Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kratka" w aucie - pomysł na oszczędność

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Samochód jest często naszym narzędziem pracy, niestety drogim. Jak zredukować koszta jego utrzymania?

- W ostatnim czasie na rynku motoryzacyjnym zmiany następują dość gwałtownie. W związku z wahaniami kursu euro, ceny nowych samochodów w Polsce znacznie spadły w porównaniu z zagranicą. Z drugiej strony, zmniejszył się także comiesięczny import samochodów używanych, co spowodowało wzrost cen rezydualnych oraz zwiększenie ich atrakcyjności – mówi MM Silesii Mikołaj Małecki, dyrektor zarządzający Auto-Boss.

 

Kratka nie ogranicza widoczności w lusterku wstecznym


 

Różnice cenowe i atrakcyjne promocje, którymi producenci motoryzacyjni bombardują w reklamach potencjalnych klientów sprawiają, że trudno odnaleźć się na rynku motoryzacyjnym. Szczególnie gdy rozważymy późniejsze koszty eksploatacji.

- Od kilku miesięcy coraz więcej modeli samochodów dostępnych na rynku oferowanych jest  w wersji ciężarowej z tzw. „kratką”. Korzyści, jakie przedsiębiorca otrzymuje z tytułu posiadania homologacji ciężarowej to możliwość odpisu przy zakupie samochodu 22% VAT, a także 22% VAT od paliwa podczas eksploatacji pojazdu z minimalną ładownością 500 kg. Oszczędności są tym większe, im droższy samochód przedsiębiorca zakupi. Znaczenie ma także liczbą pokonanych rocznie kilometrów – im większa, tym bilans lepszy. Trzeba się jednak liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem samochodu do wersji ciężarowej. Przykładowo, dla Forda koszt wynosi 2500 zł, natomiast przeróbkę Volvo wyceniono na 4000 zł. Również warto uwzględnić fakt, iż w przypadku mniejszych samochodów np. Fusion, homologacja jest 4-miejscowa, co zmniejsza nam w pewnym stopniu funkcjonalność samochodu – tłumaczy Małecki.

 

Możliwość zarejestrowania pojazdu na firmę pomimo kosztów związanych z przystosowaniem go na te potrzeby wydaje się atrakcyjną możliwością zaoszczędzenia części kosztów związanych z jego eksploatacją. Nie tylko niższa cena, ale również niższe opłaty za paliwo powodują, że aut z „kratką” znowu przybywa. Warto jednak dokładnie zapoznać się z obowiązującymi podatnika przepisami.

 

- Decydując się na zakup samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej warto zapoznać się z obowiązującymi zasadami przysługujących z tego tytułu odliczeń podatkowych. Najwięcej kontrowersji w ostatnim czasie związanych było z odliczaniem podatku VAT. Przypomnijmy zatem, iż podatnicy mają prawo do odliczenia w całości podatku VAT zawartego w fakturze potwierdzającej zakup używanego do prowadzonej działalności gospodarczej samochodu innego niż samochód osobowy jeżeli dopuszczalna ładowność tego samochodu przekracza 500kg. W przypadku natomiast samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, którychdopuszczalna ładowność nie przekracza 500kg możemy odliczyć kwotę stanowiącą 60 % kwoty podatku naliczonego określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000zł – wyjaśnia Jarosław Szczepański, rzecznik prasowy I urzędu Skarbowego w Katowicach.

 

Zakup samochodu z homologacją ciężarową to najpopularniejszy sposób na redukcję kosztów, jednak warto również zobaczyć czy okoliczny dealer nie oferuje innych sposobów redukcji kosztów użytkowania samochodu.

 

źródło: MMoto radzi: Auto „z kratką“ jako sposób na redukcję kosztów

 


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto