Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosić czy nie kosić w Bydgoszczy? Oto jest pytanie! Ratusz odpowiada - "kosimy, ale z głową"

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Teraz kwietne łąki w Bydgoszczy przepięknie czerwienią się makami
Teraz kwietne łąki w Bydgoszczy przepięknie czerwienią się makami www.bydgoszcz.pl
Temat koszenia trawy lub łąki kwietnej w mieście budzi od ubiegłego już roku emocje. Jedni - zachwyceni, że Bydgoszcz tak bujnie porasta, że tyle zieleni, inni - uważają, że to zaniedbanie miasta, próba oszczędzania na estetyce. Jak, zatem, będzie w tym roku rozwiązany temat koszenia w mieście? "Za kilka dni zakończymy wiosenne koszenie w mieście. Nadal stosujemy zasadę, by kosić jak najrzadziej i tylko tam, gdzie jest to konieczne" - informuje ratusz. "Na 20 hektarach tworzymy miejskie łąki kwietne, które cieszą nie tylko oko, ale także owady zapylające."

Zobacz wideo: Potężne uderzenie CBŚP w sieć klubów go-go, oszukujących klientów m.in. w Bydgoszczy

od 16 lat

Zmiany w zarządzaniu miejską zielenią są konsekwentnie realizowane od 2020 roku.

Pierwsze koszenie w tym roku rozpoczęło się na początku maja.

- Podobnie jak w roku ubiegłym zaplanowaliśmy tylko trzy koszenia - informuje ratusz. - Prace obejmują 453 hektary zieleni. Nadal stosujemy zasadę, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie to konieczne.

Dlaczego niekoszone łąki są dobre dla miasta

Wyższe trawniki znakomicie zatrzymują wodę. W czasie ulewnych deszczy działają jak gąbka. Rzadsze przycinanie trawników pozytywnie wpływa na różnorodność biologiczną. Dzięki temu pojawiają się inne gatunki roślin i zwierząt, w tym owadów, które mają lepsze warunki do bytowania.

"Ponadto wytypowaliśmy ponad 20 hektarów trawników, których koszenie chcemy ograniczyć do minimum. To w tych miejscach powstają naturalne zbiorowiska roślin, przekształcające się w miejskie łąki kwietne." - czytamy w informacji z ratusza.

Wczesną wiosną na kwietnych trawnikach widzimy żółte dywany mniszków lekarskich, a w czerwcu bujnie kwitnące maki, chabry, czy stokrotki.

Wyżej rosnące rośliny sprzyjają zmniejszaniu hałasu i pochłanianiu zanieczyszczeń z transportu. Te oazy zieleni będących siedliskiem drobnych zwierząt kosimy tylko raz w roku, na jesień.

Pomysł łąk kwietnych w mieście spodobał się mieszkańcom, którzy sami proponują podobne rozwiązania w nowych miejscach m.in. w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku możemy zobaczyć efekt wysianej w ubiegłym roku łąki przy pętli tramwajowej na ul. Wyścigowej.

Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Zapewnia zwiększenie różnorodności gatunkowej roślin, jest także domem dla setek owadów i drobnych zwierząt. Łąka poprawia też estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Kiedy trawniki w Bydgoszczy są koszone częściej?

Są miejsca, trawniki, które wymagają odpowiednio większej pielęgnacji. Do takich miejsc można zaliczyć okolice skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów tramwajowych, czyli miejsca, w których bujna roślinność mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców, ograniczyć widoczność.

Większym zakresem pielęgnacji objęte są też tzw. tereny zieleni reprezentacyjnej, np. Wyspa Młyńska i park Kochanowskiego.

- Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów tych miejsc - tłumaczy ratusz. - Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku terenów poinwestycyjnych, gdzie ze strony inwestora wymagana jest większa pielęgnacja zieleni w okresie początkowym.

Gdzie w Bydgoszczy rosną łąki kwietne?

Łąki kwietne w Bydgoszczy założone zostały w parkach: Jana Kochanowskiego, Witosa, przy głównych arteriach: al. Wyszyńskiego i Solskiego.

Poza tym bydgoszczanie w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski wzbogacili łąkami kwietnymi park nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pętlę tramwajową na ul. Wyścigowej.

Na łące posiane są m.in.:

  • cykoria podróżnik,
  • kąkol polny,
  • komonica zwyczajna,
  • wiechlina łąkowa,
  • szałwia łąkowa,
  • świerzbnica polna,
  • chaber driakiewnik,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • złocień polny oraz
  • ślaz dziki.
Trwa głosowanie...

Rosnąca inflacja powoduje, że:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto