Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto-Ogród. Osiedle Sielanka w Bydgoszczy

J.Ziółkowski
J.Ziółkowski
W Bydgoszczy jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Między innymi taką osobliwością jest kompleks urbanistyczno-architektoniczny Sielanka, powstały w idei Miasta-Ogrodu.

Zobacz też: Zieleń w Moim Mieście - serwis specjalny MM


Sielanka znajduje się niemal w samym centrum miasta, jednak daleko jej do gwarnych i ruchliwych ulic Śródmieścia. Obszar o powierzchni 10.5 ha, znajdujący się między ulicami Markwarta, Ossolińskich i Paderewskiego, to zupełnie inne podejście do urbanistyki miasta. Całe to założenie powstało w idei Miasta-Ogrodu. Pomysł na takie zaaranżowanie powierzchni miejskiej wywodzi się z idei angielskiego urbanisty Ebenezera Howarda. Koncepcja ta opiera się na luźnej, niskiej zabudowie, ale przede wszystkim z dużym udziałem terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta.

Tu podaj tekst alternatywny

Pomysł zastosowanie tej koncepcji w naszym mieście narodził się na początku XX w. Projekt stworzył niemiecki urbanista i architekt Hermann Joseph Stübben. Był to wybitny specjalista, który wcześniej pełnił funkcję architekta miejskiego w Akwizgranie i w Kolonii. Jednak największe uznanie zyskał, realizując prace urbanistyczne w wielu miastach Europy. W roku 1903 został kierownikiem Królewskiej Komisji Rozbudowy Urbanistycznej Miasta Poznania, projektując tam dzielnice, takie jak Sołacz czy Dzielnica Cesarska. W Polsce oprócz Poznania i Bydgoszczy jego projekty zrealizowano jeszcze w Głogowie i Wałbrzychu.

Tu podaj tekst alternatywny

Plan osiedla przewidywał stworzenie willowej dzielnicy ze zbliżonym do prostokąta placem pośrodku, w formie angielskiego skweru. Pierwotnie skwer, usytuowany w centralnym punkcie zabudowy, przecięty był alejką, zakreślającą nieregularny owal i łączącą się czterema krótkimi dojściami z ciągami przyległych ulic. Jednak ta forma została zmieniona w 1925 roku przez innego architekta Mariana Günzla, który zakomponował nowe założenie ogrodowe. W kolejnych okresach, dzisiejszy skwer Mariana Turwida, jeszcze kilkakrotnie zmieniał swoją formę.

Tu podaj tekst alternatywny

Dziś przybrał on koncepcję zbliżoną do stylu ogrodów włoskich. Centralnym punktem i jednocześnie miejscem przecięcia się dwóch głównych alejek, jest okrągła rabata, która zmienia swój wygląd w zależności od pory roku. Jest to jedyny zmienny element tego ogrodu. W roślinności głównej części skweru dominują Żywotniki oraz formowane krzewy takie jak Cis, Berberys czy Tawuła Japońska. Jako udzielną część ogrodu można uznać przestrzeń na planie trójkąta, leżąca na przeciwko Pałacu Ślubów. Tam mamy świerki, jałowce, derenie oraz przepiękną różę pnącą, posadzoną przy efektownie wyglądającej pergoli. Cały skwer wygląda na zadbany, jest tam czysto i można na chwilę przysiąść na jednej z wielu ławek.

To nie wszystkie tereny zieleni na terenie tej części miasta. Oprócz wspomnianego skweru Turwida, w niewielkiej odległości znajdują się jeszcze dwa skwery: Podporucznika Białego i Mikołaja Kopernika (o których napiszę wkrótce w oddzielnym artykule).

Tu podaj tekst alternatywny

Oprócz ładnego ogrodu na głównym placu, Sielanka to też perła bydgoskiej architektury. Powstała ona w duchu willowej architektury z poczatku XX wieku i nawiązuje do form eklektycznych i historyzujących, z przewagą cech neoklasycystycznych i neobarokowych. Poza tym dużo jest oszczędnych w formie willi modernistycznych, które modne były w dwudziestoleciu międzywojennym. Zamieszkałych jest dziś tylko część z nich. Poza pierwotnym zastosowaniem mieszkalnym, wille stały się siedzibami banków, firm oraz urzędu miasta, w tym najbardziej znanego urzędu stanu cywilnego potocznie nazywanego Pałacem Ślubów.

Tu podaj tekst alternatywny

Sielanka to wyjątkowe miejsce na tle naszego miasta. Klimat willowej architekty z zadbanymi placami pełnymi zieleni, zachęca do spacerów. Można tylko odrobinę żałować braku jakiejś kawiarni, restauracji czy kameralnego pensjonatu, który mógłby przyciągnąć bydgoszczan w to piękne miejsce. Można mieć tylko nadzieję, że to osiedle stanie się (a może już jest) prawdziwą perłą Bydgoszczy.

Tu podaj tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto