Łucznicy startowali w Żołędowie

h
Tegoroczne mistrzostwa Polski juniorek i juniorów oraz młodzieżowców w łucznictwie rozegrane zostały na torach Łucznika w Żołędowie. Do tej podbydgoskiej miejscowości przyjechało 63 juniorek i juniorów oraz 45 ...

Tegoroczne mistrzostwa Polski juniorek i juniorów oraz młodzieżowców w łucznictwie rozegrane zostały na torach Łucznika w Żołędowie.

Do tej podbydgoskiej miejscowości przyjechało 63 juniorek i juniorów oraz 45 kobiet i mężczyzn startujących w kategorii młodzieżowej. W uroczystym otwarciu zawodów uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Jan Szopiński, wicekurator oświaty i wychowania - Kazimierz Mikulski, przewodniczący Rady Gminy Osielsko - Benedykt Leszczyński oraz zastępca wójta - Bogdan Kowalkowski. Patronat prasowy nad tymi zawodami sprawowała redakcja "Expressu Bydgoskiego".

W strzelaniach kwalifikacyjnych w kategorii juniorek pierwsze miejsce zajęła Paulina Torończak (Burza Wrocław), która zdobyła w sumie 1.241 pkt. w strzelaniach na dystansach 70, 60, 50, 30 metrów. Drugą pozycję zajęła Magdalena Dyrda (AZS UR Resovia Rzeszów) - 1.222 pkt., a trzecie miejsce Katarzyna Kostka (Łucznik Żywiec) - 1.220 pkt. Startowały także reprezentantki naszego regionu. 19. pozycję zajęła Agnieszka Suszek (Łucznik Żołędowo) - 1.098 pkt., a na 26. miejscu znalazła się Sabina Cielecka (Sokół Brzoza) - 863 pkt. Obie zakwalifikowały się do strzelań finałowych.

Wśród juniorów zwycięstwo odniósł Rafał Dobrowolski (Stella Kielce), który wygrywając wszystkie strzelania na dystansach 90, 70, 50 i 30 m zebrał łącznie 1.277 pkt. i wyprzedził Bolesława Samodulskiego (Społem Łódz) - 1.238 pkt., a trzecie miejsce zajął Rafał Wojtkowiak (Unia Pielgrzymka) - 1.237 pkt. Miejsca łuczników naszego regionu: 20. Jakub Suszek - 1.131 pkt., 31. Karol Machnik (obaj Łucznik Żołędowo) - 1.005 pkt.

W rozgrywkach młodzieżowych w kategorii kobiet strzelanie kwalifikacyjne zakończyło się pełnym sukcesem Anny Łęckiej (Sokół Radom), która miała wynik 1.274 pkt., drugie miejsce zajęła Małgorzata Sobieraj (Czarna Strzała Bytom) - 1.262 pkt., a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Płażewska (Drukarz Warszawa) rezultatem - 1.223 pkt. Na 15. pozycji uplasowała się Adriana Węglarz (Łucznik Żołędowo) wynikiem 1.120 pkt..
W kategorii młodzieżowców najlepszym okazał się Piotr Piątek - 1.279 pkt., drugi był Marcin Nowak (obaj Łucznik Żywiec) - 1.239 pkt., trzecie miejsce zajął Paweł Skwarek (Agros Zamość) - 1.210 pkt. Miejsca naszych reprezentantów: 13. Piotr Kołodziej (Łączność Bydgoszcz) - 1.146 pkt., 15. Wojciech Suszek - 1.139 pkt., 18. Michał Juszczak - 1.116 pkt. (obaj Łucznik Żołędowo).

W niedzielę rozegrano strzelania finałowe. W pojedynku o złoty medal wśród juniorek Paulina Torończak zmierzyła się z Magdaleną Dyrda, wygrywając 96:88, a w walce o brązowy medal Katarzyna Kostka pokonała 95:93 Monikę Wulczyńską (Radom). Agnieszka Suszek zajęła ostatecznie 25. miejsce, a Sabina Cielecka była 26. W kategorii juniorów tytuł mistrzowski wywalczył Rafał Dobrowolski, wygrywając 107:103 z kolegą klubowym - Marcinem Nowakiem. Trzecie miejsce zajął Rafał Wojtkowiak pokonując Mirosława Gawina (Kmita Zabierzów) 109:107. Jakub Suszek zajął 22 pozycję, a Karol Machnik był 30.

W kategorii młodzieżowców wśród pań triumfowała Małgorzata Sobieraj po zwycięstwie nad Magdaleną Koczaj 100:98, a brązową medalistką została Katarzyna Płażewska, wygrywając z Anną Łęcką 102:101. Adriana Węglarz została sklasyfikowana na 11 pozycji. Wśród młodzieżowców tytuł mistrzowski wywalczył Piotr Piątek po zwycięstwie 113:101 nad Marcinem Nowakiem, a brązowym medalistą został Marcin Domitrz (Marymont) po wygranej z Marcinem Skwirą (Radom) 99:96. Najlepszy z naszych reprezentantów - Piotr Kołodziej zajął 11 miejsce, Wojciech Suszek był 14., a Damian Leszczyński zakończył mistrzostwa na 16 pozycji.

Nasi reprezentanci nie odegrali w strzelaniach rundkowych żadnej roli, bowiem odpadli już w I rundzie. Agnieszka Suszek przegrała 114:143 z Anną Sznerch (Resovia), a Sabina Cielecka uległa 72:136 Beacie Piela (Łucznik Żywiec). Wśród juniorów Jakub Suszek przegrał z Piotrem Matuszczakiem (Drukarz) 140:147, a Karol Machnik uległ Bolesławowi Samodulskiemu ( Społem) 129:161. W klasyfikacji młodzieżowców Adriana Węglarz została pokonana przez Małgorzatę Sobieraj (Czarna Strzała) 137:152, a w kategorii mężczyzn Damian Leszczyński uległ Piotrowi Piątkowi (Żywiec) 130:160, Wojciech Suszek przegrał z Marcinem Nowakiem (Żywiec) 139:150, a Piotr Kołodziej został pokonany przez Marcina Skwirę (Radom) 144:152.

W sobotę odbyło się strzelanie drużynowe - olimpijska runda FITA. W kategorii juniorek pierwsze miejsce zajęła drużyna Łucznika Żywiec przed repr. Mazowieckiego, AZS UR Resovia Rzeszów oraz repr. Dolnośląskiego. Wśród juniorów zwycięstwo odniósł zespół Dolnośląskiego przed Stellą Kielce, Sokołem Radom i Agrosem Zamość.

W kategorii młodzieżowej kobiet mistrzem została drużyna Mazowieckiego wyprzedzając Stellę Kielce, Drukarza Warszawa i Czarną Strzałę Bytom. W kategorii mężczyzn najlepsi okazali się reprezentanci Surmy Poznań, drugi był zespół Mazowieckiego przed Śląskim i Agrosem Zamość. Na piątej pozycji znalazła się drużyna Łucznika Żołędowo.

Na zakończenie mistrzostw odbyło się strzelanie do "słonecznika". Najlepszymi okazali się Rafał Dobrowolski i Małgorzata Sobieraj, którzym otrzymali dodatkowo puchary ufundowane przez redakcję "Expressu Bydgoskiego". Dodatkowe puchary wręczali ponadto: wojewoda kujawsko - pomorski Romuald Kosieniak oraz posłanki: Grażyna Ciemniak i Barbara Hyla - Makowska.