Minął rok w kobiecej piłce nożnej

Awans wywalczony w ostatnim meczu sezonu, zwycięstwo w debiucie na ekstraligowych boiskach, awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Co jeszcze ważnego i ciekawego wydarzyło się w 2011 roku?

W 2011 roku tylko jedna piłkarka i tylko jeden raz uraczyła kibiców KKP możliwością obejrzenia trzech goli zdobytych przez siebie. Tą piłkarką była Karolina Pancek. Strzelczyni 10 goli w sezonie ligowym 2010/11 hat-tricka ustrzeliła w meczu wyjazdowym z Polonią Poznań. Pancek gole strzelała kolejno w 4., 28., oraz 79. minucie. KKP w Poznaniu wygrało wówczas 1:5 i plasowało się na pozycji wicelidera I ligi.

Mecz o wszystko

W piłce nożnej nie często zdarza się fakt, aby o Mistrzostwie decydował bezpośredni mecz pomiędzy liderem a wiceliderem ligi i to w dodatku w ostatniej kolejce sezonu. Takie szczęście spotkało KKP Bydgoszcz który przed ostatnią kolejką sezonu 2010/2011 tracił do lidera Rolnika Biedrzych Głogłówek dwa punkty. O awansie do Ekstraligi kobiet zadecydować musiała więc ostatnia kolejka, w której to bydgoszczanki udawały się do Głogówka. Miejscowym wystarczał remis a podopiecznych trenera Sławomira Malickiego zadowalało tylko życiodajne zwycięstwo. Po pierwszej połowie utrzymywał się korzystny dla gospodyń bezbramkowy remis. W 57. minucie Rolnik objął prowadzenie co wyraźnie "rozwścieczyło" bydgoszczanki. Magdalena Siekierska wprowadzona na boisko w 62. minucie spotkania już minutę później asystowała przy wyrównującej bramce strzelonej przez Karolinę Pancek. Siedem minut później szala zwycięstwa była już po stronie piłkarek z Bydgoszczy. Pancek dogrywa do Natalii Makowskiej i mamy 1:2. Po kolejnych kilku minutach bramka na 1:3, tym razem za sprawą Doroty Krychowiak. Wynik na 1:4 ostatecznie ustaliła Magdalena Siekierska.

Awans do Ekstraligi kobiet z przewagą jednego punktu nad Rolnikiem Biedrzych Głogłówek wywalczył KKP Bydgoszcz.

Transfery

A właściwie transfer. Podczas przerwy letniej zespół trenera Sławomira Malickiego wzmocniła 20-letnia Agnieszka Pencherkiewicz. Młoda zawodniczka swoje pierwsze kroki w piłce nożnej stawiła w pod koszalińskiej, Victorii Sianów skąd latem 2010 roku przeszła do zespołu Mistrza Polski, Unii Racibórz. Pomimo iż Pencherkiewicz w klubie z Raciborza była jedynie zmienniczką (przez cały sezon ligowy wystąpiła w 4 meczach pierwszego zespołu) to szybko weszła do podstawowej jedenastki beniaminka Ekstraligi. Była reprezentantka Polski do lat 19 dzięki grze w Raciborzu mogła wystąpić w meczach towarzyskich przeciwko takim drużyną jak m.in. Hertha Berlin, Slovan Bratysława, Banik Ostrawa czy Reprezentacji Słowenii. Pencherkiewicz w Kobiecym Klubie Piłkarskim Bydgoszcz występuje na pozycji środkowego obrońcy. Wraz z Natalią Sieradzką jest również jedyną zawodniczką która w rundzie jesiennej wystąpiła we wszystkich meczach ligowych w pełnym wymiarze czasowym.

Debiut

Zmagania na poziomie Ekstraligi kobiet piłkarki KKP zainaugurowały meczem z Mitechem Żywiec. Na stadionie przy ulicy Słowiańskiej widzowie mieli okazję tego dnia zobaczyć żywy i emocjonujący mecz w wykonaniu najlepszych zespół kobiecych w Polsce. Bydgoszczanki występujące w biało - niebieskich strojach stanęły na wysokości zadania i z kwitkiem oprawiły zespół z Żywca. Na pierwszą z czterech bramek, które padły tego dnia na boisku w Bydgoszczy było trzeba czekać do 37. minuty. Wtedy to najskuteczniejsza w ubiegłym sezonie Karolina Pancek strzałem z rzutu wolnego pokonała bramkarkę TS Mitech Żywiec. Mogło się wydawać, że teraz najważniejszym elementem gry miejscowych piłkarek będzie utrzymanie prowadzenia do końca pierwszej części gry. Nic jednak bardziej mylnego. W 43. minucie po rzucie rożnym Karolina Pancek drugi raz wbiła futbolówkę do siatki rywalek, tym razem po strzale głową. W 65. minucie kropkę nad "i" postawiła Magdalena Siekierska, która przelobowała bramkarkę z Żywca. Trzy minuty przed końcem spotkania honorowe trafienie dla gości z rzutu wolnego zdobyła Agata Droździk.

Ćwierćfinał Pucharu Polski

Do tego etapu KKP doszło dwukrotnie. Najpierw wiosną w 1/8 Finału Pucharu Polski nasze piłkarki w Bydgoszczy zmierzyły się ze stołeczną Pragą. Po regulaminowym czasie gry utrzymywał się wyniki 1:1. O zwycięzcy zadecydowałaś więc musiały rzuty karne. Daria Granowska stanęła jednak na wysokości zadania i po dwóch obronionych "jedenastkach" z awansu cieszyły się gospodynie. W oczekiwanym ćwierćfinale nasze zawodniczki nie miały jednak szans w konfrontacji z Unią Racibórz która zakończyła mecz zwycięstwem 9:0.

Z kolei w rundzie jesiennej obecnego sezonu bydgoszczanki w 1/8 pokonały finalistki PP 2010/11 - Pogoń Women Szczecin, wbijając im cztery bramki. W następnym rzucie KKP podejmować będzie zawodniczki Górnika Łęczna.

Trener(zy)

Sławomir Malicki pod którego wodzą KKP Bydgoszcz wywalczył historyczny awans do Ekstraligi kobiet, rozstał się ze swoim zespołem pod koniec października 2011 roku. Zarząd klubu podziękował trenerowi za jego niemal dwuletnią pracę na rzecz kobiecego futbolu w Bydgoszczy. Funkcje pierwszego trenera zespołu objął dotychczasowy asystent Malickiego, Remigiusz Kuś który samodzielnie poprowadził zespół w ostatniej kolejce rundy jesiennej. W grudniu podjęta została decyzja o powierzeniu 35-letniemu Kusiowi prowadzenia zespołu do końca obecnego sezonu. Asystentem Kusia został Mariusz Myśliński.

Zmiana nastąpiła również na stanowisku selekcjonera kobiecej Reprezentacji Polski. Powołany w styczniu na te stanowisko Roman Jaszczak ogłaszając swoją pierwszą listę zawodniczek powołanych na konsultacje szkoleniową kadry narodowej umieścił na niej 21-letnią Joanna Daleszczyk.

A tymczasem na nowy 2012 rok życzymy:
_ Bramkarkom - cudownych parad, Obrończyniom - bezbłędnych interwencji, Pomocniczkom - dokładnych podań i wielu asyst, Napastniczkom - hat-tricków, Trenerom - sukcesów w pracy szkoleniowej, Sędzinom - bezbłędnych decyzji, Prezesom - hojnych sponsorów, Kibicom - niezapomnianych emocji, Wam Wszystkim - Szczęścia i Radości w 2012 roku! _