Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe oazy zieleni w samym centrum miasta. Gdzie wybrać się na spacer w Bydgoszczy?

Marta Mikołajska
Wiosna budzi się do życia. Jej oznaki spotkać możemy między innymi w ogrodach botanicznych.
Wiosna budzi się do życia. Jej oznaki spotkać możemy między innymi w ogrodach botanicznych. Dariusz Bloch
Mamutowiec, relikty z czasów prehistorycznych, tulipanowiec amerykański - to tylko niektóre rzadkie rośliny, które spotkamy w ogrodach botanicznych.

Święta to doskonała okazja do rodzinnych wycieczek, spacerów i wypoczynku w otoczeniu natury. A „zielonych” miejsc w Bydgoszczy.

Z czasów prehistorycznych ...

W ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znajdziemy ponad 700 gatunków i odmian roślin. Jak mówi Jarosław Mikietyński, pracownik ogrodu botanicznego UKW, rośnie tu np. 1000 krzewów róż, w tym historyczne, czy żółtnica pomarańczowa.

– Interesującym okazem jest także mamutowiec olbrzymi. [wytloczenie]To jedno z najpotężniejszych drzew iglastych na świecie. [/wytloczenie]Ten, który rośnie u nas dochodzi do 7 m wysokości. Mamutowce charakteryzuje długowieczność – może przeżyć nawet do trzech tysięcy lat – opowiada Jarosław Mikietyński.

Wśród okazów flory ogrodu UKW znajdują się [wytloczenie]także relikty jurajskie [/wytloczenie](na przykład miłorząb japoński), a także magnolie i 20 gatunków klonu o różnych kształtach i kolorach liści.

W ostatnim czasie kolekcja „botanika” UKW wzbogaciła się o odmiany polskich traw i rabatę roślin wydmowych. Na tym jednak nie koniec.

– Planujemy wzbogacić królestwo flory o rabaty sensoryczne, które będą służyły przede wszystkim osobom niewidomym oraz rabatę roślin ciepłolubnych. Przygotowujemy też rabatę dla roślin cieniolubnych, jak na przykład fuksja – zapowiada nasz rozmówca.

„Botanik” jest otwarty w dni robocze w godz. 8 -14.30. Można tam się dostać od strony kampusu uczelni. [wytloczenie]Dobra wiadomość dla mieszkańców jest taka, że oficjalne otwarcie ogrodu będzie miało miejsce już niebawem, tj. 26 kwietnia[/wytloczenie].

– Tego dnia, jak też w dniach następnych, będzie można skorzystać ze spaceru z przewodnikiem – nasi pracownicy już od godz. 9 będą oprowadzali mieszkańców i opowiadali im o okazach, które można spotkać naszym ogrodzie. Wieczorem, o godz. 17 odbędzie się koncert. Zagrają Pilersi – zapowiada Jarosław Mikietyński.

Po rozpoczęciu sezonu ogród będzie czynny codziennie w godz. 8-19, w niedziele i święta – od godz. 10.

Ponad 800 gatunków

[wytloczenie]W ogrodzie botanicznym znajdującym się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” znajduje się 840 gatunków[/wytloczenie] i odmian roślin. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? - Jednym z ciekawszych okazów jest bez wątpienia tulipanowiec, drzewo o zaskakujących kwiatach, miododajne – którego miód jest prawie czerwony – a co najważniejsze, kwitnące w praktyce co kilka lat. W Myślęcinku kwitnie regularnie co roku. Szczególnie cenna jest metasekwoja. Jest to żywa skamieniałość. Myślęciński botanik może poszczycić się także storczykami, m.in. krwistym, i stoplamkami. Teraz kwitną: magnolia pośrednia i gwiaździsta, ziarnopłon wiosenny, pigwowce, forsycje, śliwy, wiśnie, jabłonie, derenie – wymienia Sandra Tyczyno, rzeczniczka LPKiW „Myślęcinek”.

Odwiedzający Myślęcinek mogą skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką jest spacer z przewodnikiem, który można umówić w dowolnym terminie, gromadząc grupę 8-10 osób. Organizowane są także wycieczki w ramach cyklu „Myślęcinek, którego nie znacie”.
Ogród otwarty jest codziennie w godz. 9-21. Szczegóły: www.myslecinek.pl.

Flash INFO, odcinek 11 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto