Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi piłkarze Polonii Bydgoszcz muszą słono płacić za boisko udostępniane przez UKW

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Boisko UKW zwykle świeci pustkami - mówią przedstawiciele grup młodzieżowych Polonii, które na nim grają.
Boisko UKW zwykle świeci pustkami - mówią przedstawiciele grup młodzieżowych Polonii, które na nim grają. Arkadiusz Wojtasiewicz
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oczekuje za korzystanie ze swojego boiska kwoty, która jest trudna do przeskoczenia dla rodziców młodych zawodników KP Polonia - żali się klub i organizuje zrzutkę.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

KP Polonia założyła na jednym z serwisów zrzutkę na wynajem boiska. W ten sposób chce zebrać 9 tys. zł by dalej na nim grać. Na razie chętnych do wsparcia tej inicjatywy nie ma wielu, zebrano kilkaset złotych, a do końca akcji zostało kilka dni. Skąd problem z dostępem do boiska?

- Boisko UKW w Bydgoszczy było własnością BKS Polonia Bydgoszcz do 2003 roku, potem zostało przekazane UKW. Od 2014 roku do czerwca 2019 roku UKW bez jakichkolwiek opłat udostępniał boisko uczniom SP nr 31 będącymi zawodnikami KP Polonia. Boisko to zostało zmodernizowane przy wykorzystaniu środków unijnych, co powodowało, że UKW nie mógł wynająć go komercyjnie do kwietnia 2021 roku - czytamy w uzasadnieniu zrzutki.

To Cię może też zainteresować

Po okresie karencji UKW może już boisko udostępniać, ale robi to na zasadach komercyjnych, oczekuje za godzinę najmu 220 złotych. Rodzice piłkarzy twierdzą, że to kwota zaporowa.

Sportowcy piszą, że zapotrzebowanie tygodniowe na wynajem boiska to 12 godzin, w miesiącu daje to kwotę do zapłaty w wysokości niemal 11 tys. złotych. Z tego powodu podniesiono już składki dla rodziców, ale i tak w ten sposób udaje się zebrać zaledwie jedną trzecią potrzebnej sumy. KP Polonia dodatkowo korzysta z boisk przy ul. Słowiańskiej i Staszica (Orlik).

- Po zakończeniu pięcioletniego okresu związanego z finansowym udziałem w inwestycji pieniędzy pochodzących z UE, który nie pozwalał uczelni na pobieranie opłat za udostępnianie obiektów Centrum Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu, wprowadzony został cennik na wykorzystanie boisk dla podmiotów zewnętrznych. Wprowadził on stawkę 220 zł/h, która podlega negocjacjom. Stawka ta pozwala nam na pokrycie kosztów eksploatacji obiektów piłkarskich w godzinach poza okresem wykorzystywania ich na potrzeby uczelni. Uczelnia nie otrzymuje dodatkowych funduszy na bezpłatne udostępnianie swych obiektów na działalność pozastatutową, w tym udostępnianie ich dzieciom i młodzieży - podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.

Tomasz Zieliński podkreśla, że stawka wynajmu obiektów piłkarskich CEKFiiS odpowiada wysokości kosztów wynajmu obiektów sportowych pozostających w gestii prezydenta Bydgoszczy.

- Pieniądze z opłat najmu pokrywają koszty utrzymania oraz odtworzenia infrastruktury, m.in.: sprzątania, napraw, energii elektrycznej (oświetlenie!), wody i kanalizacji, ogrzewania oraz zatrudnienia obsługi. Nie obejmują kosztów ubezpieczenia i ochrony, które i tak płaci uczelnia - zauważa rzecznik.

- Tyle, że za wynajem orlika nie płacimy nic, a za grę na boisku przy ul. Słowiańskiej, tam gdzie gra KKP Bydgoszcz, płacimy symboliczne pieniądze - mówi osoba związana z młodzieżowymi drużynami Polonii. - Na boisku UKW oprócz nas gra tylko szkółka Juventusu, zwykle świeci pustkami. Potrzebujemy tego boiska, bo najmłodsi mogą grać na orlikach, ale zawodnicy od trampkarza w górę powinni już trenować na pełnowymiarowych boiskach. Bardzo liczymy na wsparcie BCS i miasta w tej sprawie.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto