Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy świętokrzyskiego są najmniej zadłużeniu w Polsce

Redakcja
Kwota zaległych płatności wzrosła w 2011 roku o ponad 40%, mimo to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego są najmniej zadłużeniu w Polsce.

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego na koniec 2011 roku zalegali z płatnościami o łącznej wartości blisko 0,57 miliarda złotych. W ciągu minionych 12 miesięcy ta kwota wzrosła o ponad 40%. Liczba osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem płatności wyniosła ponad 41 tysięcy osób, na szczęście rosła tylko w pierwszych miesiącach 2011 roku. Mimo tak znaczących wartości, województwo świętokrzyskie na tle pozostałych regionów wypada bardzo dobrze, ma najniższe łączne zadłużenie mieszkańców i najniższą liczbę niesolidnych dłużników - wynika z rocznego raportu InfoDług za rok 2011 dotyczące województwa świętokrzyskiego przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A.

Mimo bardzo trudnego okresu jakim był 2011 rok, pełen zawirowań na rynkach finansowych, trudnej sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie, przyrost liczby osób mających problem z terminowym regulowaniem zobowiązań rosła wolniej niż w poprzednich latach. W rejestrach dłużników odnotowano duże zmiany, rosła liczba likwidowanych wpisów, ich miejsce zajęły nowe. Część była wynikiem spłaty zaległych zobowiązań, ale istotny wpływ miała też sprzedaż portfeli wierzytelności przez instytucje finansowe. Trudno w tej chwili ocenić ile z tych usuniętych wpisów wróci w nowym roku.

Niestety łączna kwota zaległych płatności nadal dynamicznie rośnie. W 2011 roku powiększyła się o ponad 157 milionów złotych i wyniosła na koniec roku 0,57 miliarda złotych. Jest to najniższe łączne zadłużenie w Polsce, najbardziej zalegają Ślązacy, na ponad 6,7 miliarda złotych. Osoby, które nie regulują w terminie zobowiązań w coraz większym stopniu odczuwają rosnące odsetki. Pocieszający może być jednak fakt, że zaległości to nadal stosunkowo małe kwoty, ponad 60% stanowi przeterminowane zadłużenie poniżej 5 tysięcy złotych.

W 2011 roku liczba osób, które w świętokrzyskim nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań, wzrosła o 2,1 tysiąca osób. Co jednak szczególnie ważne, wzrost ten miał miejsce tylko w pierwszych miesiącach, później liczba klientów podwyższonego ryzyka ustabilizowała się. Region ma najniższą liczbę nierzetelnych dłużników w Polsce, ma też drugi najniższy ich odsetek , zaledwie 3,3% Dla porównania w województwie zachodnio-pomorskim, czyli pod tym względem najgorszym w Polsce, wskaźnik ten wynosi aż 7,8%.

Wśród pięciu najbardziej zadłużonych osób w Polsce, nie ma żadnego mieszkańca województwa świętokrzyskiego. Niechlubny lider to mieszkaniec Mazowsza, który jest zadłużony na ponad 96 milionów złotych. Jego dług cały czas rośnie, w samym roku 2011 wzrósł o ponad 17 milionów złotych.

„Analizując sytuację regionu, niepokojący jest szczególnie dynamiczny wzrost łącznej kwoty zadłużenia o ponad 60% w 2011 roku. Pocieszający może być fakt, że grupa dłużników zwiększała się tylko w pierwszych miesiącach minionego roku. Oznacza to jednak również, że kwota przeterminowanych płatności powiększa się głównie przez rosnące odsetki. Mimo to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego na tle całej Polski nie wypadają tak źle, region ten wyróżnia się jednym z niższych odsetek dłużników.” – mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor

BIG InfoMonitor zwraca również uwagę, że problemy z nieterminowym realizowaniem płatności dotyczą nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorstw. Dotychczasowe doświadczenia we współpracy z sektorem małych i średnich firm pokazują, że zatory płatnicze są poważnym utrudnieniem w prowadzeniu działalności aż dla 77% przedsiębiorstw. Co szczególnie niepokojące to częsty brak weryfikacji wiarygodności finansowej kontrahentów jeszcze przed podjęciem współpracy. Ponad połowa firm nie dokonuje takich analiz. Takie podejście przedsiębiorców może rodzić na dalszym etapie współpracy szereg problemów, szczególnie związanych z otrzymaniem należnego wynagrodzenia.

„Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że w kluczowej kwestii dla przedsiębiorców, jaką jest otrzymanie zapłaty za wykonane usługi, prawo nie chroni dostatecznie ich interesu. W związku z tym tak ważne jest budowanie wizerunku swojej firmy jako wiarygodnej finansowo oraz weryfikowanie rzetelności kontrahentów jeszcze przed podjęciem współpracy. BIG InfoMonitor dzięki największej bazie informacji o przedsiębiorcach oraz certyfikatom firmy wiarygodnej finansowo oferuje kompleksowe rozwiązania obu tych problemów.” – podkreśla Marcin Ledworowski

Dla 75% przedsiębiorców opinia firmy wiarygodnej finansowo jest istotna i ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności. Widać więc, że przedsiębiorcy chcą pracować nad wizerunkiem swojej firmy, ale z badań wynika też, że nie zawsze potrafią odpowiednio dobrać narzędzia i metody. Seminaria organizowane przez BIG InfoMonitor pod hasłem „Brylant świeci i w popiele. Czy wiarygodność finansowa jest niezbędna do prowadzenia biznesu?”, mają m.in. na celu pokazanie różnych metod i narzędzi oraz rzeczywistego wprowadzenie ich w życie, np. w trakcie negocjacji z partnerami biznesowymi. W ramach dyskusji i prezentacji przedstawiane zostały różne sposoby pomagające budować i sprawdzać rzetelność płatniczą. Kielce są jednym z 16 miast w Polsce, w którym odbywają się spotkania organizowane przez BIG InfoMonitor.

***

Pełna wersja raportu znajduje się na stronie internetowej www.BIG.pl/InfoDlug
***
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z Ustawą o BIG* przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Jako jedyny z działających w Polsce BIGów umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich. Dzięki czemu stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. Oferuje również sektorowi bankowemu i przedsiębiorcom narzędzia do weryfikowania wiarygodności płatniczej klientów i kontrahentów oraz wspiera ich w odzyskiwaniu zaległych należności. BIG InfoMonitor udostępnia łącznie 5 mln 600 tysięcy informacji i danych gospodarczych o dłużnikach. Wpisanie do Rejestru Dłużników BIG to natychmiastowe powiadomienie sektora bankowego i telekomunikacyjnego o zadłużeniu. BIG InfoMonitor jest spółką zależną sektora bankowego - poprzez Biuro Informacji Kredytowej – swojego głównego akcjonariusza.
Więcej informacji o BIG InfoMonitor można znaleźć na stronie www.BIG.pl
*Ustawa o BIG : Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto