Na bóle głowy okłady i kąpiele

Zbigniew Przybylak

Prostym sposobem zmniejszania dolegliwości, przez lata zapomnianym, a obecnie ponownie docenianym, zwłaszcza w ekologicznej profilaktyce zdrowotnej, są aromatyczne poduszki.

Wykonać je można również w prosty sposób samemu. Do lnianej lub płóciennej poszewki o wymiarach i około 10-15 cm na 20-30 cm włożyć równe ilości kilku wymieszanych dokładnie ziół z wymienionego zestawu: ziela i kwiatów lawendy, koszyczków rumianku, nasion kopru włoskiego, szyszek chmielu, ziela melisy, ziela mięty pieprzowej.

Po wypełnieniu szczelnie zaszyć otwór i zioła włożyć do jeszcze nieco większej poszewki. Następnie położyć się na nią bolącą głowę. Taka poduszeczka także relaksuje, pomaga zasnąć.

Przy bólach głowy ulgę przynoszą często różne kąpiele. Najprostsza jest zimna kąpiel przedramion. Do miednicy z wodą o temperaturze około 15 stopni Celsjusza wkładamy obie ręce. Stopniowo zanurzamy je tak by woda sięgała do połowy wysokości ramion. Trzymamy tak długo aż pojawi się uczucie zimna. Po kąpieli rąk nie wycieramy, ale nimi energicznie poruszamy. Po powrocie ciepła można powtórzyć.

Ulgę przynoszą także zimne okłady na łydki. Można je wykonać używając jednego, długiego ręcznika lub dwu lnianych chust. Ręcznik lub chusty moczymy w zimnej wodzie, potem owijamy nimi obydwa podudzia. Ręcznik zakładamy na tzw. ósemkę, chustami owijamy każdą łydkę oddzielnie. Pozostawiamy na około 20-30 minut.

Prostym sposobem łagodzenia bólu głowy są okłady z twarogu. Wychłodzony twaróg mieszamy na papkę z serwatką, odrobiną wody. Potem rozsmarowujemy na ściereczce i przykładamy na czoło. Gdy twaróg wyschnie, czyli po około 20-30 minutach okład usuwamy.

Przeczytaj więcej: Poduszki i kąpiele na bóle głowy

Dopłaty do cen energii

Wideo

Dodaj ogłoszenie