowanie terminu 10 maja 2020 r. "jako terminu przeprowadzenia powszechnych wyborów na funkcję Prezydenta RP, w sytuacji ogólnokrajowej kwarantanny i walki z koronawirusem, Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej odczytuje jako działanie ze wszech miar nieodpowiedzialne. Działanie ukierunkowane na obronę tylko politycznego interesu, kosztem zdrowia i życia milionów Polek i Polaków" - piszą w swoim apelu.

Klub PO toruńskiej Rady Miasta apeluje też do prezydenta Torunia, aby wystąpił on - wraz z radą - do odpowiednich instytucji państwowych, aby podjęły działania w celu zmiany terminy wyborów. Jak podkreślają radni, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w terminie, mogłoby to spowodować tragiczne konsekwencje dla mieszkańców miasta.

Aktualizacja, 30 marca 2020

20:25

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz informuje, że poza 72 potwierdzonymi przypadkami koronawirusa w regionie, 73 osoby są hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia, 8143 osób jest objętych kwarantanną, a 1543 nadzorem epidemiologicznym.18:08 Kujawsko-Pomorskie

W naszym województwie osoby zakażone przebywają w: Szpitalu Zakaźnym w Grudziądzu (5 osób, 3 w stanie dobrym i 2 w średnim), Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno- Zakaźnym w Bydgoszczy (13 osób, 12 w stanie dobrym i 1 w średnim), Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (1 osoba w stanie średnim) oraz Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu (1 osoba w stanie dobrym). Ponadto, 52 osoby zakażone przebywają w kwarantannie domowej.

16:58 Kujawsko-Pomorskie

Wojewoda wspólnie z marszałkiem województwa oraz prezydentem Torunia podjęli współprace z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych. Firma produkuje maseczki, które w najbliższych dniach trafią m.in. do przychodni w województwie kujawsko-pomorskim.

15:55 Kujawsko-Pomorskie

Wśród nowych zakażonych 8 osób pochodzi z powiatu toruńskiego, 8 z powiatu brodnickiego, 5 z powiatu bydgoskiego, 3 z powiatu lipnowskiego, a jedna osoba mieszka w powiecie włocławskim. Stan wszystkich 25 osób jest dobry. Potwierdzono przypadki choroby dwójki dzieci - jeden z chłopców mieszka w powiecie lipnowskim, a drugi w brodnickim. Większość osób przebywa w domach, a po jednej osobie przetransportowano do szpitali w Toruniu i Grudziądzu.

15:37 Kujawsko-Pomorskie

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o tym, że jest 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w województwie zakażone są 72 osoby a 5 osób wyzdrowiało.15:28 Włocławek

Prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski, jako pierwszy samorządowiec w naszym województwie mówi, że wyborów 10 maja 2020 r. w mieście nie przeprowadzi.

14:59 Bydgoszcz

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane: 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 19 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1984, 26 osób zmarło.

14:30 Bydgoszcz

Edward Hartwich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy informuje, że mimo postępowania epidemiologicznego jednostka pracuje. Nie zamknięto żadnego oddziału.

14:00 Bydgoszcz

Kończy się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z marszałkami województw. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy jest marszałek Piotr Całbecki, zaproszeni również zostali Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i Michał Zaleski, prezydent Torunia.

12:55 Bydgoszcz

Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego w radio PiK poinformował o kolejnych dwóch zakażeniach koronawirusem – tym razem dotyczy to pracowników Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

12:40 Bydgoszcz

Firma Carrefour podjęła decyzję o objęciu Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy bezpośrednią pomocą żywnościową. Pomoc trafi bezpośrednio z hipermarketów przy ul. Fordońskiej, Jana Pawła II oraz Skarżyńskiego. Do szpitala regularnie będą dostarczane najpotrzebniejsze produkty żywnościowe, w tym jedzenie, napoje i kosmetyki.

12:30 Bydgoszcz

Dobrodzielnia Wisła w Fordonie nie przerywa udzielania pomocy! Otworzy drzwi dzięki Ireneuszowi Nitkiewiczowi, radnemu Bydgoszczy, który dostarczył potrzebującym zapas pasztetu w puszkach oraz fasolki w słoikach.

11:10 województwo kujawsko-pomorskie

Do samorządów lokalnych w całym regionie trafia właśnie druga transza – 10 tysięcy sztuk - masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Zostaną w nie wyposażeni m.in. pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz obsługa transportu publicznego. Redystrybucję koordynuje Urząd Marszałkowski.

Urząd Marszałkowski przez kilka zbierał zapotrzebowania ze wszystkich 144 urzędów miast i gmin oraz 19 starostw powiatowych Kujaw i Pomorza. Pierwsza transza, 10 tysięcy masek, trafiła w ubiegłym tygodniu do pięciu największych miast - Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia – oraz starostw powiatowych w całym regionie – wszystkich, które zapotrzebowanie złożyły. Redystrybucja odbywa się zgodnie z najpilniejszymi potrzebami.

Najpilniejsze potrzeby powinny zostać zaspokojone w ciągu 2-3 tygodni.

11:10 województwo kujawsko-pomorskie

Podajemy aktualne informacje dotyczące osoby objęte kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym w poszczególnych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. Stan na 30 marca 2020 r.

10:15 Świecie

Nowy Szpital w Świeciu dziękuje za maseczki i chętnie przyjmie kolejne. Fundacja Makowo w Świeciu, mieszkanki Grupy, a także wiele anonimowych osób zaangażowało się w szycie maseczek ochronnych. Na Facebooku powstała grupa Kociewianki Szyją Maseczki. Nowy Szpital w Świeciu przyjmie każdą pomoc i dziękuje za okazywane wsparcie.

Szpitalowi można też pomóc wpłacając datki na nr konta: 35 8367 0000 0420 3843 1410 0001 z dopiskiem „Pomoc dla szpitala”.

10:00 Aleksandrów Kujawski

Złamanie kwarantanny w regionie. 67-latek wyszedł do sklepu, nic nie robiąc sobie z obowiązkowej kwarantanny. Grozi mu do 30 tys. zł grzywny, a o jego losie zdecyduje sąd.

Aktualizacja, 29 marca 2020

20:19 Kujawsko-pomorskie

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie: 47,
 • liczba osób hospitalizowanych: 79,
 • skumulowana liczba osób w kwarantannie: 7783,
 • liczba osób objętych nadzorem: 1614.

19:12 Sępólno Krajeńskie

Trzecia niedziela bez udziału wiernych w kościele daje się finansowo we znaki parafiom. Na dzisiejszej mszy proboszcz sępoleńskiej fary zachęcał do składania ofiar. Jak mówił, na koszty utrzymania parafii.

Henryk Lesner, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie: - W związku z ograniczeniem obecności wiernych na mszy św. i braku ofiar z kolekty proszę o składanie ofiar na koszty utrzymania parafii: pensje pracowników, ZUS, podatek, energię elektryczną. To już trzecia taka niedziela, a oszczędności się kończą.

17:53 Bydgoszcz

Trwa akcja „Kocham więc Służę”, w ramach której wolontariusze oferują swoje wsparcie osobom schorowanym, seniorom w prostych, codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów, wykupienie leków, wyjście z psem na spacer czy wyrzucenie śmieci. Przede wszystkim jednak organizatorzy zachęcają do tego, by otworzyć oczy – zobaczyć czy wokół nas ktoś nie potrzebuje pomocy.

 • Nasza akcja często nie dociera do osób starszych, które nie mają internetu, konta w social mediach, nie usłyszą o niej w ogłoszeniach parafialnych – apelują organizatorzy.
  Osoby potrzebujące pomocy, proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 516 722 771.

Koordynatorem akcji jest Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” wraz ze wspólnotami GPS i 4don4Lord.

15:55 Kujawsko-Pomorskie

Jak poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, kolejnych 10 zakażonych osób to:

 • Trzydziesta ósma osoba to starszy mężczyzna z Włocławka, przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry.
 • Trzydziesta dziewiąta osoba to kobieta w średnim wieku z Włocławka, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta osoba to kobieta w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta pierwsza osoba to mężczyzna w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry.
 • Czterdziesta druga osoba to kobieta w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta trzecia osoba to starsza kobieta z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta czwarta osoba to kobieta w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta piąta osoba to kobieta w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta szósta osoba to młoda kobieta z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.
 • Czterdziesta siódma osoba to mężczyzna w średnim wieku z Bydgoszczy, przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry.

14:51 Kujawsko-Pomorskie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 54 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą: 22 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz 2 osób z woj. lubelskiego.
Zmarła także kolejna osoba zakażona koronawirusem. Ja informuje MZ, 82-letni mężczyzna był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Zmarł w szpitalu w Raciborzu.
Łączna liczba potwierdzonych zakażeń to 1771, w tym 20 przypadków śmiertelnych.

13:59 Bydgoszcz

Pięć przypadków zakażenia koronawirusem wśród personelu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy potwierdza Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala.
U jednego z pracowników kliniki neurochirurgii wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdził się w piątek po południu. Wszczęto dochodzenie epidemiologiczne. Przebadani zostali wszyscy pozostali pracownicy, a także pacjenci kliniki i osoby, które mogły mieć z nimi kontakt. Wynik potwierdził się u czterech pracowników. Ze względu na zaistniałą sytuację, przyjęcia do kliniki zostały wstrzymane. Jednak pacjenci, którzy przebywają już na oddziale, mają zapewnioną opiekę.

***

Aktualizacja, 28 marca 2020

19:54 Kujawsko-Pomorskie

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.
 • liczba osób hospitalizowanych – 74.
 • liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.
 • liczba osób objętych nadzorem – 1694.

16:00 Bydgoszcz

Dziś w godzinach porannych policjanci otrzymali zgłoszenie o dużym skupisku ludzi na targowisku w Fordonie. Na miejsce udali się funkcjonariusze z ruchu drogowego oraz służby patrolowe. Jak poinformowała nas podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy, kupujący ignorowali wydawane przez megafon komunikaty. Dopiero po długich rozmowach i przyjeździe kolejnego patrolu, mieszkańcy zaczęli stawać w większych odstępach od siebie. Interwencja trwała do około godz. 12.

Policjanci rozmawiali także z kierownictwem targowiska. Sporządzona została odpowiednia dokumentacja.

Podobne tłumy można dziś było spotkać też na innych targowiskach, m.in. na Bartodziejach i Kapuściskach. Policjanci apelują do mieszkańców o rozsądek.

15:15 Bydgoszcz

Rowerowa Stolica Polski 2020 przełożona. Druga edycja rywalizacji, organizowanej z inicjatywy Bydgoszczy, miała odbyć się w maju, jednak ze względu na epidemię koronawirusa kręcić kilometry dla swych miast rowerzyści będą tak jak w zeszłym roku - we wrześniu.10:15 Kujawsko-Pomorskie

180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Rząd przygotował wsparcie dla samorządów na zakup sprzętu elektronicznego dla uczniów i nauczycieli. Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu. Ten sprzęt ma trafić do domów najbardziej potrzebujących, które mają braki, gdzie jest problem z dostępem do nauki.

Sprawdź koniecznie szczegóły

9:18 Bydgoszcz

 • Mamy 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje w sobotę (28 marca) Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 12 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego.W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1436/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

O kolejnych czterech osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim poinformował także Adrian Mól, Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

 • Trzydziesta czwarta osoba to mężczyzna w sile wieku z powiatu mogileńskiego, przebywa w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu, jego stan jest dobry.
 • Trzydziesta piąta osoba to kobieta w sile wieku z powiatu nakielskiego, przebywa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, jej stan jest dobry.
 • Trzydziesta szósta osoba to mężczyzna w starszym wieku z powiatu bydgoskiego, przebywa w kwarantannie domowej, jego stan jest dobry.
 • Trzydziesta siódma osoba to mężczyzna w starszym wieku z powiatu bydgoskiego, przebywa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, jego stan jest średni stabilny.

***

Aktualizacja, 27 marca 2020

18:55 Bydgoszcz

W regionie mamy w sumie 33 przypadki zakażenia koronawirusem, natomiast osób hospitalizowanych jest 67 - wynika z najnowszego raportu urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy, a dotyczącego sytuacji zagrożenia koronawirusem na terenie województwa (to stan na piątek, 27 marca, na godz. 14.00). W kwarantannie przebywają 6683 osoby, natomiast objętych nadzorem zostało 1851 osób. Ponadto pobrano 1413 próbek.

18:00 Bydgoszcz

W Kujawsko-Pomorskiem są już 33 osoby zakażone koronawirusem (stan na godzinę 18.00 w piątek). - Jedna osoba starsza jest w stanie ciężkim, stabilnym, a jedna osoba w stanie średnio ciężkim, reszta osób jest w dobrym stanie - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda. W regionie jest już ponad 6 tys. osób, które znajdują się w kwarantannie - domowej lub zbiorowej. Ponadto 64 osoby są hospitalizowane.

17:07 Bydgoszcz

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy to kolejna bydgoska lecznica, która prosi o pomoc w trudnym czasie walki z koronawirusem. W szpitalu potrzebne są m.in. maski chirurgiczne, gogle, przyłbice. Poniżej pełna treść apelu.

Materiał oryginalny: Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem - raport na żywo - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Asd

Czytam czytam i nigdy z matematyki nie bylem orłem ale jakby nie liczyć coś tu śmierdzi. Ciekaw jestem ile wykonano testów - moze 14 i stąd liczba " chorych" oficjalnie ciekawe ilu chorych jest tak naprawdę tak gdyby wykonywac testy wszystkim podejrzanym obietych kwarantanna i nadzorem i wszystkich " przyjmowanych" w przychodniach - przez telefon moze stąd taka różnica pomiędzy Polska a Włochami . Włosi walczą z wirusem i badają wszystkich a my ... No cóż "inni mogą się od nas uczyć" jak to mówił "nasz" premier uczyliśmy Francuzów posługiwania sie sztućcami to nauczymy świat walczyć z wirusem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3