Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi bydgoszczanie zabłysnęli wiedzą o drogach wodnych!

Marek Weckwerth
Marta Kunicka
Żegluga śródlądowa jest przyszłością transportu. Wiedzą na jej temat popisywali się w Bydgoszczy uczniowie szkół profilowych

Droga wodna o znaczeniu międzynarodowym łącząca Kędzierzyn-Koźle ze Szczecinem to...? Znacie odpowiedź na to pytanie?
Uczestnicy II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych, której finał odbył się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, znali, a najlepszym okazał się Michał Wanot z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w... Kędzierzynie-Koźlu.

Cóż, to pytanie dotyczyło akurat jego rodzinnych stron, ale aby zwyciężyć, musiał nie tylko odpowiedzieć, że chodzi o drogę E-30, ale znać o wiele więcej odpowiedzi. Choćby na pytanie dotyczące największego portu przeładunkowego w Polsce. To Gdańsk.

Z kolei w drugim etapie finału olimpiady najlepsza dziesiątka musiała opisać przebieg drogi wodnej z Gliwic do Elbląga i opisać oznakowanie pływające lewej strony szlaku żeglownego.

Dużą wiedzą popisał się laureat 2. miejsca - Krzysztof Rychlewski z naszego regionu - z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

Olimpiada skierowana była do uczniów szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką i melioracjami. W finale na UKW uczestniczyło 32 uczniów z 5 szkół.

- Te zagadnienia były dotąd mało znane wśród społeczeństwa, a co dopiero wśród młodzieży, bo przecież od kilku dziesięcioleci, poza wąskim gronem specjalistów czy entuzjastów tematu, nikt w Polsce nie mówił o konieczności odbudowy szlaków żeglugowych na śródlądziu - mówi prof. Zygmunt Babiński, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, twórca kierunku studiów na UKW „rewitalizacja dróg wodnych”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Nie mówiono o tym, bo kolejne polskie rządy stawiały na budowę dróg, ewentualnie linii kolejowych. Dlatego drogi wodne popadały w coraz większe zapomnienie i zaniedbanie. Na szczęście ta młodzież ma większą wiedzę. To nasza przyszłość i mam nadzieję, że nasi przyszli studenci.

Obserwacje profesora potwierdzają mgr Żaneta Marciniak i mgr Dawid Szatten, pracownicy Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW: - Ta młodzież interesuje się tematem i szybko się uczy. Podczas pierwszej, ubiegłorocznej olimpiady jej uczestnicy nie mieli jeszcze większego rozeznania o tym, jakie mogą być pytania. Ale ubiegłoroczne doświadczenie zdecydowanie im się przydało. Było zdecydowanie lepiej.

Nikt nie odszedł z pustymi rękami, bo sponsorzy stanęli na wysokości zadania. Uczniowie mogli się też posilić i przenocować. Jednym z patronów medialnych była „Gazeta Pomorska”.

1. miejsce w olimpiadzie wiedzy o żegludze i drogach wodnych zajął Michał Wanot z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu;
2. miejsce - Krzysztof Rychlewski, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią;

3. miejsce - Bartosz Warszyński, Zespół Szkół Morskich w Darłowie;
4. miejsce - Alicja Zdyr, Zespół Szkół Morskich w Darłowie;

5. miejsce - Jakub Jabłoński, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią;

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto