Lokaty bankowe kontra obligacje skarbowe, czyli jak oszczędzać krótkoterminowo

Artykuł sponsorowany Sentono
Chcesz w bezpieczny sposób zdeponować wolne środki na krótki okres czasu? Co się bardziej opłaca - krótkoterminowe lokaty czy obligacje skarbowe? Wyjaśniamy, jakie są plusy i minusy obu produktów.

Najważniejsze są procenty

Trzymiesięczne obligacje oprocentowane są w sposób stały na poziomie 1,5%. Są to parametry bardzo zbliżone do wyników przeciętnej lokaty. Wśród ofert lokat nieobłożonych dodatkowymi warunkami rzadko można znaleźć produkty przynoszące choć nieco większy zysk. Natomiast lokaty, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków, np. założenia osobnego rachunku, potrafią kusić znacznie wyższym oprocentowaniem. Jest jednak pewne „ale” – dotyczy to najczęściej tylko nowych klientów i tylko w początkowym okresie. Lokaty stwarzają więc niezłe możliwości zarobku, ale tylko pod warunkiem, że mamy czas i ochotę, by śledzić nowe oferty bankowe i z nich korzystać.

Plusy lokaty

Lokaty punktują w przypadku, gdy musimy przedterminowo wypłacić środki i zależy nam na czasie. Pieniądze zostaną przelane na nasze konto jeszcze tego samego dnia. Jeśli lokata jest w innym banku niż konto, na które ma być zrobiony przelew, należy uwzględnić czas niezbędny do przeprowadzenia operacji. Jak wygląda to w przypadku obligacji? Tu musimy uzbroić się w cierpliwość – wypłata zostanie zrealizowana dopiero po upłynięciu 5 dni roboczych.

Kolejna przewaga lokaty dotyczy przedłużania umowy. Posiadacze odnawialnych lokat już na początku wskazują, co ma się dziać z ich pieniędzmi po zakończeniu trwania lokaty. Często można określić, czy po odnowieniu lokaty, odsetki mają zostać doliczone do kapitału i pracować razem z nim, czy bank ma je wypłacić. Z papierami wartościowymi jest to bardziej skomplikowane. Oczywiście można zamienić obligacje na obligacje kolejnej emisji, ale trzeba dochować ściśle określonych terminów. Co więcej, wypracowane odsetki nie zasilą naszego kapitału, ale zostaną nam wypłacone.

Plusy obligacji

Na korzyść obligacji przemawia niski próg wejścia. Aby zakupić jeden papier wartościowy, wystarczy 100 zł, podczas gdy minimalna kwota wpłacana na rzecz lokaty jest co najmniej pięciokrotnie wyższa. Obligacje umożliwiają więc oszczędzanie nawet wtedy, gdy dysponujemy niewielkim kapitałem.

Co więcej, w przypadku wcześniejszego wykupu obligacji najprawdopodobniej duża część albo całość odsetek zostanie nam wypłacona. Natomiast przedterminowy wykup lokaty z reguły oznacza, że pożegnamy się ze wszystkimi wypracowanymi odsetkami.

Obligacje pozwalają także przechowywać większe kwoty w jednym pakiecie. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń, kupujemy tyle obligacji, ile chcemy. Tymczasem lokaty mają ściśle określone maksymalne kwoty, jakie możemy na nich zdeponować. Należy też pamiętać, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma określony limit (100 tys. euro), do którego gwarantuje wypłatę środków. Jeśli chcemy ulokować większą sumę pieniędzy, nie zapomnijmy o zasadzie dywersyfikacji.

Wyróżniające się oferty lokat możemy poznać na WygranaOnline.com

Więcej na temat obligacji skarbowych możemy przeczytać na ObligacjeSkarbowe.pl

Dodaj ogłoszenie