Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratorium na początek Jazz Festivalu w Bydgoszczy

emocni.pl
emocni.pl
www.eljazz.com.pl
Tegoroczny, jubileuszowy Jazz Festival to okazja, by na bydgoskich scenach zobaczyć i usłyszeć największe gwiazdy muzyki jazzowej. Jedną z nich jest polska grupa Laboratorium. Wiesław Siekierski w jednym ze swoich tekstów przypomniał nawet, że to band, o którym mówiono, że jest najpopularniejszym zespołem jazzrockowym w Europie.


10. Jazz Festival w Bydgoszczy

Skład zespołu z biegiem lat się zmieniał, od początku grają w nim Janusz Grzywacz, lider zespołu grający na klawiszach oraz Marek Stryszowski odpowiadający za saksofon i wokal. W obecnym składzie grają także Krzysztof Ścierański na basie, Marek Raduli na gitarze i Grzegorz Grzyb na perkusji.

Panowie zadebiutowali na festiwalu Gitariada w 1971 roku. Byli prekursorami nowego brzmienia w Polsce, połączyli bowiem fusion i muzykę jazzrockową. Drugie miejsce na Jazz Nad Odrą we Wrocławiu rok później, dał im możliwość nagrania albumu zawierającego dwa kawałki. W 1973 roku Laboratorium zdobyło już pierwsze miejsce na wrocławskim festiwalu oraz nagrodę za kompozycję. Dla zespołu był to awans do profesjonalnej „ligi” zespołów jazzowych.

Dwa lata później, do muzyków zgłosił się Czesław Niemen, który namówił ich do współpracy, która mimo wielu występów, miała charakter raczej gościnny. Kiedy ich drogi się rozeszły, Laboratorium grało także z Tomaszem Stańko. W 1976 roku, na rynku ukazał się „prawdziwy” album - „Modern Pentathlon”, który pełen był inspiracji funky, elektrycznie modulowanym wokalu oraz nerwowego pulsu perkusji podobnego do Mahavishnu Orchestra. Płyta jednak zachowała unikatowość i rozeszła się w rekordowym wówczas nakładzie 115 000 egzemplarzy. Co ciekawe, premierę krążka zorganizowano z nowatorskim jak na tamte czasy, podpisywaniem albumu. Laboratorium zaczęło koncertować nie tylko po Polsce, ale miało okazję odwiedzić choćby RFN oraz Indie (podczas Jazz Yatra w 1978 roku).

W międzyczasie ukazały się dwa kolejne albumy zespołu. Koniec lat 70. to nowa płyta i przegrupowania w zespole. Występ na Zurrich Jazz Festiwal zagwarantowała Laboratorium umowę ze szwajcarską agencją Face Music. Z czasem grupa coraz rzadziej koncertowała w Polsce. Zespół jednak nieustannie się rozwijał, a co ważniejsze, nie bał się eksperymentować. Kolejne płyty przynosiły uznanie, ale w 1990 roku grupa przestała istnieć. Panowie zagrali masę koncertów, występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych, nagrali 9 płyt. Janusz Grzywacz powiedział kiedyś, że nie czuje, że Laboratorium na dobrą sprawę się rozpadło, ponieważ muzyka wciąż w nich grała.

2007 rok był szczęśliwy dla fanów Laboratorium. Podczas United Europe Jazz Festival w Zakopanem grupa się reaktywowała. Dziś brzmią tak samo rewelacyjnie i zdobywają nowych fanów. Warto się przekonać, na co stać ten legendarny zespół podczas bydgoskiego festiwalu. Panowie zagrają 14 października w Kinoteatrze Adria.

Zobacz też:


Targi Myśliwskie 2012 w Bydgoszczy

Cosmic Underground - zdjęcia

Zespół Kabanos w Estradzie

Festiwal Prapremier 2012
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto