Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Ojca Mateusza. Kościoła i plebanii z serialu nie znajdziemy w Sandomierzu. A gdzie?

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Sporo scen serialu "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu.

To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda. 

W Sandomierzu nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu. Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół i plebanię.

Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu "Ojciec Mateusz". Zdjęcia >>>>
Sporo scen serialu "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu. To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda. W Sandomierzu nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu. Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół i plebanię. Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu "Ojciec Mateusz". Zdjęcia >>>>Sławomir Szeliga
W tych miejscach znajdziesz kościół i plebanię z serialu "Ojciec Mateusz". I nie jest to Sandomierz. Gros scen do kultowego serialu TVP 1 "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu. Miasto w filmie jest wspaniale wyeksponowane. Serial sprawił, że Sandomierz jest jeszcze chętniej odwiedzany przez turystów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że część scen powstaje w Warszawie i pod Warszawą. Zobaczcie, co odkrył ze swoją rodziną Sławomir Szeliga z Inowrocławia.

"Ojciec Mateusz" to kultowy serial, który emitowany jest w TVP1 już od 2008 roku.

Głównym bohaterem serialu "Ojciec Mateusz" jest ksiądz (w tej roli znakomity Artur Żmijewski). Duchowny ma detektywistyczne zdolności, które wykorzystuje, by rozwiązywać kryminalne zagadki miasteczka, w którym żyje. Fabuła przedstawiona jest w lekkiej i humorystycznej formie. Dzięki temu zainteresowanie serialem od kilkunastu lat nie słabnie.

Na sukces serialu "Ojciec Mateusz" z pewnością zapracowała również plejada wspaniałych aktorów, w tym przede wszystkim:

  • Artur Żmijewski jako ojciec Mateusz
  • Piotr Polk jako mł. insp. Orest Możejko
  • Michał Piela jako asp. sztab. Mieczysław Nocul
  • Kinga Preis jako gospodyni księdza

Sporo scen serialu "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu.

To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda.

Serial "Ojciec Mateusz" sprawił, że znacznie wzrosło zainteresowanie turystów Sandomierzem. Powstał tu Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza. W muzeum oprócz figur woskowych przedstawiających głównych bohaterów serialu znajdziemy również pomieszczenia do złudzenia przypominające te z planu filmowego.

W Sandomierzu nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu.

- Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół, w którym proboszczem jest Mateusz. Jeszcze inni, na niedzielną mszę w Sandomierzu wybraliby się do drewnianego kościoła, w którym nagrywany jest serial. Problem w tym, że ani plebanii ani kościoła nie ma w Sandomierzu. Większość plenerowych zdjęć realizowana jest w Sandomierzu. Tylko sceny w nielicznych wnętrzach powstały w Sandomierzu. Pozostałe zdjęcia realizowane są w studiach filmowych - tłumaczą przewodnicy z Sandomierza.

Wtedy turyści odwiedzający Sandomierz dowiadują się, że:

  • piękna plebania z serialu "Ojciec Mateusz" znajduje się nie w Sandomierzy, a w Warszawie - Radość
  • drewniany kościół, w którym Ojciec Mateusz wygłasza kazania, jest w podwarszawskiej Gliniance
  • sporo scen powstało również w Kielcach, Chęcinach, Wąchocku i Jędrzejowie.

Zarówno kościół, jak i plebanię z serialu "Ojciec Mateusz" odwiedził Sławomir Szeliga z Inowrocławia.

Od lat razem ze swoją rodziną podróżuje po Polsce śladami polskich filmów i seriali. Plebanię i kościół odnalazł w mniej znanych zakątkach Warszawy i w jej okolicach.

_- Na tej podróży filmowej bardzo mi zależało. Wielu miłośników serialu "Ojciec Mateusz" jest przekonanych, że wszystkie ujęcia są kręcone w Sandomierzu. Poszukują plebanii i kościoła podczas podróży do tego pięknego miasta. Tymczasem ekipa filmowa ATM nagrywa kluczowe sceny na terenie Warszawy lub w jej pobliżu. Ze względów ekonomicznych i logistycznyc_h - tłumaczy Sławomir Szeliga.

Słynna plebania znajduje się przy ulicy Drwali 9 na warszawskim osiedlu Radość. W domu przy ulicy Wilgi 69 w Warszawie kręcone są sceny wewnątrz komisariatu. Natomiast słynny drewniany kościółek mieści się w Gliniance niedaleko Warszawy.

Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu "Ojciec Mateusz":

Jak czytamy na profilu facebookowym "Moja Warszawa", plebania znana z serialu "Ojciec Mateusz" to perełka architektoniczna, słynny Świdemajer.

- Budynki te charakteryzują się elementami tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Posiadają lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Domy inspirowane były m.in. architekturą szwajcarską, która została wzbogacona o werandy i przedsionki - czytamy na stronie.

"Gazeta Wawerska" zdradza natomiast, że willa już wcześniej była wielokrotnie wynajmowana na potrzeby filmów. W latach 1993-1994 powstawał tu serial "Zespół adwokacki"

- Od 2009 roku posesja z domem służą za scenografię do popularnego serialu telewizyjnego "Ojciec Mateusz". Na potrzeby produkcji zbudowano altanę od strony zachodniej oraz zmieniono kolor elewacji. Co jakiś czas wnętrza domu zamieniają się w plebanię sandomierskiego kościółka: kuchnię, jadalnię i gabinet księdza Mateusza - podaje "Gazeta Wawerska".

Jak dojechać do plebanii z serialu "Ojciec Mateusz"? Sprawdź:

Dzięki serialowi "Ojciec Mateusz" wzrosło też zainteresowanie drewnianym kościółkiem w Gliniance.

Ta XVIII-wieczna świątynia św. Wawrzyńca znajduje się 250 kilometrów od Sandomierza, ale to ona właśnie "gra" w serialu "Ojciec Mateusz".

- W tym samym kościele kręcono także sekwencje do innego popularnego serialu - Plebania, a Glinianka została serialową parafią o nazwie Stara Wiosna. Kierował nią ksiądz Antoni Wójtowicz - proboszcz fikcyjnej parafii w Tulczynie, w którego wcielił się tak doskonale Włodzimierz Matuszak - przypomina modanamazowsze.pl.

Jak dojechać do kościółka z serialu "Ojciec Mateusz"? Sprawdź:

Sławomir Szeliga z Inowrocławia od kilku już lat na rodzinne wyjazdy weekendowe i urlopowe wybiera miejsca znane ze słynnych polskich filmów i seriali. Dzięki temu dociera do miejsc, których często nigdy by nie poznał.

Na zdjęciach pokazuje, jak wyglądają dziś miejsca i budynki, które podziwiać mogliśmy oglądając tak kultowe filmy i seriale jak między innymi:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto