Miejskie legendy studenckie: od przytułków dla ubogich po nowoczesne szpitale i uczelnię

Artykuł sponsorowany Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wspólnie z prowadzącym Arturem Dobiegałą oraz historykiem medycyny dr Wojciechem Ślusarczykiem wybierzemy się dziś w podróż w czasie – od pierwszych bydgoskich lecznic i aptek, po współczesne szpitale i wnętrza Collegium Medicum UMK.

Mówiąc dziś o szpitalu zazwyczaj mamy na myśli wielopiętrowy gmach, maszyny ratujące życie, mrowie personelu i ambulanse. Szpitale ze średniowiecza i wczesnej nowożytności nie były jednak szpitalami w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. O tym, jak kiedyś wyglądały, opowiada dr Wojciech Ślusarczyk z CM UMK:

- Szpitale w średniowieczu zakładano przy kościołach, żeby nieść w nich pomoc w ramach chrześcijańskiego miłosierdzia. Przyjmowano do nich osoby, które wymagały opieki, ale ta opieka wynikała nie tylko ze stanu zdrowia, ale często nieporadności i po prostu biedy. Szpitale były więc przytułkami, a nie lecznicami. Oczywiście te biedne osoby często były też schorowane, więc również świadczono im w tych miejscach pomoc medyczną - mówi historyk medycyny.

• Jak działał teriak - średniowieczny „lek na wszystko”?
• Które bydgoskie muzeum zostało zbudowane na planie dawnego szpitala?
• Gdzie utworzono pierwszy nowoczesny szpital miejski w Bydgoszczy?
• Która bydgoska apteka działała przez ponad 600 lat?
• Jak zmieniał się budynek Collegium Medicum na przestrzeni lat?

To tylko część pytań, na które odpowiadamy w programie, który przygotowaliśmy z ekspertami z Collegium Medicum UMK. Zachęcamy do obejrzenia całości!

W tym miejscu przypominamy też, że już 7 czerwca rusza Internetowa Rejestracja Kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w CM UMK.

Aby wziąć udział w rekrutacji wszyscy kandydaci powinni założyć konto w internetowym systemie rekrutacyjnym. Oprócz rejestracji, która potrwa do 7 lipca, wymagane jest również dokonanie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł/kierunek.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz na stronie: rekrutacja.cm.umk.pl

Powodzenia na egzaminach i do zobaczenia w październiku!

Wideo

Dodaj ogłoszenie