Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół policzył wiernych. Jak wypada nasz region?

Roman Laudański
Kościół policzył wiernych. Jak wypada nasz region?
Kościół policzył wiernych. Jak wypada nasz region? Tomasz Holod
Praktyki religijne Polaków są na stałym poziomie - ogłosili kościelni socjolodzy. Wyniki liczenia wiernych za 2018 rok są w zasadzie na tym samym poziomie co w 2017 roku. A w dłuższej perspektywie?

W 2018 roku w niedzielnej mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. katolików (w 2017 roku 38,3 proc.), a 17,3 proc.z nich przystępowało do komunii św. (w 2017 roku 17 proc.) wynika z ogłoszonych właśnie danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, który co roku bada religijność Polaków.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych mszach św. i liczbę osób przystępujących do komunii świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany - podkreśla dyrektor ISKK, ks. dr Wojciech Sadłoń SAC. - Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie.

- W krótkiej perspektywie, rok do roku, nic się nie zmienia, ale w perspektywie ostatnich 20 - 30 lat widać zmiany - zauważa dr Paweł Załęcki, antropolog kultury i socjolog. - Instytut bada niedzielne chodzenie do kościoła i przystępowanie do komunii św. W perspektywie średniookresowej widać delikatny spadek uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Natomiast w perspektywie 30-letniej widzimy poważny spadek. A jeśli chodzi o przystępowanie do sakramentu komunii św., to w perspektywie średnio- i długookresowej widać delikatny wzrost przystępujących do komunii św., ale pamiętajmy, że ilościowo mniej osób chodzi do kościoła.

Zdaniem dr Pawła Załęckiego, wyniki z polskiego Kościoła i tak są rewelacyjne w porównaniu do innych krajów Zachodu. U nas nie nastąpiło drastyczne "odkościelnienie" jak w przypadku Irlandii, gdzie m.in. po aferach pedofilskich wśród duchownych wierni opuścili Kościół. - W polskim Kościele nie widać istotnego wpływu statystycznego, który dałby się powiązać ze skandalami pedofilskimi duchowieństwa - komentuje dr Paweł Załęcki. - Statystyki odzwierciedlają hardcorowych - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - wyznawców, którzy są blisko Kościoła bez względu na to, co się w nim dzieje.

Najwyższy poziom uczestnictwa zobowiązanych katolików w niedzielnej mszy św. odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (71,3 proc.), rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz przemyskiej (60,4 proc.). Najniższy zaś procent był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.) i łódzkiej (24,5 proc.). W diecezji bydgoskiej i toruńskiej wyniósł po 34,0 proc., a we włocławskiej 35,4 proc.
W Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów.

- Są w Polsce seminaria duchowne, w których na wszystkich latach uczy się kilku lub kilkunastu alumnów (w bydgoskim seminarium było 13 alumnów - przyp.red.) - komentuje dr Paweł Załęcki. - A trzeba pamiętać, że nie wszyscy dotrwają do święceń. Ten trend jest widoczny od dłuższego czasu. Używając języka kościelnego powiedziałbym, że jest "coraz mniej realizowanych powołań". Być może wezwanych do stanu duchownego jest wielu, ale powołanych - mniej. Kiedy popatrzymy na powołania w perspektywie 15 - 20 lat, to widać, że mamy do czynienia z niedostatkiem księży. Powoli stajemy się krajem misyjnym i to nie tylko z uwagi na malejąca liczbę księży, ale i malejącą religijność, mniejsze uczestnictwo w rytuałach i obrzędach. Nasza religijność najczęściej wynika z przyzwyczajenia, wychowania i kultury, a nie jest przejawem pogłębionej wiary. Choć widać w Kościele bardziej zaangażowanych wiernych m.in. podczas przystępowania do komunii św.

W 2018 r. sakramentu chrztu udzielono ponad 386 tys. osobom. Do pierwszej komunii św. przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania w obrządku łacińskim przyjęło prawie 300 tys. osób, o 3,5 proc. więcej niż w roku 2017. Sakrament małżeństwa został udzielony 133 tys. parom.

W 2018 r. zbadano też m.in. kwestie edukacji religijnej. W roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99 proc), rzeszowskiej (99 proc.) i przemyskiej (98,6 proc.). Najmniejszy zaś w archidiecezji warszawskiej (74,8 proc.), sosnowieckiej (75,2 proc.) oraz łódzkiej (77,7 proc.). W diecezji bydgoskiej wyniósł 89,4 proc., w toruńskiej 91,0 proc., a we włocławskiej - 95 proc.

Kolęda to duszpasterska wizyta duchownego w domach po świętach Bożego Narodzenia. W czasie kolędy ksiądz święci mieszkania parafian i prowadzi z nimi rozmowę. 

Na koniec wizyty zwyczajowo parafianie wręczają księdzu ofiarę na kościół. Nie jest ona konieczna. 

Sprawdziliśmy, ile mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego dają księdzu w kopercie. 

Zobaczcie dane zebrane od Czytelników >>>>>

Kolęda 2020. Tyle mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego dają księd...

Wśród nauczycieli religii najwięcej jest osób świeckich (58,3 proc.). Zgodnie z danymi z 34 diecezji, w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów.

- Na etapie przedszkolnym i w najniższych klasach szkoły podstawowej prawie sto procent uczniów uczęszcza na lekcje religii - mówi dr Paweł Załęcki. - A w szkołach średnich liczba uczniów na lekcjach religii radykalnie spada. Szczególnie w miastach można zauważyć odwagę rodziców i pełnoletnich uczniów wycofywania zgody na uczestniczenie w katechizacji. Są już pojedyncze przypadki szkół ponadpodstawowych, w których wszyscy uczniowie zrezygnowali z udziału w lekcjach religii.
Podobnie jak w ubiegłym roku badania ISKK dotyczyły również duszpasterstwa rodzin. Jak wynika z opracowań, w 2018 roku w Polsce działało blisko 2,9 tys. katolickich poradni rodzinnych różnego typu, 28 domów samotnej matki, 10 katolickich ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, 25 telefonów zaufania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół policzył wiernych. Jak wypada nasz region? - Gazeta Pomorska

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto