Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makijaż z klasą

MRose
MRose
Rynek kosmetyczny dostarcza nam wielu środków, dzięki którym możemy stać się piękniejsze. Warto jednak zastanowić się nad ich prawidłowym użyciem i wpływem na nasz wygląd, żeby nie straszyć, a olśniewać urodą.

Historia makijażu
Makijaż od zarania dziejów towarzyszył kobietom. Jego historia sięga blisko 5000 lat. Już od początku zdobiono ciała różnymi malunkami, a najpopularniejszym kosmetykiem do ich wykonywania była henna. Również mężczyznom nie obca była sztuka makijażu, stosowali ją jednak, by podkreślić swoje miejsce w hierarchii plemienia. W starożytnym Egipcie tego popularnego kosmetyku, jakim była swego czasu wyżej wspomniana henna, używano także do skomplikowanego procesu mumifikacji faraonów. Dużą rolę odgrywał tam również makijaż oczu. Nie dość, że dodawał on uroku, to jeszcze chronił przed kurzem, palącym słońcem i owadami, których w Egipcie nie brakowało. Po dziś dzień niektóre plemiona, zamieszkujące choćby puszczę amazońską, stosują makijaż nie tylko twarzy, ale i całego ciała w celu kontynuacji pewnych tradycji oraz religijnego kultu, także by wyrazić stan swojej duszy.*

Makijaż po naszemu, czyli Polki w akcji
Chodząc po bydgoskich ulicach, można zauważyć najróżniejsze sposoby podkreślenia swojej urody. Czy kobiety opanowały do perfekcji sztukę make-up'u? Co na ten temat sądzą eksperci?

- W dzisiejszych czasach jest dużo porad w czasopismach, które ułatwiają kobietom właściwe podejście do makijażu - zauważa Tatiana Koperska z salonu kosmetycznego Kosmyk przy ul. Gdańskiej. - Polki wykazują zainteresowanie nim, często udają się po poradę do profesjonalnych salonów kosmetycznych. Obserwując kobiety odwiedzające nasz salon, doszłam do wniosku, że Polki malują się bardzo dobrze.

Anna Bączkowska z Inglot Drukarnia ma mieszane uczucia co do jakości wykonania makijażu Polek.
- Niektóre panie faktycznie trochę o nim wiedzą, potrafią posługiwać się przyrządami, przy pomocy których go wykonują, takimi jak pędzel do pudru czy różu. Polki często stosują fantazyjny makijaż, nie boją się eksperymentów, bawią się nim. Łączą ze sobą różne kolory, podążając za nowymi trendami. Dość często zdarza się jednak, że wiedza na jego temat u niektórych pań jest bardzo uboga, można nawet przestraszyć się make-up’u, który wykonały. Część z nich robi sobie w ten sposób krzywdę, oszpecając twarz.

Makijaż a szkoła
Każdy z nas wie, że nastolatki także uwielbiają makijaż. Już małe dziewczynki, wzorując się na swoich mamach, pożyczają ich kosmetyki, by dla zabawy umalować swoje usta na „krwistą czerwień”. Jednak gdy wspomniane dziewczynki pójdą do szkoły, zaczyna się problem, ponieważ nie każda szkoła makijaż dopuszcza. Czasami zdarza się również, że nastolatki przekraczają granice dobrego smaku. Postanowiłyśmy zapytać o zdanie w tej sprawie pedagog ZSO nr 4 w Bygoszczy Agatę Frątczak.
- Zgodnie z regulaminem dziewczęta w naszej szkole mogą się malować, ale makijaż musi być delikatny i stonowany. Nie może być wyzywający ani wulgarny. Uważam, że dziewczyny w wieku licealnym mogą się malować, lecz w taki sposób, by podkreślić to, co w nich najpiękniejsze, bądź zatuszować mankamenty urody. Makijaż powinien podkreślać naturalne piękno, a nie zwracać uwagę wszystkich dookoła – wyjaśnia, po czym wyraża swoją opinię na temat makijażu uczennic IVLO. – Uczennice w naszej szkole zazwyczaj są delikatnie umalowane, choć zdarzają się i takie, które przesadzają, a ich makijaż jest zbyt mocny.

Makijaż - jak często i jaki?
Przeprowadziłyśmy krótką ankietę wśród kobiet w różnym wieku, pytając je czy należy stosować makijaż nawet do przysłowiowego „wyrzucenia śmieci”? Zdania były zdecydowanie podzielone. Część z nich uważała to za przesadę. Z kolei inne twierdzą, że czują się bez niego nieswojo i zawsze wygospodarują czas na pomalowanie się, nawet przed wyjściem z domu na krótko.

Cenne wskazówki
O czym pamiętać, dobierając makijaż, mówi Anna Bączkowska.
- Każda pani jest inna, wyróżniamy cztery podstawowe typy urody. Dlatego zalecam używanie odcieni pasujących do rodzaju urody i wieku. Uważam, że warto poeksperymentować i odejść od nudnych i powszechnie używanych brązów i beży.
Młodym dziewczynom polecam transparentne, matujące pudry, delikatne, jasne i pogodne odcienie takie jak brzoskwinie i róże, błyszczyki oraz tusz do rzęs, nie tylko czarny, ale również granatowy, zielony i fioletowy.
- Biorąc pod uwagę obecną porę roku warto używać kremy i podkłady, które chronią naszą cerę przed szkodliwym oddziaływaniem zimna czy wiatru. Ważne jest też zachowanie granicy pomiędzy makijażem dziennym a wieczorowym. Warto też pamiętać, aby zawsze zmywać makijaż i zapewnić skórze odpoczynek. Dojrzałym kobietom można zaproponować makijaż permanentny, będący płytszym tatuażem, który utrzymuje się kilka miesięcy  – radzi Tatiana Koperska.

Punkt widzenia
Krzysztof, 17 lat: Dziewczyny zaczynają malować się już w gimnazjum. Trudno je powstrzymać, ważne tylko, by nie przesadzały. Jeżeli chodzi o moje rówieśniczki, to również uważam, że najważniejsza jest delikatność i naturalność. Dobrze też, jeżeli makijażem podkreślają swoje atuty i tuszują ewentualne niedoskonałości.

Estera, 16 lat: Preferuję mocny makijaż. Łączę czerń z kolorem, który aktualnie pasuje mi do ubrania. Mocny makijaż dodaje mi pewności siebie i sprawia, że czuję się lepiej. Delikatny make’up stosuję również, wychodząc do sklepu. Malowanie się traktuję jako hobby i wiążę z tym swoją przyszłość.

Michał, 25 lat: Przede wszystkim delikatnie i naturalnie. Nie lubię mocnego makijażu, przez który dziewczyna zwraca na siebie uwagę mężczyzn, ponieważ jest wtedy przez nich inaczej postrzegana.

Katarzyna, 37 lat: Uważam, że kobiety potrzebują makijażu, czują się z nim pewniej i oryginalnie. Jednak malowanie się przed wyjściem do warzywniaka to już przesada.

Arek, 40 lat: Lubię, kiedy kobiety makijażem uwydatniają atuty swojej urody. Drapieżnie podkreślone oczy, to jest to!

Złoty środek
Najważniejsze jest zachowanie dobrego smaku i umiaru w makijażu. Aby prawidłowo podkreślać swoją urodę i czuć się z makijażem pięknie i komfortowo, dobrze jest mieć jakąś wiedzę na ten temat.

*Źródło: zabiegikosmetyczne.bytom.pl
Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto