Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje 2023. Wystawy, warsztaty i rozmowy z twórcami [HARMONOGRAM]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Od 2014 roku nasz Festiwal przyznaje Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W tym roku nagroda ta trafiła w ręce Miriam Aleksandrowicz (na zdjęciu z lewej).
Od 2014 roku nasz Festiwal przyznaje Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W tym roku nagroda ta trafiła w ręce Miriam Aleksandrowicz (na zdjęciu z lewej). Arkadiusz Wojtasiewicz
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza po raz kolejny na tydzień pełen filmowych wrażeń. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje.

Za nami festiwalowe Do-grywki, podczas których widzowie wyłonili dodatkową animację, która wejdzie do Międzynarodowego Konkursu tegorocznego, 12. już Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE. Zwycięzcą, który skradł serca widzów, został film pt. "The Smile (reż. Erik van Schaaik). Właściwe wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę, 16 kwietnia, o godz. 12 nagrodzoną Oscarem animacją „Guillermo del Toro: Pinokio” z 2022 r.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

Animocje w Bydgoszczy. Spotkanie z mistrzynią dubbingu

- Poprzez ANIMOCJE dajemy widzom szansę praktycznego poznania tej dziedziny sztuki. W kinie animowanym poszukujemy odważnych, ciekawych i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w animacji oraz nieszablonowego wykorzystywania tradycyjnych technik – mówi Weronika Płaczek. - Zwracamy też uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami – muzyką, grami komputerowymi, sztukami wizualnymi i aktorstwem… Od 2014 roku nasz Festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych – dodaje.

W tym roku nagroda ta trafiła w ręce Miriam Aleksandrowicz. Wręczenie oraz spotkanie z laureatką odbyło się w niedzielę, 16 kwietnia w Music Cafe Szpulka (zdjęcia zamieszczamy w galerii).

Aktorka odpowiedzialna jest za ponad sto polskich wersji językowych w filmowych i serialowych hitach. Dubbingiem zajmuje się od piątego roku życia. Pracowała u boku takich osobowości jak Jan Kreczmar, Andrzej Seweryn, Marian Kociniak czy Mariusz Dmochowski. Jej debiutem dubbingowym był film „Bingo” opowiadający historię przyjaźni chłopca i cyrkowego psa. Ma na swoim koncie także telewizyjne części „Muppetów”, serię przygód o Asterixie i Obelixie, „E.T”, serial „Przyjaciele”, film „Babe - świnka z klasą”, filmową wersja „Kacpra”, za który otrzymała podziękowanie za najlepszy dubbing światowy. Wyreżyserowała również seriale animowane m.in. „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”, w którym wcieliła się w Panią Foster, „Kurdów”, w których zasłynęła jako Babcia oraz „Chojraka - tchórzliwego psa” (jako Muriel Motyka). Z kolei fani gier komputerowych doceniają jej pracę nad dubbingiem takich tytułów jak „Diablo II”, „Might&Magic: Heroes”, „Larry: Miłość na fali” czy „Kapitan Pazur”.

- Dubbing nie jest powieleniem oryginału i nie jest przenoszeniem filmu w stu procentach. Dubbing to przystosowywanie danego materiału do danej rzeczywistości. Najlepszy dubbing to taki, którego nie słychać. Najlepszy dubbing jest w momencie, gdy ktoś nie wie czy to było dubbingowane, czy nie. Jeżeli nam się coś takiego uda, to znaczy, że zrobiliśmy dobrze swoją pracę - podkreśla Miriam Aleksandrowicz.

Animocje potrwają do 22 kwietnia. W tym czasie będziemy mieli okazję zapoznać się z produkcjami konkursowymi i pokazami specjalnymi. Pierwszy blok Konkursu Międzynarodowego rozpocznie się o godz. 17 we wtorek, 18 kwietnia i potrwa 95 minut. Kolejnego dnia od godz. 9 obejrzymy filmy w ramach Konkursu Filmów dla Dzieci i Młodzieży (3+, 12+, 7+ - co dwie godziny), a o godz. 17 - drugi blok Konkursu Międzynarodowego. O godz. 21 rozpocznie się Konkurs Filmów Muzycznych.

W czwartek 20 kwietnia, pokazy filmów konkursowych rozpoczną się o godz. 9 (dwa bloki w ramach Konkursu Filmów dla Dzieci i Młodzieży: 5+ i 15+). Od godz. 17 - blok trzeci Konkursu Międzynarodowego.

Ostatni z bloków Konkursu Międzynarodowego obejrzymy w piątek, 21 kwietnia, o godz. 17. Zwycięzców zaś poznamy w sobotę, 22 kwietnia w Kinie Orzeł, o godz. 19. Wydarzenie zakończy seans "Marcel Muszelka w różowych bucikach” z 2021 r. (reż. Dean Fleischer-Camp). Po zakończeniu organizatorzy zapraszają tradycyjnie na afterparty w Szpulce „Brutality Garden”.

Animocje w Bydgoszczy: wystawy, warsztaty i rozmowy z twórcami

Animocjom, jak co roku, będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Do 23 kwietnia będzie można obejrzeć wystawę "BAP: Obrazując Animowaną Kooperatywę", która będzie dostępna w foyer MCK. Z kolei w dniach 19-22 kwietnia Natalia Kozieł poprowadzi warsztaty animacji filmowej pt. "Popatrz - Ania" (obowiązuje rezerwacja: [email protected]. Koszt udziału: 10 zł). Warsztaty będą prowadzone w grupach: seniorzy, dzieci 12+, dzieci 6+ (z opiekunem) oraz dzieci w wieku 7-12 lat. Oprócz tego na uczestników będą czekały pokazy kuratorskie, rozmowy z twórcami i wydarzenia specjalne, jak np. Masterclass Alexandry Ramires: "BAP od środka – anatomia animowanego kolektywu". Szczegółowy harmonogram festiwalu jest dostępny na www.animocje.com.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto