Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna do przeglądu

kk
Co piąty związek damsko - męski w Polsce ma problemy z rozrodem. Okazuje się, że do 60 procent przypadków niepłododności wynika z niewłaściwego funkcjonowania męskich narządów, a także z coraz ...

Co piąty związek damsko - męski w Polsce ma problemy z rozrodem. Okazuje się, że do 60 procent przypadków niepłododności wynika z niewłaściwego funkcjonowania męskich narządów, a także z coraz mniejszą ilością plemników w nasieniu, a nawet z ich całkowitym brakiem. W Bydgoszczy zajmuje się problemem trzech specjalistów.

Sprawami "męskimi" zajmuje się młody dział medycyny zwany andrologią. W Polsce badania płodności i zaburzeń hormonalnych u męskiej części populacji rozpoczęły się w II połowie lat 50. W całym kraju jest niewielu andrologów. W Bydgoszczy trzech.

Dbamy o serce, leczymy nerki i wątrobę, ale nie myślimy o tym, że kiedyś być może zechcemy mieć dziecko i wtedy mogą się zdarzyć nieoczekiwane problemy.

- Niepłodność to choroba cywilizacyjna, społeczna - mówi dr n. med. Zbigniew Sobociński, specjalista położnik - ginekolog - androlog. - Tylko że o tym schorzeniu nie mówi się, niestety, dostatecznie głośno. Pewne odchylenia od normy można zauważyć u chłopców już w dzieciństwie. Często jądra nie trafiają na miejsce swego przeznaczenia, czyli do worka mosznowego.

O swoją płodność powinno się zadbać. Zdrowy styl życia może wpłynąć na funkcjonowanie narządów, którymi sterują hormony. Co może zaburzyć pracę hormonów?

- Nadużywanie alkoholu, nikotynizm, narkomania, długotrwałe zażywanie leków, a przede wszystkim anaboliki - wymienia doktor. - Zażywanie anabolików to wielka bezmyślność. Widzi się charakterystyczny typ "dziwnego" faceta, który oprócz mięśni i szerokiego karku ma także problem z nadmiarem testosteronu. Ten męski hormon powoduje nie tylko łysienie, ale blokuje także wydzielanie hormonów, co prowadzi do zaniku potencji, a nawet do zaniku jąder.

Przebyte choroby to potencjalne zagrożenie dla płodności. Świnkowe zapalenie jąder, gruźlica, choroby układu krążenia, zapalenie nerek, choroby wątroby i trzustki, cukrzyca, choroby weneryczne - wpływają na jakość nasienia i na drożność nasieniowodów. Pewne obawy wzbudzają także warunki pracy i styl ubioru.

- Niepłodności może się obawiać mężczyzna, który wykonuje, na przykład zawód kierowcy - tłumaczy doktor Sobociński. - Szkodzi także długotrwałe siedzenie, przegrzewanie jąder.

Panowie pracujący w wysokich temperaturach także są w grupie ryzyka, osoby przebywające w silnym polu elektromagnetycznym, a także wszyscy, którzy bez umiaru wylegują się w solarium. Dodam, że niekorzystny wpływ na męskie narządy mają obcisłe slipy i obcisłe spodnie uszyte ze sztucznych materiałów.

Zaburzenia płodności zarówno kobiet jak i mężczyzn to jeszcze nie wyrok. Niepłodność można diagnozować i leczyć. Odpowiednio wczesna diagnoza to dużo większe szanse na sukces. Warto zatem, przed zaplanowaną prokreacją złożyć wizytę u androloga i poddać się wszechstronnemu "przeglądowi".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto