Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dnie Śluzy Miejskiej został tylko muł, ale mogą tam być też zabytki

Marek Weckwerth
Tak wygląda śluza Miejska po jej częściowym osuszeniu. Remont ma się zakończyć w połowie tego roku
Tak wygląda śluza Miejska po jej częściowym osuszeniu. Remont ma się zakończyć w połowie tego roku Tomasz Czachorowski
Trwa remont najważniejszej przeprawy śródlądowej w Bydgoszczy. Miłośnicy historii są zachwyceni.

Z mostów Solidarności i z nabrzeży Brdy można już zobaczyć muliste dno Śluzy Miejskiej w Bydgoszczy. Ekipa remontowa z Gdańska kończy jej osuszanie, by od środka wzmocnić jej ściany i dno.
Pojawił się jednak przeciek, który wymaga uszczelnienia. Wtedy do środka będą mogli wejść bezpiecznie fachowcy i ci, którzy chcieliby zwiedzić wiekową konstrukcję.

Śluza wymagała pilnego remontu, bo jej stan był fatalny. Drewniana osłona chroniąca komorę przeprawy przed penetracją wody już dawno zmurszała i liczne przecieki bez trudu przenikały przez wiekową konstrukcję. Pojawiły się spękania cegieł i jej ubytki oraz deformacje. Osłabieniu uległy także umocnienia korony śluzy z płyt betonowych. Naprawy wymagała także skarpa oddzielająca w bezpośredniej bliskości śluzy Brdę Młyńską od dolnej - skanalizowanej.

Prace wykonywane przez gdańskie przedsiębiorstwo Navimor Invest. Całość prac pochłonie 12 mln zł. Przy okazji ma powstać przenoska dla kajakarzy. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie tego roku. Oby budowlańcy zdążyli do 19 czerwca, gdy rozpoczyna się największa bydgoska impreza wodniacka "Ster na Bydgoszcz". Potrwa do 21 czerwca.

Już teraz, gdy bydgoszczanie przyglądają się osuszanej śluzie, zastanawiają się czy w mule nie znajdują się jakieś ciekawe znaleziska.

- Może tak być. Różne rzeczy mogą też znajdować się w innych starych śluzach i na dnie Kanału Bydgoskiego - uważa Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Najciekawszym znaleziskiem w naszym muzeum jest kotwica wydobyta spod wody. Niestety nie wiemy w jakim miejscu. Najczęściej jednak można znaleźć drobne rzeczy z wyposażenia pokładowego barek.

Śluzę Miejską oddano do użytku w roku 1914. Jest następcą wcześniejszej konstrukcji z roku 1882 - tzw. śluzy trapezowej (workowej), która niedawno została odsłonięta spod ziemi i częściowo zrewitalizowana. Obecna śluza powstała na zachód od trapezowej. Jej budowa trwała od roku 1908.
W roku 2005 roku wpisano ją do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Zabytkami są także wszystkie inne śluzy na szlaku od Bydgoszczy do Krzyża Wielkopolskiego

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto