Matura 2021 - język polski. Odpowiedzi, zasady i arkusze egzaminacyjne

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Matura 2021 rozpocznie się 4 maja. Część pisemna potrwa do 20 maja. W pierwszym dniu egzaminu dojrzałości uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Z uwagi na pandemię wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w reżimie sanitarnym.

Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z języka polskiego będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.

Zobacz także: Matura 2021 - język polski. Odpowiedzi, zasady i arkusze egzaminacyjne
Zobacz także: Matura 2021 - matematyka. Odpowiedzi, zasady i arkusze egzaminacyjne
Matura 2021 - język angielski. Odpowiedzi, zasady i arkusze egzaminacyjne

**
Tegoroczni maturzyści nie mieli łatwego zadania. Większość roku szkolnego uczyli się zdalnie, stąd na maturze obniżono wymagania. Uczniowie nie będą mieli też obowiązku przystępowania do jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym (tak było dotychczas). Jednak wielu wybrało rozszerzenia z uwagi na studia.

W 2021 r. ustny egzamin z języka polskiego nie jest obowiązkowy. Część ustna będzie przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Matura 2021 - termin główny w maju

Obowiązkowo uczniowie na poziomie podstawowym zdają trzy egzaminy pisemne: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. W tym ostatnim przypadku młodzież najczęściej wybiera język angielski.

 • Język polski - 4 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9 - trwa 170 minut
 • Matematyka - 5 maja 2021 r. (środa) - godz. 9 - trwa 170 minut
 • Język angielski - 6 maja (czwartek) - godz. 9 - trwa 120 minut. Egzaminy pisemne z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym odbędą się 13 maja 2021 r. (czwartek) o godz. 14

Matura 2021 - najważniejsze zmiany na egzaminie z języka polskiego (poziom podstawowy)

 • Do wyboru będą trzy tematy wypracowania. Zmienia się liczba tematów rozprawki. Dotychczas był jeden, teraz będą dwa, czyli temat ze wskazaną lekturą obowiązkową, tzw. „z gwiazdką”, dodano natomiast rozprawkę odwołująca się do tekstów kultury. Ponadto, tak jak dotychczas, pojawi się interpretacja tekstu poetyckiego (jako temat trzeci).
 • Na poziomie podstawowym będzie osobny arkusz z testem i osobny na wypracowanie (dotychczas był jeden). Punktacja pozostaje bez zmian.
 • W przypadku lektur pozostawiono jako obowiązkowe wszystkie teksty literackie oznaczone gwiazdką na III etapie edukacyjnym (gimnazjum). Są to: *Dziady cz. II - Adam Mickiewicz, *Zemsta - Aleksander Fredro, *wybrane fraszki, treny (V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego, *wybrane bajki Ignacego Krasickiego, *wybrana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop) oraz na IV etapie edukacyjnym (liceum/technikum) to: *Bogurodzica, *Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm, *Dziady cz. III - Adam Mickiewicz, *Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz, *Lalka - Bolesław Prus, *Wesele - Stanisław Wyspiański, *wybrane opowiadanie - Bruno Schulz, *Ferdydurke (w całości lub w części) - Witold Gombrowicz.

Formuła tematu pozostaje bez zmian. Tekstem źródłowym może być lektura oznaczona gwiazdką. Tekstem źródłowym może być dowolny fragment epicki lub dramatyczny. Maturzysta powinien wykazać się znajomością lektur wskazanych w wymaganiach egzaminacyjnych. Może wykorzystać w argumentacji każdy inny tekst kultury.

W roku szkolnym 2020/2021 egzamin maturalny będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, z których usunięto (zatem nie będzie to wymagane w teście):

 • zapis - uczeń rozpoznaje manipulację językową w tekstach reklamowych, w języku polityków i dziennikarzy
 • uczeń rozpoznaje cechy kultury i języka swojego regionu
 • uczeń rozpoznaje temat słowotwórczy i formant w wyrazach pochodnych i wskazuje funkcje formantów w nadawaniu znaczenia wyrazom pochodnym
 • uczeń wskazuje w czytanych tekstach i analizuje przykłady odmian terytorialnych, środowiskowych i zawodowych polszczyzny
 • analizując teksty dawne, uczeń dostrzega różnice językowe (fonetyczne, leksykalne) wynikające ze zmian historycznych

Nie będzie egzaminu ustnego. W związku z tym usunięto umiejętność, że uczeń publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu).

Matura 2021 - termin dodatkowy w czerwcu

Termin dodatkowy przeprowadzany jest dla zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.

 • Język polski (poziom podstawowy) - 1 czerwca 2021 r. (wtorek) - godz. 9
 • Matematyka (poziom podstawowy) - 2 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
 • Język obcy nowożytny (poziom podstawowy) - 7 czerwca 2021 r. (poniedziałek) - godz. 9. Tego dnia odbędą się egzaminy pisemne z języków: angielskiego francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Matura 2021 - termin poprawkowy

Do poprawki mogą przystąpić maturzyści, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.

 • Część pisemna egzaminu poprawkowego odbędzie się 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godz. 9.
 • W terminie poprawkowym nie przeprowadza się części ustnej.

Z uwagi na pandemię egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyniki majowych matur uczniowie poznają 5 lipca 2021 roku, egzaminów poprawkowych - 10 września 2021 r.

Materiał oryginalny: Matura 2021 - język polski. Odpowiedzi, zasady i arkusze egzaminacyjne - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie