Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. Domy i mieszkania w 7 proc. to pustostany. Dane ze spisu powszechnego zaskakują

(wixad)
Niestety słabą strona Kujawsko-Pomorskiego są domy mieszkalne. Tu odnotowujemy zaledwie 6,9 proc. wzrostu dzieląc ostatnie miejsce w tabeli z Wielkopolską.
Niestety słabą strona Kujawsko-Pomorskiego są domy mieszkalne. Tu odnotowujemy zaledwie 6,9 proc. wzrostu dzieląc ostatnie miejsce w tabeli z Wielkopolską. Grzegorz Olkowski
Imponująco wzrosła liczba budynków w Kujawsko-Pomorskiem. W ciągu 10 lat powstało ich prawie 54 tys. Taki wzrost lokuje nas na ogólnopolskim podium.

Przedmiotem niedawnego Narodowego Spisu Powszechnego, były nie tylko dane dotyczące ludności, ale i mieszkań. Według wstępnych danych 31 marca 2021 r. w Polsce istniało 15 mln 340 tys. mieszkań w 6 mln 948 tys. budynków. W porównaniu ze stanem z 2011 liczba mieszkań ta wzrosła o 13,7 proc. (a liczba budynków - o 14,9 proc).

Jeszcze bardziej imponujący jest wzrost metrażu - o 20,3 proc. w stosunku do danych sprzed dekady. Dziś do dyspozycji Polaków 1 mld 138 tys. m kw. O 14,8 proc. zwiększyła się liczba izb w mieszkaniach – do ponad 57 mln.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wzrosła o 4,1 m2 i wynosi dziś 74,2 m2.

Mury pną się do góry

Jeśli chodzi o przyrost liczby budynków, Kujawsko-Pomorskie znalazło się na ogólnopolskim podium (19,1 proc.). Wyprzedzają nas jedynie (i to niewiele) Pomorskie (21,3) oraz Dolnośląskie (20,7). nCo ciekawe, nie ma to bezpośredniego przełożenia na liczbę mieszkań ani budynków mieszkalnych. Może to świadczyć o tym, że sporą część nowych budynków stanowią inwestycje komercyjne oraz obiekty użyteczności publicznej.

...ale niekoniecznie mieszkań

Największy przyrost mieszkań odnotowano w województwach: małopolskim (20,2%), pomorskim (19,7%), wielkopolskim (19,0%) oraz mazowieckim (18,2%). Najmniej mieszkań natomiast przybyło w województwach: opolskim (4,9%), śląskim (6,9%), łódzkim (8,4%) oraz lubelskim (8,7%). Kujawsko- Pomorskie zaliczało się do średniaków, osiągając 12-procentowy przyrost. Znacznie lepiej było z metrażem, który urósł nam średnio o 19,2 proc. Co prawda co Małopolskiego sporo nam brakuje (przyrost o 29, 2 proc.!), ale daleko w tyle pozostawiamy np. Opolskie (4,9 proc.) albo Śląskie (6,9 proc.). Dziś przeciętny metraż w naszym regionie do 77,4 m.

Niestety słabą strona Kujawsko-Pomorskiego są domy mieszkalne. Tu odnotowujemy zaledwie 6,9 proc. wzrostu dzieląc ostatnie miejsce w tabeli z Wielkopolską.

Pustostany, pustostany

Spośród wszystkich polskich mieszkań aż 12,1 proc. (1 mln 851,9 tys.) było niezamieszkanych. Największy odsetek mieszkań niezamieszkanych odnotowano w województwach: małopolskim (14,8), podlaskim (14,7) oraz lubelskim i świętokrzyskim (po 13,5). Najmniejszy wskaźnik odnotowano w województwach: opolskim (8,9%), lubuskim (9,6%) i kujawsko-pomorskim (9,7%). W przypadku budynków największy odsetek tych niezamieszkanych odnotowano w województwach: podlaskim (16,9%), lubelskim (14,4%) i świętokrzyskim (14,3%), a najmniejszy w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (po 6,9%), lubuskim (7,0%) i zachodniopomorskim (7,5%).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-pomorskie. Domy i mieszkania w 7 proc. to pustostany. Dane ze spisu powszechnego zaskakują - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto