"Marginalizacja Bydgoszczy cały czas postępuje", więc protestują

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
A. Wodzień
Jeszcze w maju Bronisław Komorowski wręczył marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Młodzieżówki uważają, że niezasłużenie i piszą w tej sprawie do prezydenta Polski.Co zarzucają włodarzowi województwa?


Virtuti mu nie dali… - komentuje Krzysztof M. Wojtkowiak


Mówią, że zdziwiła ich ta decyzja, a szczególnie jej uzasadnienie. - Marszałek Całbecki od 7 lat działa zdecydowanie na niekorzyść regionu. Świadczą o tym konkretne przykłady. Zakład Zachem, który został zamknięty praktycznie bez żadnego sprzeciwu pana marszałka. Spółka Agros Nova (produkująca ketchup Włocławek) zapowiedziała zamknięcie zakładu we Włocławku marszałek na razie nie zajął stanowiska i myślę, że nie zajmie - mówi Radosław Pietrowski.

Na liście "win" zakłady, lotnisko i bezrobocie

Winą za to, że nie doszło do włączenia Kolegium Języków Obcych do UTP, również obciążają marszałka. Jako kolejny przykład niewłaściwego działania podają metropolię. - Marszałek usilnie próbuje zrobić ją i w Bydgoszczy i w Toruniu. Lotnisko, które upada, niestety. Jest to jedno z najgorszych lotnisk w kraju. Zakłady Formet, Belma i najpoważniejsza sprawa, czyli bezrobocie, które od 7 lat utrzymuje się zdecydowanie wyżej niż w kraju, średnio nawet powyżej 4% (18% w regionie, 13,4% średnia kraju). Jest to ogromna przepaść wręcz. Marszałek dysponując środkami na zwalczanie bezrobocia, nie robi z tym nic - uważają młodzieżówki.

To nie koniec zarzutów. - Propozycje wykorzystania środków unijnych na lata 2014-2020 są łagodnie mówiąc śmieszne, co idealnie pokazuje pomysł wybudowania tramwaju z Torunia do Bydgoszczy, który został storpedowany przez bydgoską elitę polityczną. Naszym zdaniem marszałek Całbecki nie zasługuje na otrzymanie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski - mówi Pietrowski. - Dlatego też pytamy pana prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jakie są konkretne przesłanki, aby ten order panu marszałkowi nadać.

Ze średniaka staliśmy się outsiderem

Przemysław Biegański z Federacji Młodych Socjaldemokratów: - Jako przedstawiciele bydgoskich młodzieżówek SLD, Ruchu Palikota, Solidarnej Polski, a także przedstawiciele Metropolii Bydgoskiej widzimy wyraźnie, że nasze województwo ze średniaka stało się outsiderem. Niemal w każdym rankingu (bezrobocie, wynagrodzenia, pozyskiwane inwestycje, rozdział środków unijnych) zajmujemy nawet ostatnie miejsca - stwierdza.

Powyższe sprawia, że młodzi są bardzo zdziwieni tą nagrodą dla marszałka. - Ale gratulujemy mu tej nagrody. Uzasadnienie brzmi "za wybitne osiągnięcia dla regionu". Mamy nadzieję, że słowa tak wzniosłe przełożą się na czyny. Ponieważ my jako mieszkańcy Bydgoszczy nie możemy doświadczyć tego, iż pan marszałek równo traktuje cały region - mówi Tomasz Mokos, z FMS. Przedstawiciele młodzieżówek wyrazili nadzieję, że marszałek będzie pracował dla całego regionu.

"Marginalizacja Bydgoszczy cały czas postępuje".

Ruch Palikota również jest zdziwiony. - Województwo nie rozwija się od kilku lat, nie mamy dobrej infrastruktury drogowej, kolejowej, Powstają pomysły takie jak tramwaj, podzcas gdy jest rewitalizowane połączenie kolejowe między Bydgoszczą a Toruniem - mówi Jakub Brągiel.

Doszły nas słuchy o planowanej drodze ekspresowej S10 prosto przez las, na to nie godzą się miejscowości, a urząd marszałkowski ostro forsuje pomysł, mimo, że mamy wyremontowaną S10 przez Solec Kujawski. Ma to być droga techniczna, odsuwa to nawet potrzebę wybudowania dalej drogi S5 do Nowych Marz, bo będzie idealne połączenie z Bydgoszczą do Torunia. My się na to nie godzimy.

- Wszystkie ważne jednostki dla Bydgoszczy są przejmowane przez miasto  Toruń, a tu powstają tylko filie.

Co robią nasi posłowie w naszej sprawie?

Ogólnie krytycznie wypowiadają się o rządzących, ale doceniają, że Paweł Olszewski wstawił się za Bydgoszczą ws. Regionalnego Centrum Edukacji Nauczycieli, które mogłoby stać się w Bydgoszczy filią, zamiast główną siedzibą. Skierował w tej sprawie list do władz województwa. Posłom wytykają brak S5, bardzo małą skuteczność.

Za pozytywne przykłady przedsstawiciele młodzieżówek podają Tomasza Latosa, Annę Bańkowską, posła Krupę, którzy ponad podziałami apelują do koalicji rządowej. - Jako młodzieżówki staramy się działać wspólnie - deklarują.

Agata Wodzień


Zobacz też:

Bajkowa Bydgoszcz

Mistrzostwa kendo

Festyn "Śluzy"

Tony Clifton Presents

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie