Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Oto najpiękniejsze krajobrazy w regionie. Sam zobacz jak u nas jest pięknie! [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nawet nie trzeba zbroić oczu w lornetkę, aby dostrzec, że Kujawy i Pomorze to kraina jak malowana. Trudno się dziwić skoro tym artystą była sama Matka Natura. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych miejsc w regionie, a każdy widok jest zdublowany
Nawet nie trzeba zbroić oczu w lornetkę, aby dostrzec, że Kujawy i Pomorze to kraina jak malowana. Trudno się dziwić skoro tym artystą była sama Matka Natura. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych miejsc w regionie, a każdy widok jest zdublowany Marek Weckwerth
Widoki na dolinę Wisły od Dobrzynia do Nowego, a te dwa miasteczka dzielą 183 kilometry, zapierają dech w piersiach, niemal rzucają na kolana. Tyle, że statystyczny mieszkaniec naszego regionu woli podziwiać krajobrazy górskie lub nadmorskie. Dziś udowodnimy, że natura szczodrze obdarowała nasz region. Okazuje się zresztą, że nie tylko dając nam Wisłę.

Zobacz wideo: Wieszanie kłody bartnej w Myślęcinku

TOP 10 krajobrazów Kujaw i Pomorza to rzecz jasna nasz subiektywny ranking, bo każdy człowiek może mieć swój ulubiony, a czasem wręcz ukochany krajobraz, w każdy razie taki, który nastraja go pozytywnie, relaksuje, podładowuje „baterie”.
Szczerze mówiąc, owe dziesięć miejsc to mało, bo moglibyśmy przedstawić także 20, 30, a może i 100. W zamian za to każdy krajobraz zdublowaliśmy – w drugim obrazku prezentując go albo z drugiej strony, albo w najbliższej okolicy.

Dlaczego mamy tak dużo ciekawych miejsc? Nie mamy gór ani morza, ale mamy wspomnianą Wisłę i inne krajobrazowe doliny rzeczne, by tylko o Brdzie, Wdzie, Drwęcy i Noteci wspomnieć. Mamy przepiękne jeziora polodowcowe z ogromnym Gopłem na czele, którego brzegi uznaje się za „kolebkę” państwa polskiego. Są wreszcie morenowe wzgórza i całe masywy, może niewielkie, ale niezwykle miłe dla oka. Na dwóch z nich rozbudowały się Radziejów (Kujawy) i Kcynia (Pałuki).

Rzeki kształtowały granice

Ukształtowanie terenu naszego regionu jest tak wyraziste, zwłaszcza za sprawą rzek, iż od zarania dziejów w sposób bardzo naturalny powstały tożsame z geograficznymi krainy historyczne (etnograficzne, kulturowe) i dzielące je granice.

To też może Cię zainteresować

Ktoś powie: rozumiem Wisła, ale jakąż to granicą była taka sobie Noteć? Można ją przecież w kilkanaście sekund przepłynąć wpław! No tak, można, ale ta rzeka została bardzo mocno przekształcona ręką człowieka, aby umożliwić regularną żeglugę. W średniowieczu była niezwykle trudna do pokonania – szeroka na kilka kilometrów dolina była plątaniną rzecznych ramion, rozlewisk, nawet jezior i bagien. Nic zatem dziwnego, że stanowiła granicę między państwem piastowskim a kształtującym się księstwem pomorskim i o jej linię toczone były krwawe boje (zwłaszcza za władzy Krzywoustego w XII w.).

We wczesnym średniowieczu granicą między państwem pierwszych Piastów a pogańskimi Prusami była rzeka Osa. Później, za sprawą ciągłych walk między siłami książąt mazowieckich a wojowniczymi Prusami i Litwinami, granica ta została praktycznie sprowadzona do linii Wisły i potrzeba było dopiero interwencji Krzyżaków, aby pogan zepchnąć do Bałtyku i daleko na wschód, a wreszcie zupełnie zniszczyć (oczywiście Litwini zachowali państwowość, przyjęli chrześcijaństwo i ostatecznie stworzyli razem z Polakami Rzeczpospolitą Obojga Narodów).

Wisła, Drwęca i znacznie mniejsze rzeki, dopływy Brdy- Struga Graniczna i Kamionka były w XIV i XV wieku strefami rozdziału między Polską a państwem krzyżackim. W czasie zaborów rzeki także dzieliły na naszych ziemiach strefy mocarstw – na wschód od Drwęcy i Tążyny rozciągało się cesarstwo rosyjskie (Królestwo Polskie, Kongresówka), na zachód królestwo Prus.

Taka jest moc środowiska naturalnego, które w naszym regionie od zawsze odgrywało ogromną rolę. Dziś zatem, podziwiając niezwykły krajobraz, możemy osadzić go także w historycznym kontekście. Czyż to nie piękne?

To też może Cię zainteresować

Ale żeby nie było wątpliwości - zdecydowaną przewagę w naszym rankingu ma dolina Wisły. W jej dolny biegu od Bydgoszczy do Nowego utworzono Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, który obejmujący trzy parki krajobrazowe: Chełmiński, Góry Łosiowe i Nadwiślański. Powierzchnia zespołu wynosi obecnie ponad 60 tys. ha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Oto najpiękniejsze krajobrazy w regionie. Sam zobacz jak u nas jest pięknie! [zdjęcia] - Toruń Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto