Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lustro do łazienki – jaki model wybrać. Lepsze w ramie czy bez, a może wbudowane w płytki

Redakcja
Lustro do łazienki jest jak przysłowiowa kropka nad „i”. Za sprawą jego wielkości i kształtu to pomieszczenie zyskuje na wyglądzie, ale też na funkcjonalnośc

Lustro to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. To ono wita nas, gdy wstaniemy rano, a żegna wieczorem, tuż przed naszym pójściem spać. Ma ono pasować nie tylko do naszych potrzeb, ale do całej łazienki. Choćby z tych względów trzeba wybrać odpowiednie lustro. Radzimy, na jaki model lustra łazienkowego warto się zdecydować.

Nie ma jednego określonego wymiaru lustra łazienkowego. Wiadomo jednak, że ma ono być wygodne i praktyczne dla użytkownika. To znaczy takie, w którym dana osoba swobodnie się przejrzy od góry, a więc od głowy, do popiersia, najlepiej do pasa. Najmniejsze lustra łazienkowe to te, które mają około 50 centymetrów szerokości (i mniej więcej tyle samo wysokości), chociaż lepiej, aby były szersze i wyższe.

To, że łazienka jest niewielkich rozmiarów, nie oznacza wcale, że lustro też ma być niewielkie. Właśnie za sprawą lustra można optycznie powiększyć łazienkę (tak, jak każde inne pomieszczenie w domu). I nie chodzi tutaj o lustro powiększające. Niektórzy stosują takie rozwiązanie: lustro mają na jednej całej ścianie małej łazienki. To lustrzana ściana, najczęściej ta, na której został zamontowany umywalka. Taka nietypowa lustrzana ściana stanowi nie tylko wygodę dla użytkowników, lecz jednocześnie na swój sposób dodaje łazience powierzchni, do tego jest elementem dekoracyjnym wnętrza.

Wysokość, na której powinno zawisnąć lustro, też jest istotna. Niektórzy przyjmują, że dobra wysokość dla lustra łazienkowego to ta, gdy nasz wzrok, patrząc prosto, pada na wysokość 3/4 od dolnej krawędzi tafli, zaś odległość od umywalki nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów, bo inaczej lustro często będzie zachlapane. Pod uwagę należy jednak wziąć wzrost wszystkich domowników.

Kształt lustra łazienkowego

Różne są kształty luster, m.in. prostokątne poziome, prostokątne pionowe, kwadratowe, okrągłe, trapezowe, w kształcie rombu albo w innym nieokreślonym kształcie, np. fali, łzy. Kształt również trzeba dopasować do wielkości łazienki. Jeśli ta jest wąska, warto zainwestować w szerokie poziome lustro. Gdy zaś mamy dosyć niską łazienkę, stanie się ona optycznie wyższa, o ile zdecydujemy się na lustro w pionie. Lustro łazienkowe zazwyczaj jest montowane (przeważnie wklejane) w ścianę, ale równie dobrze może być ono zawieszone (np. na grubej, niczym marynarską, linie).

Lustro ma swój styl

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze jest lustro w ramie, czy bez. Lustro powinno pasować bowiem do stylu, w jakim została urządzona łazienka. Jeżeli nasza łazienka jest w stylu skandynawskim (dominuje jasne, proste wnętrze), można wybrać lustro bez ram, ale też bez ozdób. Gdy łazienkę urządziliśmy w stylu rustykalnym (nawiązującym do natury, bogatym w elementy wykonane z drewna), lustro może mieć drewniane ramy. Gdy zaś preferujemy styl industrialny (kojarzony z betonem czy metalem i starymi fabrykami), wówczas lustro łazienkowe może być wmontowane w płytki ścienne czy w ścianę wykonaną z betonu lub cegły.

Dodatki do lustra łazienkowego

Można kupić lustro łazienkowe z oświetleniem (zależnie od producenta – światło jest w barwie zimnej, neutralnej albo ciepłej, w niektórych modelach luster wystarczy np. dotknąć jego powierzchni, aby włączyć oświetlenie), z półką (choćby na drobne kosmetyki do makijażu) lub z szafką (szafka nad zlewem ma niekiedy lustrzane drzwiczki). Lustra z czujnikiem ruchu (oświetlenie się samo włącza, gdy ktoś wchodzi do łazienki), efektem głębi 3D (nieodparte wrażenie nieskończonej przestrzeni). Dalej mamy lustra łazienkowe z fazą (posiadające załamanie i polerowane krawędzie), z matą grzewczą (wtedy znika problem zaparowanego lustra). Nawet lustra łazienkowe z radiem, zegarem czy głośnikami już są dostępne.

Ciekawostka: w sprzedaży pojawiły się lustra wyposażone w specjalny filtr. Neutralizuje on ostre, chłodne sztuczne światło. To po to, żeby uzyskać bardziej naturalne odbicie w lustrze.

Partner akcji
DERTUM Michał Aleksander

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto