Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na 675 lat Bydgoszczy zaplanowano Bydgoskie Autografy, urodzinowy bieg i wizytę u Kazimierza Wielkiego

Justyna Tota
Justyna Tota
Bydgoski Bieg Urodzinowy, odsłonięcie Bydgoskich Autografów, wirtualne odwiedzenie króla Kazimierza Wielkiego w Spichrzach nad Brdą czy rozmowa o fortepianie, który będzie grającym instrumentem w „Skład Sommerfelda” w Ostromecku - to propozycje na uczenie 675. urodzin Bydgoszczy
Bydgoski Bieg Urodzinowy, odsłonięcie Bydgoskich Autografów, wirtualne odwiedzenie króla Kazimierza Wielkiego w Spichrzach nad Brdą czy rozmowa o fortepianie, który będzie grającym instrumentem w „Skład Sommerfelda” w Ostromecku - to propozycje na uczenie 675. urodzin Bydgoszczy kolaż
W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 roku, Bydgoszcz skończy 675 lat! To będą już drugie urodziny naszego miasta w czasie pandemii. Urodzinowych akcentów jednak nie zabraknie.

Zobacz wideo: Bydgoskie Centrum Informacji rozpoczęło sprzedaż internetową

- Z tradycyjnych uroczystości połączonych z koncertem, z powodu pandemii, musieliśmy zrezygnować - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Bydgoski Bieg Urodzinowy 2021 - pobierz aplikację, zrób zdjęcie i zgarnij nagrodę

Nie oznacza to jednak, że nie będzie wydarzeń z okazji 675. urodzin Bydgoszczy. Wręcz przeciwnie. Już od soboty (17 kwietnia 2021 r.) startuje Bydgoski Bieg Urodzinowy, który tradycyjnie w symboliczny sposób rozpocznie w naszym mieście sezon biegowy. Oczywiście, z powodu obowiązujących obostrzeń bieg w tym roku ma wirtualny wymiar. A to oznacza, że oprócz sportowego obuwia i wygodnego stroju, w trasę wybrać się trzeba ze smartfonem (system Android lub iOS) i ściągniętą na niego bezpłatną aplikacją Aktywne Miasta. Uruchomiamy zatem aplikacje i ruszamy w trasę: 17, 18 lub 19 kwietnia, pokonując 5 km przez Bydgoszcz.

- Trasę wybieracie sami. Może być park, osiedle, bulwary. Ważne, by Wasz biegowy szlak w całości mieścił się w administracyjnych granicach Miasta - zachęcają organizatorzy.

Podczas biegu warto jednak dobrze się rozglądać lub wcześniej zaplanować, bo w 10 punktach miasta będą oficjalne banery Urodzinowego Biegu i aplikacji:

  • Wyżyny - Stadion Chemika, ul. Glinki 79
  • Fordon - Szkoła Podstawowa 65, ul. Golloba 7
  • Bartodzieje - Balaton, wybieg dla psów, ul. Swarzewska 6E
  • Leśne - Stadion Zawisza, ul. Gdańska 163
  • Osowa Góra - Szkoła Podstawowa 64, ul. Sardynkowa 7
  • Miedzyń - Stadion Gwiazdy, ul. Bronikowskiego 45
  • Błonie - Liceum Ogólnokształcące IV, ul. Stawowa 39
  • Szwederowo - Szkoła Podstawowa 63, ul. Goszczyńskiego 63
  • Czyżkówko - Szkoła Podstawowa 16, ul. Koronowska 74
  • Park Przemysłowy - Idea Park, ul. Bydgoskich Przemysłowców 6

Wystarczy zrobić sobie zdjęcie przy jednym z nich i wysłać je na adres: [email protected]. Każdego dnia rozdanych będzie po 5 nagród w postaci słuchawek JBL Tune 500 BT. Kto chce upolować nagrodę, zdjęcie niech wyśle najbliżej godziny 19.04, która odpowiada dacie urodzin Bydgoszczy. Szczegółowy regulamin biegu TUTAJ

Bydgoskie Autografy odsłonią w urodziny Bydgoszczy

- Na 19 kwietnia planujemy uroczystość odsłonięcia Bydgoskich Autografów, oczywiście skrojoną na czas pandemii - zdradziła nam Marta Stachowiak. Zapytana o szczegóły rzecznik odpowiedziała, że Urząd Miasta poda je w piątek.

Wiadomo natomiast, czyje tabliczki z nazwiskami już od zeszłego roku czekają na odsłonięcie w Alei Bydgoskich Autografów na ul. Długiej. Laureatami Bydgoskich Autografów 2020 są bowiem:

  • prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz,
  • Marek Gotowski
  • oraz we wspólnym wyróżnieniu: dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk i Stanisław Błażejewski.

Odwiedź Kazimierza Wielkiego w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Z okazji urodzin Bydgoszczy Muzeum Okręgowe zaprasza 19 kwietnia do wirtualnego odwiedzenia Kazimierza Wielkiego.
- Na historycznej wystawie stałej, poświęconej historii miasta, w Spichrzach nad Brdą, można spotkać Kazimierza Wielkiego. Znajduje się tam bowiem wyjątkowe popiersie króla Polski - wyjaśnia Katarzyna Joniec, specjalista ds. promocji MOB.

- Z powodu pandemii nie możemy zaprosić zwiedzających na świeżo zmodernizowaną ekspozycję. Dlatego przygotujemy specjalną prezentację multimedialną, dzięki której król ugości każdego w naszych muzealnych progach i pokaże sale wystawiennicze oraz cenne zabytki związane z miastem nad Brdą. W mediach społecznościowych przygotujemy specjale wpisy, które pozwolą nam poczuć klimat tego wyjątkowego dla naszego miasta dnia i cofną nas do historii - dodaje Katarzyna Joniec.

Flagi z herbem Bydgoszczy będą powiewać przy Hali Pomp oraz Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów, które na swych profilach w mediach społecznościowych będzie też informować o urodzinach miasta.

POLECAMY
1200 zł dla każdego i 600 zł ekstra dla dziecka. Będzie nowe świadczenie socjalne?

Rozmowy Ostromeckie w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka

Na urodziny Bydgoszczy planowano wstępnie otworzyć w Ostromecku „Skład Sommerfelda” m.in. z instrumentami produkowanymi niegdyś w Bydgoszczy. Pandemia ten plan pokrzyżowała, ale w niedzielę (18 kwietnia) o godz. 16 na emcekowym kanale YouTube [TUTAJ] i profilu Pałace Ostromecko na Facebooku wyemitowany zostanie specjalny odcinek cyklu Rozmów Ostromeckich, w którym Andrzej Gawroński odwiedzi Pracownię Pianin i Fortepianów w Słupnie, gdzie Andrzej Włodarczyk zaczął już renowację kolejnego fortepianu - tym razem drugie życia zyska fortepian stołowy firmy Jacob Bernhard Wiszniewski, jaki znajdzie się we wspomnianym „Składzie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto