Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural "Sherlock Holmes" z ulicy Kościuszki w Bydgoszczy zniknął. Czy pojawi się nowy?

Redakcja
Po muralu przy ul. Kościuszki w Bydgoszczy nie ma śladu - został przykryty styropianem


Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]
Po muralu przy ul. Kościuszki w Bydgoszczy nie ma śladu - został przykryty styropianem Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej] Tomasz Czachorowski
To efekt trwającej właśnie termomodernizacji dawnego Gimnazjum nr 24 przy ul. Kościuszki w Bydgoszczy. Wiele wskazuje jednak na to, że w miejscu „starego” muralu z Sherlockiem Holmesem pojawi się nowy.

To z pewnością ucieszy Czytelników, którzy zadzwonili do naszej redakcji w tej sprawie. - To był mój ulubiony bydgoski mural, pewnie dlatego, że mieszkam w okolicy - mówił nam pan Marcin, jeden z nich. - Nie ma już po nim śladu - przykrył go styropian. Strasznie go żal.

Chodzi o malowidło „Sztuka zbrodni” z Sherlockiem Holmesem [postać londyńskiego detektywa nawiązuje do dzielnicy, w której powstał mural, czyli do Londynka - przyp. red.], który od 2013 roku zdobił jedną ze ścian dawnego Gimnazjum nr 24 przy ul. Kościuszki w Bydgoszczy.

Jego autorem jest Mgr Mors, czyli Mariusz Brodowski, nowosądecki artysta, zaproszony do Bydgoszczy przez Ośrodek Działań Kulturowych „Las”. Mors wykonał mural z pomocą uczniów szkoły, dla których później poprowadził jeszcze warsztaty zatytułowane „Szacunek”.

Teraz, po prawie pięciu latach, mural zniknął pod warstwą styropianu. Wszystko przez ocieplanie budynku szkoły.

- Nam też jest żal, ale niestety, inaczej się nie dało - mówi Marek Dobucki, dawniej dyrektor gimnazjum, w tej chwili wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 37, w której struktury po reformie weszła placówka. - Uczniowie byli z nim bardzo zżyci. Wiem, że mieszkańcy okolicy również. Jestem w kontakcie zarówno z samym autorem muralu, jak i z panem Marcinem Płocharczykiem z ośrodka „Las”, i z pewnością będziemy dążyć do tego, by po zakończeniu termomodernizacji mural został odtworzony.

Kiedy może do tego dojść? - Po zakończeniu prac, a ten jest planowany na koniec sierpnia - odpowiada Dobucki. - Potem czekają nas jeszcze odbiory techniczne. Myślę więc, że nie wcześniej niż jesienią.

Zobacz także: Poszukiwania zaginionych chłopców na jeziorze w Wąsoszu koło Szubina wznowione [zdjęcia]

Bydgoszcz szczyci się mnogością fantastycznych (w większości) murali, żeby wymienić jedynie „Piotrusia Pana” przy ul. 3 Maja czy „Śniadanie mistrzów” przy ul. Piotra Skargi. Czy jest jakiś sposób, by w przyszłości nie podzieliły losu „Sztuki zbrodni”?

- To trochę znak naszych czasów - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - Współcześnie w street art jest wpisana pewna ulotność. Murale powstają w przestrzeni miejskiej, która ulega ciągłym przemianom - trzeba mieć to na uwadze. Warto jednak zawsze w takich sytuacjach myśleć o tym, jak w miejsce starego muralu zrobić nowy, nawiązujący do tamtego, równie dobry, a może nawet lepszy.

SPOD EKRANU - "Kochając Pabla" - zobacz wideo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto