Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowy tramwaj zostanie przeniesiony? Bydgoski ratusz jest przeciwny

Anna Stasiewicz
Fot. Andrzej Muszyński/Archiwum
Po tekście o zabytkowym tramwaju z ulicy Długiej, do radnego Szymona Roga zgłosił się przedsiębiorca. Chce zagospodarować zabytek, ale pod warunkiem, że zostanie przeniesiony w inne miejsce. Miasto, przynajmniej na razie, jest temu przeciwne

O interpelacji radnego Roga dotyczącej zabytkowego tramwaju, pisaliśmy w styczniu. Szymon Róg zwrócił wtedy uwagę, że, jego zdaniem, potencjał zabytku nie jest odpowiednio wykorzystywany. - W wagonie tramwajowym w centrum Tarnowa otwarto kawiarnię cieszącą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów - zwrócił uwagę radny Róg.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Miasto odpowiedziało wtedy, że przedsiębiorcy rezygnowali ze względu na małe zainteresowanie, inni chcieli zagospodarować tramwaj na kawiarenkę, ale pod warunkiem, że wagon zostanie przeniesiony w inne miejsce.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach, do Szymona Roga zgłosił się przedsiębiorca. - Jest zainteresowany podjęciem rozmów w przypadku przeniesienia tramwaju w bardziej uczęszczane miejsce - mówi radny.

Miasto jednak konsekwentnie wyklucza, że zabytkowy wagon zmieni lokalizację. - Nie planujemy tego w najbliższym czasie - wyjaśnia wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. Dodaje, że gromadzenie wielu atrakcji w jednym miejscu, jak na przykład ulica Mostowa, nie sprzyjają odkrywaniu miasta przez turystów.

Zastępca prezydenta argumentuje też, że tramwaj nieprzypadkowo stoi przy Długiej. Ma w ten sposób przypominać o przebiegającej w tym miejscu linii tramwajowej.

Miasto planuje, że latem tego roku tramwaj ma ponownie pełnić funkcję punktu informacyjnego. Ma też zostać wykorzystany jako promocja bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego oraz szlaku TeH2O. Miasto chce też ponownie zainteresować tramwajem partnerów prywatnych.

- Wagon o numerze fabryczny 845 i numerze bocznym „33” został zbudowany w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowej „Konstal” w Chorzowie, w 1955 roku - opowiada Stanisław Sitarek, miłośnik bydgoskiej komunikacji. - Do Bydgoszczy dotarł wraz z 3 innymi bliźniaczymi wagonami (34, 54 i 55) 6 grudnia 1955 roku. Bydgoszczan woził do końca 1977 roku

6 marca 1978 roku został przebudowany na odśnieżarkę. W takiej roli dotrwał do lipca 2007 roku.

W sierpniu 2007 roku ratusz zlecił Miejskim Zakładom Komunikacyjnym rekonstrukcję wagonu. - Jednak po rozebraniu konstrukcji okazało się, że brakuje w nim wiele oryginalnych elementów i podzespołów. Wtedy z pomocą przyszła Podoficerska Szkoła Pożarnictwa w Bydgoszczy, która odstąpiła zbędny im wagon tego samego typu, który kiedyś służył strażakom do ćwiczeń - wyjaśnia Stanisław Sitarek. - Dzięki temu wymontowano z niego wiele część i podzespołów, co pomogło wiernie zrekonstruować tramwaj. Na ulicę Długą trafił 15 kwietniu 2008 roku - dodaje.

Wideo: Info z Polski - 22.02.2018

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto