Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Oferty w przetargu są nawet o połowę wyższe, niż chciało dać miasto

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Na modernizacji skorzystać ma nie tylko wnętrze budynku i widzowie, ale również okolica teatru.
Na modernizacji skorzystać ma nie tylko wnętrze budynku i widzowie, ale również okolica teatru. Tomasz Czachorowski
To już niemal tradycja każdego przetargu - firmy oczekują za wykonanie zadania o wiele więcej, niż gotowe są zapłacić samorządy. Dotyczy to również prac przy modernizacji Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

od 16 lat

Galopada cen ma wpływ na miejskie przetargi i inwestycje. Kosztorys, który przygotował w pierwszym półroczu 2021 roku ratusz, a dotyczący modernizacji Teatru Polskiego zakładał, że wystarczy 27 milionów złotych by zrealizować całościowo zadanie. Pod koniec roku te wyliczenia pozostają już tylko w sferze marzeń - za takie pieniądze nie znajdziemy firmy, która podejmie się wykonania prac.

Z pięciu firm, które złożyły swoje oferty w przetargu, najtańsza oczekuje niemal 40 milionów złotych zapłaty, najdroższa chce 56 milionów złotych za przeprowadzenie inwestycji. Teoretycznie miasto mogłoby powtórzyć przetarg, czyni tak wiele samorządów i nie jest to nic nadzwyczajnego. Tyle, że w obecnej sytuacji mogłoby się okazać, że kolejne otwarcie kopert to również kolejne zwiększone oczekiwania wykonawców. Zdaniem ratusza lepiej więc zapłacić teraz więcej niż liczyć na to, że w przyszłości ktoś złoży ofertę tańszą. Tym bardziej, że unijne środki na te inwestycję wiecznie czekać na wydanie nie mogą. Jako, że wszystkie firmy dały na swoje prace gwarancję na 7 lat i zadeklarowały skrócenie czasu realizacji, prawdopodobnym jest, że zwycięży najtańsza opcja. Kryterium ceny jest bowiem kluczowe dla tego tego przedsięwzięcia.

- Niestety w kolejnym obszarze uderza w nas drożyzna – zauważa Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Miasto już wcześniej pozyskało unijne dofinansowanie. Jednak równocześnie będziemy zmuszeni wydać na to zadanie co najmniej kilkanaście milionów złotych więcej i to po wcześniejszych rządowych cięciach dla samorządów. Budżet Bydgoszczy podobnie jak portfele polskich rodzin staje się coraz szczuplejszy. Nie mamy też złudzeń by przy galopującej inflacji powtarzać przetarg. To oznaczałoby prawdopodobnie jeszcze większe wydatki, ryzyko utraty unijnego dofinansowania i przesunięcie terminu realizacji oczekiwanej przez wielu bydgoszczan inwestycji.

Ratusz informuje, że projekt modernizacji przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku. Teatr zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Po modernizacji teatru widz ma oglądać przedstawienia w bardziej komfortowych warunkach, także dzięki poprawionej akustyce i przywróceniu użyteczności balkonu. Na inwestycji skorzystać ma też estetyka okolic teatru.

- Po weryfikacji ofert i ich ocenie wybrana zostanie najkorzystniejsza. Następnie jeśli nie będzie odwołań podpiszemy umowę. Prace budowlane potrwają około półtora roku. Ostateczną decyzję o koniecznych zmianach w budżecie podejmie Rada Miasta - informuje ratusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto