Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korytarze humanitarne dla uchodźców. Kościół gotowy do pomocy

Roman Laudański
Tytuł profesora honorowego K-PSW otrzymał ks. abp Henryk Muszyński, od lat zaangażowany w dialog międzykulturowy.
Tytuł profesora honorowego K-PSW otrzymał ks. abp Henryk Muszyński, od lat zaangażowany w dialog międzykulturowy. Filip Kowalkowski
- Rząd powinien zająć się kwestią korytarzy humanitarnych dla uchodźców – sugerował wczoraj w Bydgoszczy wicepremier Jarosław Gowin

- Nawet gdybym wiedział, jak duże będą zmiany w rządzie, to nie mógłbym tego ujawnić. To rola premier Szydło i kierownictwa politycznego koalicji - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który gościł wczoraj w Bydgoszczy na konferencji „Jeden świat - wiele kultur” w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

- Na razie żadne definitywne decyzje co do rekonstrukcji rządu nie zapadły. O ile pojedyncze zmiany mogą być efektem samodzielnych decyzji premier Beaty Szydło, o tyle głębsza zmiana wymaga konsultacji z naszym zapleczem parlamentarnym. Nie było konsultacji na szczeblu koalicyjnym.

Co z uchodźcami?

Księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego, prymasa seniora „Pomorska” zapytała: Dlaczego polscy katolicy nie łączą pomocy uchodźcom z Ewangelią? - Ze strony hierarchów jest wiele inicjatyw, np. „Rodzina rodzinie”, w to zaangażowała się rzesza wiernych - mówił abp Muszyński, który otrzymał wczoraj tytuł profesora honorowego K-PSW. - Zawsze można czynić więcej. Robimy to, co jest możliwe. Jeśli rozmowy episkopatu z rządem na temat korytarzy humanitarnych dla uchodźców były zaawansowane, to na pewno się nie cofnęły - podkreślił ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. - Kościół jest zawsze w gotowości do pomocy. Sytuacja jest złożona i wymaga działania ze strony państwa. Pomoc ze strony wiernych i rządu na rzecz kryzysu migracyjnego jest podejmowana szczególnie na terenach konfliktów. Pomagamy także migrantom ze Wschodu, którzy u nas znaleźli pracę.

Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że rozmowy na temat uruchomienia korytarzy humanitarnych trwają i zbliża się moment, w którym rząd powinien podjąć decyzję w tej sprawie. - Kiedy w połowie listopada będzie już jasny nowy skład rządu oraz zostaną ustalone priorytety na drugą część kadencji, to jedną ze spraw będzie kwestia uruchomienia korytarzy humanitarnych. Analizujemy za i przeciw - biorąc pod uwagę bezpieczeństwo Polaków, za które rząd jest odpowiedzialny. U kościelnych partnerów znajdujemy zrozumienie dla tego aspektu bezpieczeństwa. Będziemy musieli to wszystko wyważyć. Troskę o bezpieczeństwo trzeba będzie zrównoważyć troską o pomoc humanitarną niesioną nie tylko tam na miejscu, ale również w Polsce.

90 lat Benedykta XVI

Uczestniczący w konferencji „Jeden świat - wiele kultur” padre Federico Lombardi, SJ przyznał, że w Polsce często pytany jest o stan zdrowia papieża Benedykta XVI. - Skoro pytacie o niego, to się interesujecie tym, co robi - mówił z uśmiechem ojciec Lombardi. - On czuje się tak, jak 90-letnia osoba w jego wieku! Kiedy każdy z nas dojdzie do wieku 90 lat, to też nie będzie biegać i dużo podróżować, tylko będzie chodzić wolniej, mniej czasu będziemy wtedy poświęcać innym i ograniczymy swoje działania. Natomiast jego umysł, intelekt jest tak samo błyskotliwy, jak wcześniej.

INFO Z POLSKI 26.10.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Korytarze humanitarne dla uchodźców. Kościół gotowy do pomocy - Kujawsko-Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto