Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Bydgoszczy - czego domagają się młodzi ludzie? [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Bydgoszczy  - zdjęcia.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Bydgoszczy - zdjęcia. Tomasz Czachorowski
W środę przedstawiciele, a właściwie przedstawicielki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego najpierw pikietowały Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, a następnie spotkały się z Markiem Gralikiem, Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty. - Temat - zmiany klimatyczne i konieczność nauczania o tym zagadnieniu w szkołach.

Pikietujący domagali się, by o temacie zmian klimatycznych w szkołach mówiono zdecydowanie częściej i więcej. Czy jest to możliwe? - Nauczyciele, jeśli tylko chcą, mogą informacje, wiadomości na temat zmian klimatycznych przekazywać uczniom. Podstawa programowa kilku przedmiotów zawiera wiadomości z tego zakresu – tak jest na geografii, biologii, przyrodzie czy chemii. Nie ma wskazanej liczby godzin przeznaczonych na te zagadnienia - podkreśla Marek Gralik.

- Wskazałem również dziewczynom, bo to z nimi się spotkałem, że także uczniowie mogą wyjść z inicjatywą, by rozszerzyć lekcje o pewne zagadnienia. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której – gdy grupa uczniów przychodzi do nauczyciela z prośbą o pogłębienie tematu – ten się tego nie podjął. Jest na to czas, zasłanianie się koniecznością realizacji programu nie ma sensu - podkreśla kurator.

Czy jest plan wprowadzenia dodatkowej godziny lekcyjnej lub osobnego przedmiotu, który traktowałby jedynie o zmianach klimatycznych i ich konsekwencjach dla społeczeństwa? - Być może pojawi się postulat wprowadzenia do planu zajęć przedmiotu dotyczącego zmian klimatu. Warto jednak zauważyć, że nawet jedna godzina tygodniowo to ogromne obciążenie nie tylko dla uczniów, ale i dla systemu – to koszy liczone w milionach złotych. Ale to nie wszystko – skoro będzie przedmiot, będą również wymagania, sprawdziany, oceny końcowe. To dodatkowe obciążenie dla uczniów, których rodzice już teraz skarżą się na przeładowanie programu. Zapytałem osoby, z którymi się spotkałem czy przeprowadziły wśród swoich rówieśników np. ankietę czy w ogóle chcą takiego przedmiotu w szkole. Okazało się, że nie - zauważa Marek Gralik.

Udało się jednak osiągnąć pewne porozumienie, padły konkretne deklaracje ze strony kuratorium. - Cieszy mnie, że młode osoby angażują się w takie projekty, mamy wakacje, mogłyby robić coś innego, a zajmują się sprawami ważnymi, chcą zmieniać świat. Trzeba to docenić, choć nie ze wszystkimi tezami stawianymi przez te osoby się zgadzam. Zadeklarowałem jednak, że zorganizujemy debatę oxfordzką pod patronatem Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Była w planach już wcześniej, ale plany przekreśliła pandemia. Mieliśmy już potwierdzony udział kilkunastu szkół, teraz będziemy zgłoszenia aktualizować - zapewnia Marek Gralik.

- Poproszę również dyrektorów szkół, by w ich placówkach temat zmian klimatu był podejmowany na lekcjach, będą na to zwracać uwagę także nasi wizytatorzy. Zadeklarowałem również chęć spotkania pod koniec września, by podsumować działania - mówi kurator.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto