Kujawsko-pomorski kurator oświaty: - Powrót uczniów do szkół nawet na tydzień przed feriami ma sens

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
- Szkoły w województwie kujawsko-pomorskim są przygotowane na powrót uczniów - zapewnia Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.
- Szkoły w województwie kujawsko-pomorskim są przygotowane na powrót uczniów - zapewnia Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
- Tak jak do tej pory wspierałem pracę dyrektorów szkół, tak będę to czynił pod rządami nowych przepisów ustawy - Prawo oświatowe - zapewnia Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. I jednocześnie wyjaśnia, dlaczego 10 stycznia uczniowie powinni wrócić do nauki stacjonarnej.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Pandemia wciąż nie odpuszcza. Co rusz, słyszymy o niepokojących statystykach dotyczących zakażeń koronawirusem i widmie piątej fali. Tymczasem 10 stycznia uczniowie mają wrócić do nauki stacjonarnej. To dobry moment?
Tak. Każdy dzień ucznia poza szkołą jest dniem nie w pełni efektywnie wykorzystanym. Poza tym, średniotygodniowa liczba zakażeń koronawirusem w naszym województwie maleje. Kulminacja miała miejsce na przełomie listopada/grudnia i wyniosła 1275 przypadków. W poprzednim tygodniu spadła do 560.

Czy szkoły w województwie kujawsko-pomorskim są przygotowane na ten powrót uczniów? Dyrektorzy, nauczyciele bądź rodzice sygnalizują Kuratorium Oświaty jakieś problemy z tym związane?
Szkoły są przygotowane na powrót uczniów. Największym problemem dla dyrektorów jest organizacja zajęć w przypadku dużej liczby nauczycieli na kwarantannie lub izolacji. Wówczas trudno o zastępstwo.

Co Pana zdaniem jest największą zaletą powrotu do nauki stacjonarnej za kilka dni? A może dostrzega Pan jakieś minusy właśnie z uwagi na pandemię?
W przypadku uczniów naszego województwa powrót do szkół nawet na tydzień przed feriami ma sens, gdyż jest to czas wystawiania ocen semestralnych, a więc okazja do obiektywnego sprawdzenia wiedzy, czego nie zapewnia nauka zdalna. Nauka stacjonarna daje też duże wytchnienie rodzicom. Oczywiście, z powodu pandemii funkcjonowanie szkół będzie ulegało czasowym ograniczeniom, ale właśnie czasowym, a nie stałym, gdyby zostało wprowadzone całkowite zawieszenie zajęć. Poza tym szkoła nie jest rozsądnikiem koronawirusa.

Nowy rok nie najlepiej rozpoczął się dla nauczycieli, także w naszym województwie. Po wejściu z życie Polskiego Ładu niektórzy z nich już otrzymali niższe wypłaty i są bardzo rozgoryczeni. Czy zatem będą jakieś wyrównania dla nauczycieli?
Wszelkie kwestie związane z wynagrodzeniem należy wyjaśniać z dyrektorem szkoły lub organem prowadzącym. Dodatkowo MEiN prosi o przekazywanie stosownych informacji w tej sprawie na adres [email protected] . Ja mogę tylko domyślać się, jakie są przyczyny niższych pensji. Mogło to być niezastosowanie lub nieprawidłowe zastosowanie przez księgowych ulgi dla klasy średniej. Inną przyczyną może być niezłożenie przez nauczycieli druku PIT-2. Warto wiedzieć, że PIT-2 składa się tylko u jednego pracodawcy. Jeżeli więc nauczyciel pracuje w kilku szkołach, w szkole, w której nie złożył tego dokumentu otrzyma niższe wynagrodzenie.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, mimo wielu głosów sprzeciwu i protestów, wrócił w tym tygodniu na posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej. Przeciwnicy zmian uważają, że ustawa jest szkodliwa, że chodzi tu o podporządkowanie szkół administracji rządowej. Co Pan na to?
Przeciwnicy zmian histeryzują. Wykazują się dużą ignorancją. Gdyby zapoznali się z projektem ustawy i jej uzasadnieniem z pewnością nie wygłaszaliby tak absurdalnych oskarżeń. Gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem, trudno o wysłuchanie racji drugiej strony.

Jednym z punktów zapalnych jest wzmocnienie kompetencji kuratora. W dowolnym momencie będzie mógł odwołać dyrektora szkoły bez zgody prezydenta, wójta czy burmistrza. Są obawy, że samorządy zostaną sprowadzone do roli administratorów budynków, a niepokorni dyrektorzy mogą zapłacić za niewykonanie zaleceń kuratora utratą stanowiska. Wielu odbiera to jako zastraszenie dyrektorów szkół. Słusznie?
Absolutnie nie! Po pierwsze, kurator nie będzie mógł odwołać dyrektora „w dowolnym momencie”. To teraz wójt, burmistrz czy prezydent miasta może odwołać dyrektora szkoły ze stanowiska w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, mimo iż nie uzyskał w tej sprawie pozytywnej opinii kuratora oświaty. A takich przypadków w naszym województwie w ostatnich 6 latach mieliśmy 9. Kurator faktycznie nabędzie uprawnienie wszczęcia procedury odwołania dyrektora, ale tylko w przypadku, gdy ten uporczywie nie wypełnia pokontrolnych zaleceń wizytatora, czyli de facto odmawia postępowania zgodnie z prawem. Mimo, że takie zjawiska miały miejsce w naszym kraju to, na szczęście, w województwie kujawsko-pomorskim nie odnotowaliśmy żadnego takiego przypadku. I wierzę, że tak dalej będzie. Haniebne jest zatem straszenie dyrektorów szkół kuratorem. Tak jak do tej pory wspierałem ich pracę, tak będę to czynił pod rządami nowych przepisów ustawy - Prawo oświatowe.

Po wejściu zmian w życie organizacje pozarządowe będą mogły prowadzić zajęcia w szkołach tylko wtedy, gdy zgodę wyrazi na to kurator oświaty. I to też budzi niepokój. Co powiedziałby Pan uczniom, którzy chcą, by w szkołach mogły odbywać się zajęcia np. z edukacji seksualnej i obywatelskiej czy te dotyczące zmian klimatycznych?
Organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest działalność wychowawczo-dydaktyczna będą mogły prowadzić zajęcia w szkołach po uzyskaniu zgody dyrektora i pozytywnej opinii rady rodziców. Aby to uzyskać, będą musiały przedstawić tym organom szkoły cele i treści programu zajęć przed ich rozpoczęciem z uczniami. Kurator będzie tylko czuwał nad tym, by te cele i treści były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz by były swoistym poszerzeniem czy uzupełnieniem postawy programowej. Ponieważ edukacja seksualna (w ramach wychowania do życia w rodzinie), obywatelska (w ramach godziny wychowawczej i innych przedmiotów np. wos-u), czy dotycząca zmian klimatycznych (przyroda, biologia, geografia) jest prowadzona w szkołach nie widzę powodów, dla których te zagadnienia nie mogłyby być omawiane dodatkowo przez merytorycznie uprawnione do tego stowarzyszenia czy organizacje.

Przed świętami do konsultacji publicznych trafiła także podstawa programowa z nowego przedmiotu “Historia i Teraźniejszość”. Zdaniem przeciwników ogranicza ona w szkołach ponadpodstawowych kształcenie obywatelskie. Zgadza się Pan z tym?
Absolutnie nie. Taka opinia może być artykułowana jedynie przez osoby, które albo nie zapoznały się z właściwym dokumentem, albo nie przeczytały go ze zrozumieniem, co w jednym i drugim przypadku je kompromituje. Nowy przedmiot będzie wyposażał młodego człowieka w atrybuty wiedzy o najnowszej historii Polski i na jej bazie kształtował umiejętności i postawy potrzebne do pożytecznego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym, a więc obywatelskim.

Jakie zmiany czekają uczniów w 2022 r.? Są jakieś nowości np. na egzaminach ósmoklasisty lub maturze?
W 2022 r., podobnie jak w poprzednim roku, egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które są niższe niż katalog wymagań określonych w podstawie programowej. Egzamin maturalny będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej jednak absolwenci będą mieli obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do części ustnej egzaminu z języka obcego będą mogli przystąpić tylko ci absolwenci, którzy chcą studiować za granicą. W 2022 r. egzamin ósmoklasisty zostanie również przeprowadzony w maju i w dalszym ciągu nie będzie przeprowadzany z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-pomorski kurator oświaty: - Powrót uczniów do szkół nawet na tydzień przed feriami ma sens - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie