Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Enigmy nie powstanie w Bydgoszczy

Sławomir Bobbe
U nas nikt złudzeń nie ma - w Młynach Rothera powstanie co najwyżej wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu, na muzeum nas nie stać.
U nas nikt złudzeń nie ma - w Młynach Rothera powstanie co najwyżej wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu, na muzeum nas nie stać. Dariusz Bloch
Poznań - przy współpracy potomków brytyjskiego kryptologa - buduje Muzeum Enigmy. Stolica Wielkopolski nie boi się wydania 15 milionów złotych na placówkę poświęconą polskim i brytyjskim kryptologom. Bydgoszcz myśli tylko o wystawie w Młynach Rothera.

Poznań ma już siedzibę dla muzeum (mieścić się będzie w miejscu, gdzie działał kiedyś oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali kryptolodzy, w tym bydgoszczanin Marian Rejewski). Stworzenie placówki kosztować będzie około 15 milionów złotych, a środki na ten cel przekaże miasto przy wsparciu funduszy unijnych. Oczywistym staje się, że stworzenie podobnej placówki w naszym mieście nie ma teraz sensu.

Bydgoszcz miała kilka lat temu ochotę na powołanie podobnego muzeum, wstępnie rozważano przejęcie od NOT części wystawy Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nic z tego jednak nie wyszło. Dlaczego?

Ratusz udziela wymijających odpowiedzi, ale już kilka lat temu na naszych łamach Andrzej Myśliwiec, szef NOT w Bydgoszczy, mówił: - Muzeum na pewno przyciągnęłoby do miasta turystów, byłoby też atrakcją choćby dla wycieczek szkolnych (...). Trzeba mieć jednak świadomość, że utrzymanie takiej kolekcji to poważne wyzwanie, a do jej pomieszczenia nie wystarczą jedna czy dwie sale, musi to być spory obiekt. Raczej wątpię w to, by któreś z bydgoskich muzeów, które przecież same mają kłopoty finansowe, byłoby w stanie przejąć taką kolekcje i ją utrzymać.

Sprawa rozbija się więc o finanse, a właściwie ich brak. - Adaptacja obiektu należącego do UAM, mającego być przyszłą siedzibą połączonego Muzeum Enigmy i Muzeum Uniwersyteckiego, ma kosztować 15 mln złotych - z czego Urząd Marszałkowski wygospodaruje w ramach dotacji unijnej 10,3 mln zł, a pozostałe koszty stworzenia placówki pokryje miasto Poznań - przypomina wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Bydgoszcz nie ma takich pieniędzy, a wprowadzenie do budżetu takiej sumy mogłoby zagrozi inwestycjom miasta skierowanym na kulturę.

- Mamy wiele różnorodnych pomysłów na upamiętnienie dokonań Mariana Rejewskiego, jednak ze względu na liczne i pilne potrzeby inwestycyjne w zakresie tworzenia nowych i modernizacji istniejących instytucji kultury (np. obiekt Teatru Kameralnego, budynek Muzeum przy ul. Gdańskiej 4, modernizacja Galerii Miejskiej BWA, budynek Teatru Polskiego, modernizacja i rozbudowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Młyny Rothera) miasto wyczerpało możliwości pozyskania środków zewnętrznych na kolejne obiekty kulturalne - przyznaje Iwona Waszkiewicz. - Nie wykluczamy jednak, że w zagospodarowanych już Młynach Rothera stworzymy ekspozycję, dedykowaną Marianowi Rejewskiemu.

Ratusz przypomina, że podejmowano wiele działań na rzecz upamiętnienia dorobku Mariana Rejewskiego i podkreślania jego związków z naszym miastem. - Obchody Roku Mariana Rejewskiego skupiały się wokół popularyzacji wiedzy o jego sylwetce i dokonaniach. W obchody włączyło się wiele instytucji, m.in. Muzeum Okręgowe prezentując w Exploseum wystawę „Marian Rejewski, filar polskiej kryptologii” - wymienia Iwona Waszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto