Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2021. Takie tematy pojawiły się na egzaminie maturalnym z języka polskiego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W pierwszym dniu matur maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Co było na egzaminie?
W pierwszym dniu matur maturzyści zmierzyli się z językiem polskim. Co było na egzaminie? Tomasz Czachorowski
We wtorek 4 maja rozpoczęła się matura 2021. Z uwagi na pandemię wszystkie egzaminy odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym. W pierwszym dniu uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. Jakie tematy były na maturze?

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

W całym województwie kujawsko-pomorskim do matury zgłoszonych zostało 15 tys. 140 tegorocznych maturzystów, z samej Bydgoszczy - 3665.

Na poziomie podstawowym uczniowie otrzymali osobny arkusz z testem i osobny na wypracowanie (dotychczas był jeden). Na rozwiązanie zadań i napisanie pracy mieli 170 minut.

W tym roku na maturze z języka polskiego pojawiły się do wyboru trzy tematy wypracowania, bo zwiększono liczbę rozprawek z jednej do dwóch. Tak jak dotychczas była też interpretacja tekstu poetyckiego (jako temat trzeci).

Trwa głosowanie...

Czy matura 2021 z języka polskiego była łatwa?

Z naszych wstępnych informacji wynika, że na maturze z języka polskiego w 2021 r. pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa, a konkretnie uczniowie mieli do napisania rozprawkę, czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu.

W sieci pojawiły się też informacje, że drugi z tematów rozprawki oparty jest na "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta, a brzmi "Miasto przyjazne czy wrogie człowiekowi".

AKTUALIZACJA, godz. 12.10
Uczniowie opuścili już sale i zakończyli egzamin z języka polskiego. Informacje o tematach wypracowań, które pojawiły się na maturze, potwierdzają Julia Gadzinowska i Ryszard Kimmel z V LO w Bydgoszczy. To im właśnie towarzyszymy na maturze. Mamy pierwsze komentarze uczniów.

- Tak była "Lalka", choć wolałbym "Pana Tadeusza" - mówi Rysiu Kimmel. Wybrałem właśnie tę rozprawkę i postawiłem tezę, że ambicja motywuje człowieka do pracy, nauki i zbawienia. Należało odwołać się do fragmentu "Lalki", całości i wybranych tekstów kultury i tu wziąłem "Pana Tadeusza". W części testowej pojawiły się teksty o komizmie i czy trzeba potępiać wyrazy "ciężko" i "ciężki" jako natręctwa w języku polskim. Test w sumie był przyjazny, pytania jasno sformułowane, choć ważne było, by polecenia czytać ze zrozumieniem.

Julia z kolei uważa, że część testu o natręctwach językowych była trudna. - Rozwiązałam wszystkie zadania i cieszę się, że mam to za sobą - mówi. - Na wypracowaniu też pisałam rozprawkę z "Lalki". Temat drugi dotyczący miasta i "Ziemi obiecanej" wydawał mi się trudniejszy. Poza tym mało, kto czytał z nas "Ziemię obiecaną". Moim zdaniem, matura próbna była łatwiejsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto