Lokator najważniejszy

S
Rząd chce, aby państwowe i samorządowe kamienice czynszowe nie mogły już być sprzedawane wraz z lokatorami. Teraz takie praktyki nie należą do rzadkości.

Rząd chce, aby państwowe i samorządowe kamienice czynszowe nie mogły już być sprzedawane wraz z lokatorami. Teraz takie praktyki nie należą do rzadkości.
O prawa mieszkańców "czynszówek" upomniał się ostatnio Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W opracowanym projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który rząd skierował już do Sejmu, zawartych zostało ponad 100 zmian. Najważniejsza dotyczy odbywającej się teraz w majestacie prawa sprzedaży kamienic czynszowych wraz z lokatorami. Rządowy projekt ma zlikwidować taką praktykę. Według znowelizowanej ustawy, to nie przyszły właściciel będzie najważniejszy, ale lokatorzy kamienicy, którą ten zechce kupić. Właśnie lokatorom zarządzający budynkiem samorząd czy starosta będzie musiał zaproponować możliwość pierwokupu zajmowanych mieszkań.
Taki pomysł chwalą organizacje lokatorskie.

- Polska Unia Lokatorów uważa, że wprowadzenie przepisu, który uniemożliwi sprzedaż mieszkań z zajmującymi je ludźmi jest oczywisty i zgodny z interesem społecznym. Podkreślamy, że na ten problem od dawna zwracał uwagę poseł PPS minionej kadencji Piotr Ikonowicz - mówi Wiesław Maleski, przewodniczący Oddziału Pomorskiego Polskiej Unii Lokatorów. - Gdyby to dobre prawo obowiązywało już wcześniej, w Bydgoszczy z pewnością nie doszłoby do sprzedaży wraz z lokatorami kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 193. Tam trzynaście mieszkań zostało wykupionych z ludźmi za 32 tysiące złotych. To bezprawie, że lokatorom nie dano możliwości pierwokupu.

Janusz Nowak, prezes bydgoskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości i jednocześnie sekretarz generalny mieszczącej się w Warszawie Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości także uważa, że kamienic nie można sprzedawać za plecami lokatorów.

- Budynki należy prywatyzować, a zamieszkujące w nich osoby powinny mieć prawo pierwokupu. Jeśli skorzystają z tej możliwości, trzeba doprowadzić do tego, aby miały prawo nabyć swój lokal po preferencyjnej cenie - wyjaśnia Janusz Nowak.

Jednocześnie ubolewa, że przy konstruowaniu istotnych zmian w przepisach dotyczących gospodarki nieruchomościami, rząd nie pyta o zdanie zainteresowanych organizacji i instytucji. - Uważam, że tego typu akty prawne powinny być cierpliwie i szczegółowo konsultowane między innymi ze środowiskami właścicielskimi. A tego, niestety, nie ma - mówi sekretarz generalny Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości.

Przy tworzeniu nowych przepisów o zdanie nikt nie pyta także bodaj najbardziej zainteresowanych - lokatorów "czynszówek".

- Tymczasem chcielibyśmy konkretnie wiedzieć, co nas czeka w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na wykup mieszkania, a całą kamienicę przejmie prywatny właściciel. To dla nas bardzo ważne wiadomości - uważa pan Stanisław, mieszkaniec zarządzanej przez gminę kamienicy przy ul. Śniadeckich.
A jak zapowiedź nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oceniają ratuszowi urzędnicy?

- Nowe przepisy na pewno utrudnią obrót gminnym mieniem - uważa Maria Drabowicz, dyrektor Wydziału Mienia i Geodezji w bydgoskim Urzędzie Miasta. - Po nowelizacji ustawy będziemy musieli wysyłać do wszystkich lokatorów pismo z pytaniem, czy chcą w pierwszej kolejności skorzystać z wykupu mieszkania. W ten sposób spowolni się obrót nieruchomościami.

Jej zdaniem, każdy przepis dotyczący nieruchomości ma swe dobre i złe strony.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie