Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bydgoszczy odebrali blisko 400 sadzonek w ramach akcji "Bądź EKO na jesień" [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tegoroczna odsłona akcji "Bądź EKO na jesień odbyła się w sobotę, 17 października na placu przed bydgoskim Focusem.
Tegoroczna odsłona akcji "Bądź EKO na jesień odbyła się w sobotę, 17 października na placu przed bydgoskim Focusem. Tomasz Czachorowski
Około 1100 litrów plastiku zebrano podczas sobotniej akcji „Bądź EKO na jesień” w Bydgoszczy. W zamian mieszkańcy otrzymali niemal czterysta sadzonek drzewek i wrzosów. Z kolei partnerzy imprezy przekazali bydgoszczanom praktyczne ekologiczne torby.

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

Zadaniem uczestników było zebranie minimum dziesięciu zużytych butelek, pojemników itp. lub przynajmniej dwudziestu plastikowych nakrętek. Osoby, które przyłączyły się do inicjatywy, mogły bezpłatnie odebrać sadzonkę drzewka lub wrzosu.

Dla dobra planety

Akcja odbyła się w sobotę 17 października na placu przed Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy w godzinach od 12 do 17. Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, mieszkańcy nie zawiedli i, podobnie jak w ubiegłym roku w ramach akcji „Bądź EKO na wiosnę” pokazali, że dobro naszej planety jest dla nich niezwykle ważne. Łącznie udało się zapełnić 1100-litrowy pojemnik na zużyte butelki i inne plastikowe pojemniki.

Oprócz młodych drzew i wrzosów uczestnicy akcji „Bądź EKO na jesień” otrzymali praktyczne ekotorby od partnerów imprezy. Wydarzenie odbyło się z uwzględnieniem obowiązujących zasad epidemiologicznych.

Partnerami akcji są: Nitrochem, Pronatura, Remondis, Kapral – car, MWiK Bydgoszcz, Woda Bydgoska oraz Centrum Handlowe Focus w Bydgoszczy.

- Troska o środowisko naturalne zaczyna się już w miejscu zamieszkania. A o nasze otoczenie możemy zadbać na wiele sposobów. Inicjatywa „Bądź eko na jesień” była doskonałą okazją do tego, aby zaangażować mieszkańców w działania na rzecz środowiska. Wspólnie z organizatorem i partnerami chcemy promować wśród klientów zachowania przyjazne dla naszego ekosystemu, takie jak segregacja odpadów czy recykling – podkreśla Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć, że jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen podczas 2500 ludzi. Wrzos z kolei ma liczne właściwości, w tym lecznicze. Pomaga między innymi przy dolegliwościach, takich jak kamica nerkowa czy zakażenie dróg moczowych. Jest popularny także w sektorze zdrowej żywności oraz w przemyśle kosmetycznym, a jego zapach działa relaksująco na zmysły.

Zbiórka dla Celinki

Co ważne, akcja miała na celu nie tylko promowanie postaw proekologicznych. Oprócz plastikowych butelek zebraliśmy także 15 kilogramów nakrętek w ramach zbiórki charytatywnej dla Celinki. Przypominamy, 9-miesięczna Celinka z Szubina walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni. Pomóc może jej terapia genowa wyceniona na ponad 9 milionów złotych. Dotychczasowe wpłaty to około 1/3 potrzebnej kwoty. Zbiórka prowadzona będzie do grudnia przez Fundację Siepomaga, na stronie internetowej www.siepomaga.pl/celinka.

Darowiznę można przekazać także przelewem na rachunek: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892 (odbiorca: Fundacja Siepomaga, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań. Tytuł przelewu: 22363 Celina Andrzejewska darowizna). Dodatkowo, na Facebooku prowadzone są licytacje (hasło: „Licytacje dla Celinki”).

W ostatnich dniach w pasie zieleni na wysokości ul. Zbożowy Rynek 2, archeolodzy niespodziewanie natrafili na pochówki z czasów wczesnego średniowiecza (ok. X-XII wiek).

Rozbudowa ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Są kolejne znalezis...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto