Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja instalacji Remondisu na Siernieczku jeszcze w tym roku - to koniec smrodu na osiedlu

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zorganizowane masowe protesty mieszkańców Siernieczka, którzy nie chcą żyć w smrodzie, rozpoczęły się w 2019 roku.
Zorganizowane masowe protesty mieszkańców Siernieczka, którzy nie chcą żyć w smrodzie, rozpoczęły się w 2019 roku. Dariusz Bloch
Niedawno mieszkańcy Siernieczka ponownie zaczęli narzekać na potworny smród z okolic Remondisu. Jest dobra wiadomość - proces hermetyzacji mający smrodowi zapobiec, ruszy jeszcze w tym roku.

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Niedawna fala upałów sprawiła, że na Siernieczku szczególnie mocno odczuwano fetor, jaki wydobywa się z pobliskiej instalacji Remondisu. Mieszkańcy znów zaczęli głośno narzekać i pytać, kiedy ich zapachowe męki się zakończą. Spółka Remondis na to pytanie właśnie odpowiedziała.

Inwestor poinformował, że do 29 lipca tego roku złoży wniosek o pozwolenie na budowę i jeszcze w tym roku rozpocznie prace budowlane. Modernizacja i hermetyzacja instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Inwalidów jest niezbędna w celu spełnienia przepisów dotyczących tzw. standardów BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) oraz wyeliminowania występujących zwłaszcza w okresie letnim, podczas wysokich temperatur, uciążliwości zapachowych zgłaszanych przez okolicznych mieszkańców. Inwestycja posiada już decyzję środowiskową oraz warunki zabudowy. Na ukończeniu jest także projekt budowlany.

Efekt prac projektantów poznali przedstawiciele mieszkańców osiedla Siernieczek podczas posiedzenia Rady Społecznej w dniu 30 czerwca 2022 roku. W pierwszej kolejności procesowi hermetyzacji zostanie poddana część biologiczna instalacji, czyli kompostowania będąca głównym źródłem występujących okresowo odorów. W drugim etapie zostanie wykonana modernizacja sortowni. Dzięki inwestycji rozładunek odpadów oraz proces ich zagospodarowania przebiegać będą w zamkniętych halach wyposażonych w biofiltry oczyszczające powietrze oraz system podciśnienia przy otwieraniu i zamykaniu bram szybkobieżnych.

- Dokładamy starań, aby przyspieszyć moment wbicia „pierwszej łopaty.” W tym celu m.in. wyodrębniliśmy z projektu prace rozbiórkowe i uzyskaliśmy dla ich przeprowadzenia niezbędne pozwolenie. Na przedłużający się etap formalno-prawny wpłynęła niewątpliwie pandemia koronawirusa oraz wnioski wynikające z toku dotychczasowych prac branżowych specjalistów i projektantów. Niezbędnym okazał się podział jednej z działek związanych z inwestycją. Poszerzyliśmy także pierwotny zakres projektu o zadaszone miejsce magazynowania zbelowanych surowców i boks na stłuczkę szklaną. Wykonaliśmy również dodatkowe prace projektowe związane z podniesieniem zadaszenia obecnej hali w celu zwiększenia jej funkcjonalności oraz możliwości prowadzenia rozładunku i załadunku odpadów w pełni hermetycznych warunkach. Obecnie, czekamy na opinię PSP w związku z odstępstwem p.poż. Maksymalnie do 29 lipca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę. Na przełomie października i listopada rozpoczniemy prace rozbiórkowe, a następnie prace budowlane – mówi Leszek Pieszczek, członek zarządu Remondis Bydgoszcz.

Kształt inwestycji oraz realizacja projektu są przedmiotem prac Rady Społecznej powołanej przy spółce Remondis Bydgoszcz. W jej posiedzeniach uczestniczą przedstawiciele mieszkańców osiedla Siernieczek, Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz branżowi eksperci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto