Nasza Loteria

Moda na łysy ogród. Specjalista od ogrodów: - Dla wielu osób wystrzyżony trawnik pozostał symbolem statusu materialnego [4.08.22 r.]

Adam Willma
Adam Willma
Katarzyna Gawęda-Białostocka: "Przede wszystkim zachęcam aby dać trochę luzu zarówno sobie, jak i przyrodzie w ogródku".
Katarzyna Gawęda-Białostocka: "Przede wszystkim zachęcam aby dać trochę luzu zarówno sobie, jak i przyrodzie w ogródku". Nadesłane
"Warto byłoby zmienić sposób myślenia. Niestety, dla wielu osób wystrzyżony trawnik pozostał symbolem statusu materialnego - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Katarzyna Gawęda-Białostocka, redaktorka miesięcznika "Mam Ogród".

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

od 16 lat

Co czuje specjalista od ogrodów gdy przejeżdża przez polskie miejscowości?
Niestety - żal. Wiele osób kupuje działkę i pierwsze co robi, to karczuje ją z zasady do zera. Chcemy mieć łyso i zrobić po swojemu. Tymczasem samosiejki to dobry początek dla nowego ogrodu. Większość z nas obok domu sieje jednak trawę i sadzi tuje, żeby odgrodzić się od sąsiadów. Jaki to błąd, zaczynamy rozumieć w upalne dni - tuje nie są odporne na susze, a utrzymanie trawnika okazuje się bardzo kosztowne. Pojawia się też moda na wysypywanie rabat różnymi odcieniami żwiru, do których dodaje się kilka małych krzewów iglastych. To podłoże szybko się nagrzewa, a mata szkółkarska, służąca za podkład, na dłuższą metę degraduje glebę.

Wiele osób marzy o warzywach z własnego ogródka, ale nie ma ani czasu, ani siły.
Tym bardziej powinny zapomnieć o klasycznym trawniku, bo to najbardziej wymagająca forma do pielęgnacji! Kilka drzew i krzewów oraz grube wyściółkowanie korą to kompozycja, która praktycznie nie wymaga pielęgnacji w ciągu sezonu. W czasie największej suszy przyda się ewentualnie podlanie raz w tygodniu. Bardzo popularne są dziś warzywniki w skrzyniach, w których nie trzeba przekopywać ziemi. To naprawdę łatwy i efektywny sposób uprawy. A najlepiej, jeśli wzbogacimy nasz ogródek o mały kompostownik.

Ale w pewnym momencie po nasze owoce przyjdą robaki i tu znowu zaczynają się kłopoty
Pierwsza zasada jest taka, żeby kupować drzewka nie w markecie, ale w sprawdzonych szkółkach. Warto również pomyśleć o starych, odpornych odmianach – smacznych i aromatycznych. Najlepiej rozpocząć od wiśni i czereśni, później śliw i jabłoni. To są najłatwiejsze i najszybciej owocujące okazy. Nie zapominajmy też o malinach, borówkach, porzeczkach. I truskawkach – te posadzone wiosną dadzą plon w tym samym roku. Oczywiście, czasem pryskanie jest konieczne, ale nie przesadzajmy - owoce niekoniecznie muszą być piękne, jak na sklepowych półkach.

A co z suszą, która coraz bardziej doskwiera?
Odpowiedni dobór roślin to podstawa, ale warto też ściółkować rośliny, bo to zatrzymuje wodę w glebie. Coraz łatwiej możemy dziś zbierać deszczówkę. Przede wszystkim jednak warto byłoby zmienić sposób myślenia. Niestety, dla wielu osób wystrzyżony trawnik pozostał symbolem statusu materialnego. Nie ma miejsca dla jednego chwastu w tej trawie. Warto walczyć z tym schematem zachęcając do zakładania łąk kwietnych i sadzenia roślin zadarniających (bluszcz, barwinek, runianka japońska), które stworzą nam pod drzewami dekoracyjny dywan. Nie namawiam do całkowitej rezygnacji z trawnika, ale do ograniczenia jego przestrzeni. Jeśli już jednak mamy trawnik, nie ma potrzeby kosić go często (zwłaszcza w czasie upałów). A przede wszystkim zachęcam aby dać trochę luzu zarówno sobie, jak i przyrodzie w ogródku. Tym bardziej, że z wieloma roślinami, które postrzegamy jako chwasty, można się zaprzyjaźnić i korzystać ich zalet, jeśli tylko dowiemy się o nich więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto