Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minął regres w Zawiszy

SŁAWOMIR CIARA
Czesław Dromowicz
Czesław Dromowicz
Rozmawia z Czesławem Dromowiczem, przewodniczącym Rady Wyszkolenia Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego w Bydgoszczy. - Kilka dni temu w Toruniu grupa szkoleniowców uczestniczyła w zebraniu.

Rozmawia z Czesławem Dromowiczem, przewodniczącym Rady Wyszkolenia Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego w Bydgoszczy.

- Kilka dni temu w Toruniu grupa szkoleniowców uczestniczyła w zebraniu. O czym dyskutowaliście ?
- Podsumowaliśmy I półrocze sezonu dotyczące w kujawsko - pomorskim okręgu młodzieżowego boksu. A nie muszę ukrywać, że pierwsza część roku była bogata w sportowe osiągnięcia. Wywalczyliśmy we wszystkich kategoriach wiekowych (młodzieżowców, juniorów i kadetów - dod. słac.) 17 medali. Świetnie na krajowych ringach spisała się kadra 19-20. letnich pięściarzy, która powróciła z Zawiercia z dorobkiem 10. medali. Mój podopieczny, wychowanek Ringu Wolnego Toruń Piotr Olejniczak wybrany został najlepszym zawodnikiem młodzieżowych mistrzostw Polski. Podczas finałów VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gorzowie nasi kadeci powrócili z 5. medalami. Po dłuższej przerwie ponownie na krajowym podwórku zaistniał bydgoski Zawisza. To cieszy. Sądzę, że Zawisza kilkuletni kryzys w szkoleniu młodzieży ma już poza sobą. Przypomnę, że wojskowi zdobyli 3 medale, w tym 1 srebrny i 2 brązowe. A przed wyjazdem do Gorzowa takiego medalowego wiana nikt nie oczekiwał.

- Nie wspomniał pan o juniorach.
- Mistrzostwa Polski dla 17-18 latków zostały rozegrane w marcu w Szczecinie. Tym razem zdobyliśmy tam zaledwie 2 medale. Nie liczyliśmy na więcej.
- Co z boksem kobiet? Były też medale, choć konkurencja zawodniczek jest znacznie słabsza.
- Wśród pań pięściarstwo dopiero raczkuje. W czasie mistrzostw Polski w niektórych wagach były po 2-3 rywalki. Niektóre z nich, dzięki korzystnemu losowi, zapewniły sobie medale już przed wejściem do ringu. Przyznaję, że jestem pełen podziwu dla pań, które nie boją się stanąć do ringu. Mają ogromną ambicję i serce do walki. Uważam, że jeśli chcą rywalizować za pomocą pięści to niech sobie walczą, nikt im tego nie będzie zabraniał.
Bokserski z naszego OZB w mistrzostwach Polski seniorek i juniorek zdobyły po 4 medale. Są jeszcze na etapie nauki podstaw boksu, choć Jagoda Karge (Wda Świecie) i Kinga Siwa (Pomorzanin Toruń) umieją od koleżanek już nieco więcej. Są aktualnymi mistrzyniami kraju juniorek. I niejeden średniej klasy 17-latek miałby z nimi kłopoty.

- Jaki jest stan organizacyjny bokserskich ośrodków w naszym województwie?
- To wszystko zależy od zaangażowania szkoleniowców i działaczy. Są kluby, które funkcjonują prężnie, ale są też takie nie potrafiące odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do tych ostatnich należą, niestety, Cuiavia Inowrocław i FAM Chełmno. Z prężnie działających wymienię choćby grudziądzki Start, nieskromnie mówiąc Ring Wolny Toruń i co jest pocieszające nowo powstały jakim jest Pogoń Chełmża. Tam są działacze, którzy potrafią pozyskać sponsorów.

- Teraz o kadrze trenersko - instruktorskiej zajmującej się młodzieżą?
- Na 10 działających sekcji pięściarskich, w toruńskim Pomorzaninie pracują - Henryk Żołnowski i Waldemar Wątrowski, świeckiej Wdzie - Leszek Piotrowski (odpowiedzialny także za szkolenie kobiet), Henryk Świtajski oraz Rozłąkowski i Zamor, Zawiszy - Edward Zaborowski, Ryszard Rybski, Roman Januszewski, Astorii - Krzysztof Łajdyk, Jan Zubik, Starcie Włocławek - Henryk Kwiatkowski, Wiesław Zawadzki, FAM Chełmno - Jan Urbaniak i Waldemar Soszyński, Pogoni Chełmża - Mieczysław Mucha, Jerzy Krzyżyński, Wiesław Zblewski i Janusz Jurkiewicz, Starcie Grudziądz - Leszek Barabasz, Andrzej Ostrowski oraz Cuiavii Inowrocław - pan Latanowicz, wreszcie w toruńskim Ringu Wolnym - Andrzej Ogiński i moja skromna osoba. Dodam, że pełne uprawnienia trenerskie posiadają Ryszard Rybski, Mieczysław Mucha, Edward Zaborowski i Waldemar Soszyński, pozostali są instruktorami klasy I, bądź instruktorami.
- W poprzednim sezonie niektóre młodzieżowe imprezy się dublowały, co naturalnie wprowadzało chaos w działalności związku, a także klubów. Co było tego przyczyną?
- Nie możemy do takiej sytuacji już więcej doprowadzać. To naprawdę dezorganizuje funkcjonowanie klubów jak i związku. Z poprzedniej lekcji wyciągneliśmy wnioski. Nie chciałbym do tego tematu już wracać.

- Co z przygotowaniami do letnich akcji obozowych?
- Zgrupowania odbędą się w Teologu. Pierwsze zaplanowano w lipcu dla 40. osobowej grupy młodzików, drugie w sierpniu dla juniorów i kadetów.
Poza tym planuję zorganizować 20 bm. w podtoruńskich Łysomicach spotkanie wicemistrza Europy, brązowego medalisty olimpijskiego, obecnie komentatora boksu Krzysztofa Kosedowskiego z sympatykami tego sportu, na które już dziś zapraszam.

Punktacja pięściarskich klubów (woj. kujawsko-pomorskiego) za I półrocze współzawodnictwa młodzieżowego
1. Ring Wolny Toruń - 89 pkt. (MMP - 63, MP - 23, OOM - 3),
2. Astoria Bydgoszcz - 75 pkt. (MMP - 44, MP - 12, OOM - 19),
3. Start Włocławek - 69 pkt. (MMP - 49, MP - 18, OOM - 2),
4. Wda Świecie - 42 pkt. (MMP - 34, MP - 6, OOM - 2),
5. Pomorzanin Toruń - 39 pkt. (MMP - 28, MP - 6, OOM - 5),
6. Zawisza Bydgoszcz - 36 pkt. (MMP - 17, MP - 0, OOM - 19),
7. Start Grudziądz - 21 pkt. (MMP - 21, MP -0, OMM - 0),
8. FAM Chełmno - 12 pkt. (MMP -0, MP - 6, OOM - 6),
9 - 10 Pogoń Chełmża i Cuiavia Inowrocław, bez punktu.
Województwa
1. Wielkopolskie - 378 pkt. (MMP - 224, MP - 78, OOM - 53),
2. Kujawsko-Pomorskie - 360 pkt. (MMP - 245, MP - 63, OOM - 52),
3. Dolnośląskie - 341 pkt. (MMP - 183, MP - 114, OOM - 44),

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto