MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta on-line

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Mamy do załatwienia sprawę w urzędzie? Ale chcemy skorzystać z Internetu, zamiast biegać po mieście i stać w kolejkach? Jest to już możliwe. Przynajmniej w pewnym zakresie.

Wszystkie polskie miasta mają już swoje strony internetowe. Oprócz tych oficjalnych, które zazwyczaj znajdują się pod adresem www.nazwamiasta.pl, jest też wiele stron tematycznie związanych z konkretnym miejscem w mieście lub wydarzeniami. Na przykład w Bydgoszczy znajdziemy stronę o dzielnicy Fordon www.infofordon.pl lub portal pasjonatów rowerów www.rowerowabydgoszcz.org.
Właściwie wszystkie miasta, nawet mniejsze, jak na przykład Chełmno, mają kamery internetowe, z których obraz jest przekazywany na żywo. Możemy więc pojechać do sanatorium w Krynicy Morskiej i pomachać do męża o umówionej godzinie. Władze Chełmna postanowiły nawet w taki sposób promować swoje miasto, instalując jedną z kamer skierowaną na ławeczkę zakochanych.

Zawartość serwisów jest naprawdę bogata. Zazwyczaj informacje są nie tylko w języku polskim, ale również po angielsku i niemiecku. Ale można też znaleźć witryny, które mają na stronie dodatkowo język francuski i rosyjski. Innych, bardziej egzotycznych dla nas języków, na przykład chiński nie ma.

Kontakt z urzędnikiem jest możliwy nie tylko telefonicznie. Wszystkie miasta mają zainstalowane komunikatory, które są czynne zazwyczaj w godzinach pracy urzędów. Najczęściej jest to gadu-gadu. Ale można również porozmawiać z urzędnikiem, korzystając ze Skype.

A jak jest z umówieniem się na konkretny dzień i godzinę? Właściwie taka możliwość istnieje tylko czasami. Na pewno oferuje to witryna Krakowa. Natomiast w innych miastach urzędnicy informują, że praktycznie nie ma długich kolejek, więc interesanci przyjmowani są na bieżąco.

A jak jest ze składaniem podań przez Internet?
Każde miasto ma ESP, czyli Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Jednak zawiedzie się ten, kto uzna, że jest to forma złożenia dokumentów. To po prostu możliwość przesłania niektórych dokumentów. Teoretycznie, aby z niej skorzystać jest potrzebny podpis kwalifikowany, który jest dość kosztowny i trudno go uzyskać. Ciekawie z tym problemem poradził sobie Olsztyn. Wydaje własny podpis, niekwalifikowany, na podstawie którego przyjmuje podania. W Bydgoszczy można przesłać podanie do ESP nawet bez podpisu. Wszystkie jednak te ułatwienia nie są typowym złożeniem podania za pomocą internetu. To po prostu możliwość przesłania niektórych dokumentów mailowo za pomocą ESP. System nie weryfikuje poprawności wprowadzanych danych.
Jeśli jednak nam się udało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka nas tylko wizyta w urzędzie po odbiór dokumentów. Należy jednak wtedy pamiętać o zabraniu ze sobą oryginałów, które posłużyły do wypełniania podań. Pani w okienku, po zweryfikowaniu ich, wyda nam upragniony dokument.
Co ważne, na każdej ze stron są dostępne wszystkie potrzebne formularze i podpowiedzi, jak prawidłowo je wypełnić. Jeśli nie mamy na swoim komputerze zainstalowanego programu, aby je otworzyć, jest on zawsze umieszczony na stronie danego urzędu i bezpłatnie możliwy do ściągnięcia.

Jak, gdzie i kiedy?
Takie informacje znajdują się zawsze na stronie głównej. Plan Miasta, najciekawsze obiekty, trasy rowerowe, muzea, ciekawostki. Poza tym informacje bardzo przydatne dla rodziców, czyli kiedy i jak można zapisać dziecko do przedszkola. Są też informacje o szkołach, ich adresy, numery telefonów i zazwyczaj adresy mailowe. Wprowadzenie stron www szkoły lub przedszkola pozwala na szybkie najechanie na link i otworzenie interesującej nas strony.
Podawane są również informacje o budżecie miasta, planowanych inwestycjach i dokonaniach.

Czy to wszystko oznacza, że inetrnet stał się bliski urzędom? Raczej tak. Ilość informacji podanych na stronach jest naprawdę imponująca. Nawigacja na każdej ze stron jest łatwa, nawet dla przeciętnego entuzjasty komputerów. Zastosowane czcionki są czytelne, ważniejsze informacje zaznaczone wytłuszczonym drukiem. Kolorowe banery zachęcają do otworzenia podstron z informacjami promowanymi przez miasto. Są też tzw. samouczki, czyli podstawowe informacje pomocne w korzystaniu z poszczególnych opcji na stronie. Nie znaczy jednak, że możemy wpadać w zachwyt. Bywa, że strony chodzą wolno, albo nie otwierają się we wszystkich przeglądarkach. Czasami pojawi się też komunikat, że interesująca nas strona nie została znaleziona lub wystąpił na niej błąd. Jednak patrząc z perspektywy kilku ostatnich lat, można powiedzieć, że internet zdobył ostatni bastion. Urząd.

Zobacz też:



od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto