Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie fontanny w Bydgoszczy nie zostaną uruchomione. Mogą być nośnikiem koronawirusa

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Fontanna multimedialna przy Filharmonii Pomorskiej cieszy się dużym zainteresowaniem bydgoszczan. Zarządzający nią MWiK czeka opinię sanepidu. Od tego uzależnia jej uruchomienie.
Fontanna multimedialna przy Filharmonii Pomorskiej cieszy się dużym zainteresowaniem bydgoszczan. Zarządzający nią MWiK czeka opinię sanepidu. Od tego uzależnia jej uruchomienie. Tomasz Czachorowski
Tradycyjnie 1 maja w Bydgoszczy powinien rozpocząć się sezon fontannowy. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa uliczne wodotryski nie zostaną uruchomione w terminie. Ratusz otrzymał w tej sprawie zalecenie z sanepidu.

Na terenie Bydgoszczy funkcjonuje ogółem 8 fontann będących w utrzymaniu miasta. Te stacjonarne zlokalizowane są: na Starym Rynku - dwie (Chłopcy z gęsią i fontanna mgłowa), w Parku im. Kazimierza Wielkiego - Potop, fontanna na Wzgórzu Dąbrowskiego, Mokry Chodnik przy ul. Marcinkowskiego, Chłopcy z rybą przy skwerze Nowakowskiego. Są też fontanny pływające, znajdują się na Starym Kanale Bydgoskim i w zbiorniku wodnym „Balaton”.

Dodatkowy nośnik wirusa

Jeszcze w minioną środę Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, podkreślała, że decyzja w sprawie włączenia miejskich fontann nie została podjęta. W czwartek (23 kwietnia) jednak poinformowała: - Otrzymaliśmy właśnie informację z sanepidu, że nie zaleca się uruchamiania ulicznych wodotrysków - mówi. - Oczywiście, zastosujemy się do tych zaleceń.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy tłumaczy:
- W związku z trwającą epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, jak również dynamiczną sytuacją w zakresie ogłaszania kolejnych etapów znoszenia ograniczeń oraz zbliżającą się korzystną aurą pogodową nie zalecamy uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi (fontanny typu „dry plaza”) lub innych tego typu obiektów. Aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa - mówi Olga Radkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Kąpielisko bardzo zmieniło się na korzyść  od ubiegłego roku.  Zbudowano zjeżdżalnię i nowe pomosty.  

Od poniedziałku bezpieczeństwa kąpiących się strzegą tu ratownicy.  Imprezę na powitanie lata poprowadził w Wąsoszu  Marcin Gąsiorowski.  Na scenie zaprezentowały się m.in. wokalistki: Emilia Kochańska i Aleksandra Korzeb.  Publiczność oklaskiwała też popisy taneczne w wykonaniu zespołu Ol -Tom z Białych Błot.  Do tańca dali się porwać także widzowie.  Starsi młodsi razem z Marcinem Gąsiorowskim tańczyli zumbę.  Na brak atrakcji nie mogły narzekać także dzieci. Przygotowano dla nich  wiele konkursów. Przyjechali też strażacy OSP z Chomętowa. Na finał zagrał zespół Hakuna Matata, który zaproponował afrykańskie rytmy. 


XI Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB:

Huczne otwarcie sezonu na kąpielisku w Wąsoszu [zdjęcia]

Przypomnijmy, że fontanny stanowią ozdobne elementy architektury. Sanepid nie ma obowiązku nadzoru nad jakością wody, która się w nich znajduje.
- Ustawodawca nie przewidział konieczności jej badania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - mówi Olga Radkiewicz.

W Bydgoszczy dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się też fontanna multimedialna w pobliżu Filharmonii Pomorskiej, którą zarządzają Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
- Czekamy na oficjalne pismo z sanepidu. Od tej opinii uzależniamy decyzję, czy fontannę uruchomimy, czy nie - informuje MWiK.

Rzeźba wciąż w konserwacji

Tymczasem w cieniu pandemii koronawirsua trwa konserwacja rzeźby mężczyzny walczącego z wężem. To kolejny, po niedźwiadkach, element Fontanny Potop, który będzie odnowiony. W lutym br. rzeźbę zdemontowano, załadowano na lawetę i przewieziono do Torunia.

- Zajmuje się tym sprawdzona firma, która odnawiała już niedźwiadki - mówi Zdzisław Tylicki, wiceprezes Stowarzyszenia Bydgoska Fontanna Potop. - Renowacja była konieczna, bo na rzeźbie pojawiły się plamy rdzy. Całość musi zostać oczyszczona laserowo i zabezpieczona żywicą. Wstępnie prace miały się zakończyć w połowie czerwca, ale właśnie rozmawiałem z przedstawicielem firmy z Torunia i niewykluczone, że nastąpi to szybciej, już pod koniec maja. Dodam tylko, że misa fontanny została już wcześniej wyremontowana.

Prace związane z oczyszczeniem i konserwacją pochłoną ok. 65 tys. zł. Koszty renowacji pokryje ratusz, który jest właścicielem Fontanny Potop. Przypomnijmy, że w 2015 roku stowarzyszenie przekazało ten wodotrysk miastu.

Pamiętacie stary Dworzec PKP, budujące się miasto, hotel Orbis, księgarnię Współczesną, dawne tramwaje na Dworcowej, które jeździły aż do obecnej Gdańskiej (kiedyś Aleje 1 Maja), małe i duże fiaty, wartburgi, warszawy i moskwicze na bydgoskich ulicach? Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy!

Zdjęcia pochodzą z filmiku, jaki na portalu YouTube zamieścił użytkownik TheIrek77. Te kadry, jak i więcej zdjęć do obejrzenia na portalu YT:

Bydgoszcz na zdjęciach z dawnych lat. Tak miasto wyglądało w...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto