18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie toalety w Pile: jak wyglądają? Czy można bezpiecznie z nich korzystać?

Dorota Bonzel
Miejskie toalety w Pile
Miejskie toalety w Pile DB
Miejskie toalety w Pile odbiegają od stereotypu dotyczącego publicznych szaletów. 19 listopada przypada Światowy Dzień Toalet i właśnie z tej okazji zajrzeliśmy, jak wyglądają toalety w naszym mieście.

19 listopada przypada Światowy Dzień Toalet. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku, by zwrócić uwagę na standardy, jakie panują w toaletach, szczególnie w tych publicznych.

O miejskich szaletach panuje wiele stereotypowych opinii. Gdyby ktoś miał się nimi kierować, lepiej, żeby zrezygnował w ogóle z korzystania z miejskiej toalety. Okazuje się jednak, że pilskie ubikacje w niczym nie odbiegają od tych domowych.

>>> Zobacz też: Morsy z Piły: sezon kąpieli w jeziorze Płotki zaliczony

Pierwsze zaskoczenie: toaleta miejska na rogu al. Piastów i ul. Ossolińskich. Osobne wejście dla kobiet i mężczyzn. W środku na ścianach estetyczne i ładne brązowe płytki. Podłoga jest czysta. I, co najważniejsze, nie czuć zapachu moczu.

- Wiele osób się dziwi. Niektórzy mówią, że nawet w domu nie mają takich łazienek - śmieje się pani Krystyna, która w piątek w południe była w pracy. - Wszystko zmieniło się po remoncie, który był dwa lata temu. Teraz wygląda to bardzo estetycznie.

Pani Krystyna dodaje, że odkąd toalety są ładniejsze, ludzie trochę bardziej o nie dbają.

- Oczywiście cały czas zdarzają się osoby, które zapomną spłukać po sobie wody, albo rąk nie umyją. Ale takie sytuacje należą już naprawdę do rzadkości.

Pani Sylwia, młoda i sympatyczna kobieta, w niczym nie przypominająca osławionej "babci klozetowej" pracuje w szalecie na rogu ul. Śródmiejskiej i pl. Zwycięstwa. Kobieta przyznaje, że toalety publiczne w Pile są dużo ładniejsze od tych w Warszawie czy Poznaniu. I dużo czystsze.

- W Poznaniu widziałam nawet spłuczkę ze sznurkiem! - opowiada z przejęciem.

W Pile stosunkowo niedawno remont przeszła też toaleta na targowisku. I także tak dużo się zmieniło.

- I odkąd jest ładniej, klienci nie narzekają, że skorzystanie z wc kosztuje dwa złote. Wiedzą, że za "luksus" trzeba płacić - śmieje się pani Arleta. I opowiada, że praca jako "babcia klozetowa" na początku była dla niej trudna.

- Nie mogłam się przełamać, żeby sprzątać po kimś, kto się załatwiał. Ale po miesiącu się przyzwyczaiłam. Teraz nie narzekam na swoje zajęcie.

Światowy Dzień Toalet został ustanowiony Światową Organizację Toalet
Miało to miejsce w 2001 roku w Singapurze. Dlaczego ustanowiono taki dzień? Aby zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach ludzie na świecie załatwiają swoje potrzeby. W Polsce standardem jest już toaleta w domu, spłuczka i papier toaletowy. Ale problem braku toalet może dotyczyć nawet 2,5 miliarda ludzi!.

Miejskie toalety w Pile
Coraz trudniej w małych miastach o publiczny szalet. Często też toalety z panią, która kasuje za korzystanie z wc zastępowane są toi - toiami. W Pile są dwie miejsce toalety, w których zatrudnieni są pracownicy. Skorzystanie z toalety kosztuje 2 złote. Szalety czynne są od 10 do 18 ( od 15 października do 15 kwietnia) i od 8. do 20. (od 16 kwietnia do 14 października).

Miejskie toalety w Pile: klientów nie brakuje
Szacuje się, że z szaletu na targowisku dziennie korzysta nawet 100 osób. W toalecie na targowisku można nie tylko załatwić potrzebę, ale nawet kupić podpaskę czy pieluchę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto