Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Bydgoskim Forum Wiślanym będą mówić o ożywieniu nabrzeża i bulwarów Wisły. Będzie też rejs i nieme kino

Justyna Tota
Justyna Tota
Jedną z atrakcji towarzyszących Bydgoskiemu Forum Wiślanemu 11 czerwca będą rejsy drewnianym statkiem Copernicus - jedyną w Polsce repliką średniowiecznej łodzi typu nasuta. Statek będzie zabierał chętnych z brzegu Wisły (od ul. F. Modrzewskiego) o godz. 16.15, 16.45, 17.15 i 17.45
Jedną z atrakcji towarzyszących Bydgoskiemu Forum Wiślanemu 11 czerwca będą rejsy drewnianym statkiem Copernicus - jedyną w Polsce repliką średniowiecznej łodzi typu nasuta. Statek będzie zabierał chętnych z brzegu Wisły (od ul. F. Modrzewskiego) o godz. 16.15, 16.45, 17.15 i 17.45 Facebook Nasuta Copernicus
Pytanie jak w tytule zostanie zadane władzom miasta, gościom i obywatelom w sobotę (11 czerwca) na Bydgoskim Forum Wiślanym, by przedyskutować pomysły na ożywienie nadbrzeża i budowanych właśnie bulwarów. - Liczymy na owocną dyskusję - mówią w Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu i zapraszają od godz. 13 do Synagogi na debatę, a po niej na atrakcje: wycieczkę nad Wisłę, rejsy drewnianym statkiem i kino nieme z muzyką na żywo. Wstęp wolny.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Nie ma dnia, żeby mieszkańcy oraz goście nie zaglądali i nie pytali o zaawansowane już prace na bulwarach i nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie. Rewitalizacja tego miejsca nie powinna jednak ograniczać się „tylko” do budowy nabrzeża Wisły, dlatego Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zachęca wszystkich do udziału w Bydgoskim Forum Wiślanym w Synagodze w sobotę (11 czerwca) od godz. 13.

- Oprócz odbudowy, trzeba teraz tchnąć życie w te miejsca. Dlatego na forum zaprosiliśmy osoby z różnych kręgów, aby wspólnie sformułować pomysły i postulaty dotyczące przyszłości terenów nad Wisłą w Bydgoszczy. Ważne jest, aby nasze nadwiślańskie położenie przełożyło się na rozwój Fordonu. W jaki sposób? Mamy nadzieję na owocną debatę z udziałem władz Miasta i obywateli - wyjaśnia Hanna Rzadkosz-Florkowska, wiceprezes SMSF, która koordynuje działania społecznego projektu „Przywrócić Wisłę”.

Przystań nad Wisłą, która będzie przyciągać do bydgoskiego Fordonu

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, pomysłów na to, co zrobić, aby po zakończeniu prac budowlanych bulwary przyciągały nad Wisłę bydgoszczan i turystów, jest wiele.

- To ludzie zawsze niosą ze sobą życie - także w sensie ożywienia gospodarczego. Dlatego ruch turystyki wodnej powinien zakotwiczyć w Fordonie, na przykład poprzez różnego rodzaju imprezy rekreacyjne na Wiśle i nad bulwarami, co przyciągałoby gości i rodziło potrzebę tworzenia małej gastronomi w postaci knajpek czy lodziarni. Właściciele łódek, żaglówek czy uczestnicy spływów kajakowych, wiedząc, że będą mogli mieć u nas swoją przystań, z pewnością będą się w Fordonie zatrzymywać - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska, która dopiero co wróciła z flisu wiślanego, podczas którego zaobserwowała wiele marin.

- Wodna turystyka odradza się. W całym kraju powraca się nad Wisłę, u nas też jest taka potrzeba. Swój port rzeczny ma Płock, Włocławek, Toruń i Grudziądz. To naturalne, że i Fordon też powinien mieć takie miejsce. Zresztą zaproszona przez nas dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska będzie mówić o koncepcji błękitno-zielonej osi Bydgoszczy, której zwieńczeniem byłaby marina w Fordonie - dodaje wiceprezes SMSF.

Miłośnicy Starego Fordonu będą zachęcać, by wspólnie odtworzyć środowisko wiślane

Społecznicy z SMSF od lat podejmują wiele inicjatyw, by uwagę mieszkańców, ale także władz miasta i prywatnych inwestorów zwrócić na Wisłę.

- Jako grupa społeczników mamy skromne możliwości, ale organizujemy wycieczki piesze o tematyce wiślanej udało na się także zorganizować rejsy Wisłą, żeby „dotknąć” rzeki, zobaczyć jej piękno z innej strony. Dzięki zdobytym przez nas grantom przez 4 lata nad Wisłą działa grupa birdwatchingowa. Dla dzieci z SP nr 4 zorganizowaliśmy warsztaty wiślane. Bo nadwiślańskie położenie to nie tylko turystyka, to także dziedzictwo kulturowe. Mamy pomysły, jak powrócić do naszych korzeni. Pozostaje tylko przekonać do nich obywateli i różne organizacje, których chcielibyśmy skupić, by odtworzyć środowisko wiślane - dodaje Hanna Rzadkosz-Florkowska.

Królowa polskich rzek ma wielki potencjał

O potencjale królowej polskich rzek podczas forum opowie Marcin Karasiński - pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Wisły. Bydgoski przystanek tego Festiwalu byłby bardzo silnym impulsem rozwojowym dla Starego Fordonu. Jest także pomysł powrotu do najstarszych Regat Wiślanych na trasie Toruń – Bydgoszcz. Festiwal „Ster na Bydgoszcz”, Barka Lemara to gotowe atrakcje, które mogłyby zawitać na brzegu Wisły w Fordonie.

Uczestnicy Bydgoskiego Forum Wiślanego będą mogli również poznać szczegóły prowadzonych inwestycji i zobaczyć ich wizualizacje.

Pod dyskusji 11 czerwca 2022 wycieczka nad Wisłę, rejs jedyna w Polsce repliką średniowiecznego Copernicus i nieme kino z muzyką na żywo!

Forum towarzyszyć będą atrakcje - o godz. 15 z Synagogi nad Wisłę wyruszy wycieczka, której przewodnikiem będzie Damian Amon Rączka. Wycieczkowiczów poprowadzi do mostu i dalej Promenadą nad nadbrzeże Wisły, opowiadając o historii każdego z miejsc oraz m.in. o dawnym handlu rzecznym i flisakach.

Po dojściu nad brzeg Wisły (od ul. F. Modrzewskiego) będzie można wybrać się w jeden z czterech rejsów (od 16.15 co pół godziny) drewnianym statkiem Copernicus, który jest jedyną w kraju repliką średniowiecznej łodzi typu nasuta.

- Zwodowaną w zeszłym roku replikę nasuty Copernicus własnoręcznie zbudował doskonale znany w środowisku wiślanym szkutnik Dominik Wichman, który wybudował już setki mniejszych i większych drewnianych łodzi. Inspiracją do odtworzenia Copernicusa były wiślane freski z Kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu - objaśnia nasza rozmówczyni, która statkiem miała już przyjemność płynąć.

Dzięki współpracy z Fundacją Bez Nazwy będzie też pokaz niemego filmu z 1921 r. „Cud nad Wisłą”, do którego muzykę na żywo zagra zespół Czerwie. Początek o godz. 18 w Synagodze. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Projekt jest realizowany w ramach projektu „Wisła wciąga” z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EGO.

Co z tą Wisłą w Fordonie? - zapytają społecznicy na Bydgoskim Forum Wiślanym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto