Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

(gaz)
Bejart Balett
W czasie najbliższego weekendu zakończy się Bydgoski Festiwal Operowy i rozpocznie akcja „Noc w muzeum”. Dwie nowe wystawy przygotowała także Galeria Sztuki Wozownia, zaś Ośrodku Chopinowskim w Szafarni posłuchamy koncertu, po którym odbędzie się wernisaż.

Opera

Na ostatni spektakl w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego zapraszają Opera Nova oraz artyści Béjart Ballet Lausanne ze Szwajcarii. Artyści zatańczą do utworów Bacha, Nine Inch Nails i pieśni ludowych. Szwajcarski balet wystąpi w sobotę (14 maja, godzina 19).

Wystawy

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w sobotę (14 maja, w godzinach 18-23) na „Noc Muzeów”. Instytucja przygotowała kilka ekspozycji, między innymi „Kulturę ludową Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku” oraz „Ze wschodnich stepów – Tatarzy polscy”. Atrakcją będą degustacja oraz sprzedaż swojskiego jadła. Chętni zobaczą jak przygotowywało się tradycyjne masło. Impreza odbywać się będzie jednocześnie w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Historii Włocławka oraz w siedzibie Zbiorów Sztuki we Włocławku.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wystawę o tematyce plażowej. „Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe”. Ekspozycja opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z plażowaniem. To zjawisko wiązało się kiedyś ze ścisłym przestrzeganiem etykiety, a niestosowanie się groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania. Fotografie, filmy oraz dawne stroje plażowe będzie można zobaczyć w sobotę (14 maja, od godziny 20).

Galeria Sztuki Wozownia otwiera dwie nowe wystawy. Wernisaże obu odbędą się w piątek (13 maja).

Wystawa „Odległe Południe i jeszcze dalej” Konstantinosa Kissasa prezentuje fotografie przyrody oraz kilka portretów i panoramiczne zdjęcia pejzaży miejskich. Autor często robi zdjęcia z dwóch perspektyw. Jedna - przestrzenie niedoświetlone, nieostre z widocznymi smugami, druga - przestrzenie prześwietlone.

Druga wystawa została stworzona przez Ewę Harabasz. Zespala ona w swoich pracach dość odległe inspiracje. Wystawa „Prasoreligia” zainspirowana jest sztuką Caravaggia. Autorka stara się uchwycić w swoich pracach wspólne cechy starych płócien i współczesnych zdjęć.

Koncerty

W niedzielę (15 maja, o godzinie 17) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni rozpocznie się koncert „Miłość po włosku”. Ten koncert to nieco pikantna historia miłosna, opowiedziana w piosenkach. Całkiem nowy kabaretowy tekst przymierzono do lubianych włoskich przebojów znanych z repertuaru Drupiego, Adriano Celentano i Francesco Napoli. W rolach głównych wystąpią aktorzy z Teatru Afisz.

Po koncercie ośrodek zaprasza na wernisaż fotografii Michała Jelińskiego „Na brzegu co sam tkwi w bezkresie”. Autor zajmuje się głównie fotografią krajobrazu. Fotografowane obiekty, drzewa, skały, strumienie są zaproszeniem do wyciszenia i kontemplacji. Autor pozostawił swoje dzieła bez podpisu, ma nadzieję, ze w ten sposób pozwoli na dowolną interpretację, odszukanie własnych emocji i wrażeń.

W piątek (13 maja, godzina 19) na scenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert fortepianowy Lukasa Geniušasa. Razem z orkiestrą symfoniczną filharmonii pod batutą Juozasa Domarkasa zagrają utwory wielkiego europejskiego romantyka Piotra Czajkowskiego: I Koncert fortepianowy b-moll op.23 i IV Symfonię f-moll op.36. Artyści, których będziemy gościć, pochodzą zza wschodniej granicy. Koncert ten będzie jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych kończącego się niedługo sezonu filharmonii.

Teatr

W Świeciu odbywać się będą Wojewódzkie Konfrontacje Teatrów Dziecięcych. Organizatorem „Teatru bez granic” jest Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy. Celem konfrontacji jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Zapraszamy w piątek i sobotę (13 i 14 maja).

Biblioteka

Przypominamy, że do piątku trwa Tydzień Bibliotek zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy. Tegoroczna akcja, mająca na celu promocję książek i czytelnictwa, przebiega pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. W piątek (13 maja, w godzinach 18.30 – 24.00) odbędzie się „Noc w bibliotece”, podczas której zetkniemy się z mnóstwem atrakcji, takich jak udział w warsztatach pisania krótkich form satyrycznych czy lekcji włoskiego dla początkujących.Współpraca: Urzad Marszałkowski.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto