Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Moja Woda" - w Bydgoszczy zainteresowanie programem jest ogromne, wnioski można już składać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Gwałtowne zjawiska pogodowe towarzysza nam coraz częściej. Zatrzymując deszcz z takich ulew można wykorzystać ja potem na przykład do podlewania ogrodu przez wiele dni.
Gwałtowne zjawiska pogodowe towarzysza nam coraz częściej. Zatrzymując deszcz z takich ulew można wykorzystać ja potem na przykład do podlewania ogrodu przez wiele dni. Dariusz Bloch
Druga edycja programu "Moja Woda" ruszyła 22 marca. Nie jest to przypadkowa data, właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Wody. Program oferuje dotację na instalacje zatrzymujące wody opadowe, w tym zbiorniki na deszczówkę czy oczka wodne.

Zobacz wideo: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. To trzeba wiedzieć!

- Zainteresowanie drugą edycją jest bardzo duże. Od pierwszego dnia, kiedy został uruchomiony program wpływają wnioski. Odbieramy też wiele telefonów od beneficjentów zainteresowanych zagospodarowaniem wód opadowych. Na realizację II edycji programu NFOŚiGW przeznaczył dla WFOŚiGW w Toruniu 3 mln 800 tys. zł. Druga edycja różni się w zasadzie jedynie tym, że określona została dolna granica poniesionych kosztów kwalifikowanych od 2 tysięcy złotych. Czas na realizację inwestycji wynosi 12 miesięcy od złożenia wniosku - wyjaśnia Renata Napierkowska, rzecznik WFOŚiGW w Toruniu.

Od niedawna bydgoszczanie nie muszą się fatygować do biura WFOŚiGW do Torunia, w Bydgoszczy uruchomiono filię Funduszu (mieści się na parterze biurowca Preludium przy ul. Ogińskiego 2). - Przez pierwsze kilka dni przyjmowania wniosków przyjęliśmy ich kilkadziesiąt - informuje szef filii, Szymon Róg. - Najwięcej wniosków dotyczy wsparcia przy zakupie zbiorników do deszczówki.

Pierwsza edycja programu Moja Woda

- Program Moja Woda od początku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Anomalie pogodowe, które cechują okresy suszy i następujących po nich ulewnych deszczy sprawiają, że retencja wód to dziś jeden z głównych problemów środowiskowych w Polsce - podkreśla rzecznik

Do WFOŚiGW w Toruniu wpłynęło 1481 wniosków na łączną kwotę ponad 6 mln 929 tys. złotych. Pozytywnie rozpatrzono 1232 wnioski na łączną kwotę 5 mln 835 tys. zł. Czas realizacji inwestycji początkowo wynosił pół roku, jednak został wydłużony do 12 miesięcy.

Moja Woda - gdzie złożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek, należy zarejestrować się na portalu beneficjenta na stroni: https://portal.wfosigw.torun.pl/. Wypełniony wniosek należy wydrukować, własnoręcznie podpisać i przesłać do funduszu, a w wersji elektronicznej zamieścić w skrzynce podawczej. Wypłata środków następuje po zrealizowaniu inwestycji i złożeniu wniosku o płatność do WFOŚiGW w Toruniu wraz z fakturami potwierdzającymi poniesione koszty. Maksymalnie można dostać 5 tysięcy złotych wsparcia.

- Po programie Czyste Powietrze, który pomaga w walce z tzw. niską emisją, to druga cenna inicjatywa dotycząca ochrony środowiska. Duża liczba złożonych wniosków i ogromne zainteresowanie programem zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji pokazuje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska obrało właściwy kierunek dotyczący poprawy stanu retencji wód - ocenia Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto