Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maseczki. Najczęstsze błędy, kto jest zwolniony? To musisz wiedzieć, żeby chroniły twoje zdrowie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy wszystkich osób, u których nie stwierdza się przeciwskazań.
Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy wszystkich osób, u których nie stwierdza się przeciwskazań. Dariusz Bloch
Maseczki, które mają chronić drogi oddechowe przed zakażeniem koronawirusem, należy nosić w prawidłowy sposób. Po to, by spełniały swoją funkcję, muszą zasłaniać usta i nos. Osoby uczulone są zwolnione z tego obowiązku.

Mandat za brak maseczki w samochodzie!

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy wyjaśniono, jakie są podstawowe zasady używania maseczek

Ważny sposób użytkowania

Otóż, maseczki służą przede wszystkim ochronie dróg oddechowych przed zagrożeniem jakie ze sobą niosą wytwarzane przez chorych aerozole (np. podczas kaszlu, mówienia, kichania). We wszystkich przestrzeniach szpitala, w ciągu całego dnia pracy, personel zabezpieczony jest stosownie do zagrożenia jednorazowymi, certyfikowanymi maskami, minimum chirurgicznymi.

Takie maseczki mogą nosić także osoby, które nie pracują w placówkach służby zdrowia. Jednorazowe maseczki można kupić np. w aptece. Ważne jest jednak to, by były prawidłowo założone, czyli zakrywały usta i nos. Jeśli maseczka zasłania tylko usta, to nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Należy też pamiętać o tym, że jeśli maseczka jest wilgotna, trzeba ją zmienić. Nosząc maseczkę należy do minimum ograniczyć mówienie.

Maseczkę trzeba zakładać czystymi, zdezynfekowanymi dłońmi i unikać dotykania jej w trakcie użytkowania. Zdejmować z twarzy chwytając za troki a następnie umyć i zdezynfekować ręce.

Jeśli ktoś zasłania usta i nos maseczką bawełnianą, np. wykonaną samodzielnie, to powinien pamiętać o tym, by ją wyprać i wyprasować po każdym użyciu.

Osoby zwolnione z obowiązku noszenie maseczek

Ze względów zdrowotnych nie każdy możne zasłaniać usta i nos. Przeciwwskazania dotyczą np. alergików i osób chorych na astmę.

- Pacjentom wypisujemy zaświadczenia o tym, że maseczka jest przeciwwskazana – wyjaśnia prof. Zbigniew Bartuzi, kierownik Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

W takich przypadkach zalecane jest noszenie przyłbic, choć są one mniej skuteczne od maseczek.

Prof. Zbigniew Bartuzi zwraca uwagę również na to, że niektóre osoby mogą mieć uczulenie na materiały, z których wykonane są maseczki. Należy podkreślić, że choroby alergiczne nie mają takiego związku z COVID-19 jak na przykład choroby współistniejące, czyli cukrzyca, niewydolność krążenia, choroby kardiologiczne.

- Noszenie maseczki przez cały czas nie jest wskazane, ponieważ wdycha się własne bakterie i wirusy. Duża wilgotność wzmaga rozwój grzybów – podkreśla prof. Zbigniew Bartuzi. - Tam gdzie możemy, zdejmujmy maseczki, na przykład podczas spacerów po lesie czy w parku. Oddychajmy świeżym powietrzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto