Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kształcimy nie tak, jak trzeba?

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Wiemy, jakich pracowników potrzebuje rynek, a jakich nie. Ale ...
Wiemy, jakich pracowników potrzebuje rynek, a jakich nie. Ale ... sxc.hu
Wiemy, jakich pracowników potrzebuje rynek, a jakich nie. Mimo to zmiany są powolne.

Od 2010 roku w ramach projektu „Rynek pracy pod lupą” opracowywane są raporty z monitoringu zawodów. Pozwala to na analizę struktury osób bezrobotnych oraz zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej według zawodów i specjalności.

Z uzyskanych danych wynika, że w 2010 roku brakowało spawaczy, operatorów urządzeń przetwórstwa rybnego, ochroniarzy czy pracowników call center. W ubiegłym roku wciąż w naszym regionie był deficyt spawaczy, ale także osób zajmujących się rozwojem stron internetowych i intranetu, funkcjonariuszy służb penitencjarnych.

Niewiele za to zmienia się klasyfikacja zawodów najliczniej reprezentowanych wśród osób bezrobotnych. Za dużo mamy ślusarzy, kucharzy, sprzedawców, krawców i techników ekonomistów. Czy takie dane zmieniają coś w sposobie kształcenia zawodowego?


Więcej o projekcie "Ucz się pilnie - zrealizuj marzenia" - www.uczsiepilnie.eu

W większości szkół zawodowych na próżno jednak szukać dziś kształcenia w zawodzie np. spawacza. Za to bez problemu dzisiejsze zawodówki kształcą potencjalnych bezrobotnych: sprzedawców, ślusarzy kucharzy.

Co ciekawe, w tych placówkach wciąż najpopularniejsze kierunki to: kucharz i sprzedawca.
- Nie da się ukryć, firmy szkoleniowe szybciej reagują na zmiany na rynku pracy niż system oświatowy - przyznaje Adam Horbulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu. - Takie podmioty, a także ośrodki doskonalenia zawodowego wprowadzają nowe kursy opierając się na badaniach rynku i potrzeb pracodawców.

Ale nie lepiej jest w szkołach policealnych czy nawet uczelniach wyższych. Mimo precyzowania kierunków zamawianych na studiach i danych, które pokazują, że od 2005 roku zwiększył się procentowy udział osób z wyższym wykształceniem w strukturze bezrobotnych, nadal najpopularniejsze są kierunki społeczne, prawne i gospodarcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto