Medycyna pracy - oferta (nie tylko) dla firm

Artykuł sponsorowany
Znowelizowana w 2008 r. ustawa o służbie medycyny pracy nałożyła na pracodawców obowiązek zapewnienia swoim pracownikom profilaktycznej opieki medycznej, poprzez zawarcie stosownej umowy z podstawową jednostką służby medycyny pracy czyli z uprawnioną do tych badań placówką medyczną. Badania pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane właśnie na podstawie takiej umowy, przy czym powinna być ona zawarta na okres m.in. jednego roku.

Centrum Medyczne AMICUS jest placówką, która wywodzi się z tzw. medycyny przemysłowej. W poprzedniej formie organizacyjnej była to bowiem przychodnia do której dostęp mieli wyłącznie pracownicy Huty Częstochowa. Po dokonanej w 1999 r. reformie systemu ochrony zdrowia i wprowadzeniu regionalnych Kas Chorych, drzwi do AMICUSA zostały otwarte dla wszystkich osób które chcą leczyć się w tej jednostce.

Związki z medycyną pracy, które wpisały się w charakter placówki pozostają w dalszym ciągu bardzo ważnym zakresem udzielanych tutaj świadczeń. Wykonuje je kilku zatrudnionych lekarzy specjalistów w tym zakresie medycyny. Trudno zatem się dziwić, że AMICUS jest cenionym w Częstochowie partnerem pomagającym pracodawcom wywiązać się z obowiązków określonych przez ustawowe przepisy. Profesjonalna opieka medyczna na odpowiednim poziomie oraz sprawnie przeprowadzane badania profilaktyczne mogą bowiem przyczyniać się do spadku absencji chorobowej pracowników, a w efekcie tego również do wzrostu wydajności pracy.

O tym co wchodzi w zakres służby medycyny pracy opowiada lekarz zatrudniony w Centrum Medycznym AMICUS, legitymujący się odpowiednimi uprawnieniami - doktor Henryk Rudy:

Zakres działań medycyny pracy obejmuje wykonywanie badań:

- wstępnych przed przyjęciem do pracy,
- okresowych, zanim upłynie termin ważności poprzednio wydanego zaświadczenia,
- kontrolnych, który dotyczy pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, przed powrotem do pracy.

Ponadto do zadań medycyny pracy należy również przegląd stanowisk, pracy a także udział lekarza medycyny pracy w pracach komisji BHP. W wyniku przeglądu stanowisk pracy powstaje karta opisu stanowiska pracy, często stanowiąca jeden z zasadniczych dokumentów struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa.

Niestety jeszcze dość powszechne jest przekonanie, że badania medycyny pracy to jakaś zbędna procedura, nie mająca w zasadzie większego znaczenia dla nas samych. Nic bardziej błędnego. Często dopiero po dłuższym czasie pracy na danym stanowisku zaczynamy odczuwać wynikające z tego dolegliwości. Podjęcie niezbędnych działań profilaktycznych uchronić może pracownika od trwałej utraty zdrowia. Dlatego istotne jest, aby skierowanie na badania medycyny pracy wystawione przez pracodawcę zawierało aktualne informacje dotyczące stanowiska pracy. Nie bez powodu jest ono dokumentem urzędowym. Niejednokrotnie skierowania na te badania, jak i towarzysząca im dokumentacja medyczna, stanowi ważny dowód w ubieganiu się pracowników o wypłatę świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu wywołanego chorobą zawodową.

Rozmowa z Mirosławem Sobczakiem, Prezesem Zarządu Centrum Medycznego AMICUS

– Niektóre stanowiska pracy wymagają szczególnego rodzaju badań. Do tej kategorii zaliczyć można badania dla zawodowych kierowców czyli osób, do których mają zastosowanie przepisy Ustawy
o transporcie drogowym. Tymi szczególnymi badaniami w tych przypadkach są badania psychotechniczne. Chciałbym pochwalić się w tym miejscu właśnie co zakupioną przez nas ciemnią kabinową mającą zastosowanie w diagnozie widzenia w mroku i wrażliwości na olśnienie – dodaje Mirosław Sobczak, Prezes Zarządu Centrum Medycznego AMICUS.

– Zapraszam zatem pracodawców zatrudniających kierowców do korzystania z naszych usług. Pozwolę sobie jednak zaproszenie do naszej przychodni skierować również do wszystkich osób, które zamierzają dopiero zdobyć prawo jazdy. Przed rozpoczęciem kursu należy przedstawić orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Takie badanie jest odpłatne ale Centrum Medyczne AMICUS dla czytelników Dziennika Zachodniego przygotowało niespodziankę. Każda osoba, która do końca tego roku zgłosi się na badanie dla kierowców z kuponem DZ uzyska 10 % zniżki przy zakupie tego badania. Ale to nie wszystkie niespodzianki jakie dzisiaj chciałbym podarować czytelnikom DZ. Ten sam kupon może być wykorzystany do uzyskania jednego z następujących bonusów:

- 10% zniżki na pakiety rehabilitacyjne,
- 15% zniżki na szczepienia przeciwko grypie,
- 50% zniżki na poradę lekarską u wybranego lekarza specjalisty.

Te trzy ostatnie bonusy możliwe są do uzyskania tylko przez osoby, które zatrudnione są u pracodawcy, z którym NZOZ CM AMICUS ma podpisaną umowę w zakresie medycyny pracy albo taką umowę podpisze z naszą Spółką do końca tego roku. Należy też pamiętać, że uzyskanie bonusu wymaga przedstawienia w rejestracji kuponu DZ z dzisiejszego numeru gazety. Może zatem warto namówić swojego pracodawcę by sprawdził czy ma umowę na medycynę pracy i do kiedy
Doktor Rudy wspominał o udziale lekarza medycyny pracy w pracach komisji BHP. Czy może Pan naszym czytelnikom wyjaśnić jakie zadania ma taka komisja?

Zgodnie z regulacją Kodeksu Pracy, pracodawcy zatrudniający więcej niż 250 pracowników mają obowiązek powołania Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jest to organ doradczy i opiniodawczy w kwestiach szeroko rozumianego środowiska pracy. Do zadań tej Komisji należy w szczególności:

- dokonywanie przeglądu warunków pracy,
- okresowa ocena stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom podczas pracy i chorobom zawodowym,
- formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy,
- współdziałanie z Pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

- Wyraźnie widać, że materia medycyny pracy wymaga szczegółowej wiedzy, którą pracodawcy, szczególnie ci mniejsi chyba niezbyt chętnie chcą zgłębiać. Jaka jest Pana opinia?

Zgadzam się z tym stwierdzeniem. O przepisach dotyczących medycyny pracy przypominamy sobie najczęściej w trakcie kontroli prowadzonej przez PIP. Nie rzadko ta amnezja może pracodawcę słono kosztować. Dlatego zachęcam do współpracy z Centrum Medycznym AMICUS w tym zakresie ponieważ o zbliżającym się upływie okresu na który zawarta jest umowa to my będziemy przypominać pracodawcy. Powiem nieskromnie że jesteśmy specjalistami medycyny pracy o wieloletnim doświadczeniu!

Dziękuję za rozmowę.

NZOZ Centrum Medyczne AMICUS sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto