18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

Stanisław Gazda
Stanisław Gazda
Weekend zaczyna się od potężnej dawki teatru. W Teatrze Wilama Horzycy rusza "Kontakt" - Festiwal Debiutantów. W sobotę i niedzielę obejrzeć będzie można aż cztery przedstawienia.

Pierwszy kontakt

W zorganizowanej przez Teatr Horzycy imprezie biorą udział artyści z teatrów z całej Polski. Zgodnie z założeniami festiwalu, najważniejsi będą młodzi aktorzy i reżyserzy, którzy zadebiutowali w ciągu ostatnich dwóch lat.

„Sztuka bez tytułu” to pierwszy, inaugurujący festiwal spektakl. Dzieło Antoniego Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej jest tragikomedią. Spektakl jest debiutem Grzegorza Daukszewicza (w roli Sergiusza), zobaczymy również znane osobistości polskiej sceny - Borysa Szyca, Krzysztofa Kowalewskiego i Piotra Garlickiego. Spektakl w sobotę (21 maja, godzina 17.30) na dużej scenie Teatru Horzycy w Toruniu.

Również w sobotę, ale o godzinie 22, zobaczymy pozakonkursowy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży z Poznania. Sztuka „Planeta Lem” według prozy Stanisława Lema w reżyserii Pawła Szkotaka będzie wystawiana na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu. Bohaterami przedstawienia są postaci znane z różnych powieści i opowiadań Lema. Autorzy starali się pokazać świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja tworzy złudny dobrobyt, co prowadzi do degeneracji i zgnuśniałej pasywności.

Niedzielne spotkania z teatrem rozpocznie się od „Przemiany” według Franza Kafki. Artyści z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa wystąpią w toruńskim klubie studenckim Od Nowa o godzinie 16 i 19. Bohaterowie sztuki przechodzą całkowitą metamorfozę i rewidują swoje mieszczańskie poglądy. W tej sztuce zadebiutowała Julia Sobiesiak (w roli Grety).

„Trzy siostry” Antoniego Czechowa to ostatnia sztuka zaplanowana na ten weekend (zdjęcie na dole). Spektakl grany będzie przez aktorów Teatru Polskiego imienia Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i odbędzie się w siedzibie teatru. W tym spektaklu zadebiutowała Magdalena Łaska (w roli Iriny).

Koncerty

Opera Nova serwuje nam w tym tygodniu „La Giocondę” Amilcara Ponchiellego, skomponowaną 135 lat temu . Opera doczekała się w Polsce tylko 5 realizacji. Nawiązuje do stylu grand opera, który wymaga sześciu wielkich głosów solowych, łączy włoską tradycję z wystawnością charakterystyczną dla opery francuskiej. W bydgoskim przedstawieniu tytułową rolę wykonują na zmianę Magdalena Barylak i Katarzyna Nowak-Stańczyk. Na operę zapraszamy w sobotę i niedzielę (21 i 22 maja, godzina 18).

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę (22 maja, godzina 17) posłuchamy pieśni polskich kompozytorów. W programie koncertu utwory Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Żeleńskiego w wykonaniu Jolanty Kołodziejskiej (sopran), ks. Wojciecha Wierzbickiego (tenor), Elżbiety Grys (mezzosopran) i Marii Rzemienieckiej, która zagra na fortepianie.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy proponuje w niedzielę (22 maja) koncert dla kobiet w ciąży i młodych mam razem z maluchami. O 10 i 11 odbędzie się „W krainie Misia Muzysia”, a o 12 i 13 „Od brzuszka do uszka maluszka”. Koncerty świetnie rozwijają wyobraźnię muzyczną maluchów, a młode mamy mają okazję do chwili relaksu.

W gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się koncert z cyklu „Mistrz i uczeń” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych imienia Czesława Niemena we Włocławku. W programie koncertu są utwory Bacha, Telemanna, Vivaldiego i Rakowa.

W niedzielę (22 maja, godzina 17.30) odbędzie się wieczór historyczny „Nieszawa w hołdzie Błogosławionemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. W programie recytacja wiersza, refleksja na temat pontyfikatu, poemat Karola Wojtyły oraz koncert muzyki poważnej. Na wydarzenie zapraszamy do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie.

Wystawa

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy „Dary ziemi”. Autorami prac są dzieci ze szkoły w Martinie na Słowacji, która od 2006 roku współpracuje z galerią. Istotą projektu jest powiązanie nauczania plastyki z wiedzą przyrodniczo-ekologiczną.Źródło:Urząd Marszałkowski

Przeczytaj również:

Festiwal Debiutantów "Pierwszy kontakt" od dzisiaj w Teatrze Horzycy


Juwenalia 2011 w Toruniu
Juwenalia 2011 w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto